Peelingi kwasowe szturmem podbiły rynek kosmetyczny. Zasada ich działania polega na złuszczaniu chemicznym, które odbywa się w dwóch fazach. Pierwszy etap ma za zadanie doprowadzić do rozerwania wiązań białkowych między komórkami, powodując złuszczanie. Druga faza odpowiada za odbudowę i regenerację skóry.
Jak działają na skórę?
Wiele osób chętnie sięga po peelingi kwasowe ze względu na cały szereg ich dobroczynnych dla skóry właściwości. Nie zawsze jednak preparaty te są odpowiednio dobierane, co niestety ma wpływ na uzyskanie później efekty. Kwasy potrafią wiele. Mogą rozświetlać skórę, nawilżać, wzmacniać, uelastyczniać, usuwać przebarwienia, redukować ilość niedoskonałości, zaskórników, działać anti aging… Ważne jest jednak to, aby dobrać je do aktualnych potrzeb naszej skóry. Aby zrobić to odpowiednio, warto poznać bliżej działanie poszczególnych kwasów.
Peeling kwasowy dla cer trądzikowych
Niektóre kwasy potrafią działać synergistycznie, to znaczy, że wzajemnie potęgują swoje właściwości. Przykładem takiego połączenia jest Peeling kwasowy antytrądzikowy. Zawarty w preparacie kwas salicylowy dzięki właściwościom lipofilnym odpowiada za regulację pracy gruczołów łojowych oraz ich oczyszczanie. Kwas pirogronowy przyczynia się do redukcji zmian trądzikowych, ma właściwości komedolityczne i jest szczególnie pomocny przy trądzikach zlokalizowanych na żuchwie czy policzkach, mających wielokrotnie podłoże hormonalne. Natomiast kwas migdałowy ma właściwości antybakteryjne i skutecznie hamuje namnażanie bakterii będących przyczyną powstawania zmian trądzikowych.
Peeling kwasowy na przebarwienia
Po kwasy bardzo często sięgamy również walcząc z przebarwieniami. Kwas cytrynowy połączony z kwasem fitowym stanowi niezastąpiony duet w walce z przebarwieniami o różnej etiologii. Dodatkowo pomaga także zniwelować szary, ziemisty koloryt i uzyskać na skórze blask, świeżość. W przypadku przebarwień potrądzikowych, które powstają na podłożu toczącego się w skórze stanu zapalnego warto wybrać peeling z kwasem traneksamowym. To jeden z najnowszych kwasów wykorzystywanych w kosmetologii, który dodatkowo wzmacnia barierę naskórkową, poprawia nawilżenie skóry i zmniejsza jej zaczerwienienie.
Peeling kwasowy dla cery naczyniowej
Dla cer naczyniowych zarezerwowane są najdelikatniejsze formy złuszczania. Cery naczyniowe z widocznym zaczerwienieniem i teleangiektazjami, w większości bywają także wrażliwe i delikatne. Rozwiązaniem na skuteczną eksfoliację tego typu cery będą polihydroksykwasy: kwas laktobionowy i glukonolakton. Kwasy te ze względu na dużą cząsteczkę wolniej penetrują w głąb naskórka, co minimalizuje ryzyko podrażnień i dyskomfortu podczas stosowania. Poza działaniem złuszczającym taka mieszanina w peelingu kwasowym ma także właściwości nawilżające i kojące.
Jesień to idealny czas na wprowadzenie do swojej pielęgnacji peelingów kwasowych. Ważne jest jednak byśmy dobrali preparat odpowiednio do aktualnych potrzeb naszej skóry. Mam nadzieję, że to zestawienie Wam to ułatwi. Gdybyście mieli jednak nadal wątpliwości, który peeling kwasowy sprawdzi się u Was najlepiej możecie przesłać zapytanie o pielęgnację na adres: [email protected]
0 komentarzy