Trądzik – problem nie tylko nastolatków

2022-03-10 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Trądzik – problem nie tylko nastolatków

2022-03-10 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Trądzik kojarzy się zwykle z okresem dojrzewania i zmianami hormonalnymi, które zachodzą wtedy w organizmie. Nie zawsze jednak jest tak, że po tym czasie problem ten ustępuje. A niekiedy pojawia się on dopiero w wieku dorosłym. Od czego zatem zależy powstawanie zmian trądzikowych i jak należy pielęgnować taką cerę?

Problemy cery trądzikowej

Zaskórniki, niedoskonałości, przebarwienia pozapalne – to z nimi najczęściej boryka się cera trądzikowa. Przyczyną ich powstawania jest głównie nadmierne wydzielanie sebum, często o nieprawidłowym składzie i zbyt lepkiego. Towarzyszy temu rogowacenie ujść gruczołów łojowych. W efekcie sebum z masami rogowymi nie może swobodnie wydobywać się na powierzchnię naskórka. Prowadzi to do zamykania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników oraz rozwoju idealnych warunków do namnażania, powodujących trądzik bakterii beztlenowych.

Trądzik - zamknięcie ujścia gruczołu łojowego

Przyczyny trądziku dorosłych

Trądzik może niekiedy pojawić się również w wieku dorosłym. Różni się on zazwyczaj od trądziku młodzieńczego samym przebiegiem oraz przyczynami powstawania. Na skórze w okolicach brody i żuchwy mogą pojawiać się zmiany zapalne w postaci grudek i krostek. Taki trądzik również często pozostawia ślady w postaci przebarwień a nawet blizn. Przyczyny jego powstawania dopatruje się w zbyt wysokim stężeniu męskich hormonów płciowych – androgenów, które może być następstwem nie tylko wahań hormonalnych, ale również trybu życia (stres, pośpiech, zmęczenie, nieprawidłowa dieta).

Kwas salicylowy w kosmetykach przeciwtrądzikowych

Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów i dzięki swoim właściwościom jest bardzo skuteczny w kosmetykach dla cery z trądzikiem. Jego główne zadanie polega na normalizacji złuszczania komórek w obrębie ujść gruczołów łojowych, co skutkuje ich odblokowaniem i swobodnym wypływem sebum na powierzchnię naskórka. Rozpuszczalność kwasu salicylowego w tłuszczach sprawia, że substancja ta może przenikać do wnętrza tzw. „porów” skóry i oczyszczać je od środka. Dodatkowo związek ten charakteryzuje się również silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i bakteriostatycznymi, co wpływa na przyspieszenie redukcji wykwitów trądzikowych. Można więc powiedzieć, że kwas salicylowy działa na wszystkie główne mechanizmy rozwoju trądziku.

Kwas salicylowy jest głównym składnikiem serii anti acne przeznaczonej do pielęgnacji cery trądzikowej. Jego działanie wspomaga dodatkowo olejek z drzewa herbacianego, znany ze swych właściwości antybakteryjnych. Dzięki takiemu połączeniu kosmetyki, zmniejszają nadmierne wydzielanie sebum, redukują powstawanie zaskórników, wykwitów trądzikowych i przebarwień pozapalnych.

ANTI ACNE

Kosmetyki antytrądzikowe
z kwasem salicylowym

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.