Peeling trychologiczny – właściwości i zastosowanie

2023-09-26 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Peeling trychologiczny – właściwości i zastosowanie

2023-09-26 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jeszcze do niedawna o peelingu trychologicznym, czyli preparacie przeznaczonym do złuszczania skóry głowy, mało kto słyszał. Popularnością cieszyły się różnorodne peelingi do twarzy, ciała, a strefa skóry głowy i jej pielęgnacja pozostawała jakby niezauważona. Rozwój trychologii, czyli nauki o włosach wszystko jednak zmienił i dziś peeling trychologiczny jest tak samo popularny jak odżywki, maski czy wcierki do włosów.

Jak działa peeling trychologiczny?

Zadaniem peelingu trychologicznego jest złuszczenie nadmiernie pogrubiałej warstwy rogowej naskórka. W przypadku skóry głowy jest to szczególnie ważne, gdyż zaleganiu martwych komórek sprzyjają dodatkowo stosowane na co dzień środki do stylizacji włosów. Pogrubiała warstwa rogowa może sprzyjać problemom skóry głowy, takim jak: łupież, swędzenie, przetłuszczanie się, a także osłabiać włos i skutkować szybszą jego utratą. Regularne wykonywanie peelingu przyczynia się także do lepszej przyswajalnosci przez skórę głowy składników aktywnych z innych stosowanych kosmetyków np. wcierek czy masek.

Składniki aktywne korzystne dla skóry głowy

W składzie peelingów do skóry głowy można znaleźć różne substancje złuszczające: kwasy, enzymy, drobinki ścierające. W zależności od użytego składnika eksfoliującego stosowanie danego preparatu może się różnić. Najwygodniejsze w użyciu są peelingi zawierające w składzie kwasy lub enzymy, gdyż łatwo je usunąć z powierzchni skóry głowy i włosów. Poza czynnikami złuszczającymi peeling trychologiczny może zawierać dodatkowo składniki nawilżające, kojące podrażnienia, odświeżające i antyseptyczne.

Tricho-peeling oczyszczający do skóry głowy zawiera w składzie:

  • kwas mlekowy, który skutecznie złuszcza warstwę rogową naskórka,
  • mocznik, składnik NMF-u (naturalnego czynnika nawilżającego), który dba o odpowiednie nawilżenie skóry,
  • estry oliwy z oliwek o właściwościach ochronno-odżywczych,
  • miętę pieprzową, która skutecznie odświeża i chłodzi skórę głowy, a dodatkowo korzystnie wpływa na mikrobiom,
  • alantoinę kojącą podrażnienia i ułatwiającą regenerację naskórka.

Jak stosować peeling trychologiczny?

Stosowanie peelingu trychologicznego nie jest trudne, ani czasochłonne. Wymaga jednak regularności. Preparaty zawierające w składzie kwasy lub enzymy nakłada się zwykle na suchą skórę głowy przed myciem. Po nałożeniu preparatu wskazane jest wykonanie krótkiego masażu. Czynność ta pobudza krążenie, sprzyja dotlenieniu i odżywieniu cebulki włosa, a także ułatwia eliminację zalegających martwych komórek naskórka. Częstotliwość stosowania peelingu jest uzależniona od rodzaju użytego preparatu. Zwykle jednak wystarczy wykonać ten zabieg raz w tygodniu.

Szampon nie zastąpi peelingu!

Kiedy pojawiają się problemy z włosami (np. przetłuszczanie, nadmierne wypadanie) wiele osób w pierwszym odruchu decyduje się na zmianę szamponu. Często jednak nie przynosi to oczekiwanego efektu. Warto pamiętać, że szampon ma przede wszystkim umyć włosy i sprawić, by wyglądały one świeżo. Jego wpływ na skórę głowy jest jednak ograniczony. Szampon nie jest również w stanie zastąpić peelingu i oczyścić skóry z zalegających martwych komórek, które często leżą u podłoża problemów z włosami.

Peeling trychologiczny to preparat, który daje widoczne efekty już od pierwszego użycia. A wykonywany regularnie wpływa na przedłużenie świeżości włosów i zapobiega wystąpieniu niechcianych problemów skóry głowy.

TRICHO ESTHETIC

Profesjonalna pielęgnacja skóry głowy i włosów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.