Jak skutecznie zmyć ze skóry kosmetyki przeciwsłoneczne?

2024-08-01 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak skutecznie zmyć ze skóry kosmetyki przeciwsłoneczne?

2024-08-01 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kosmetyki przeciwsłoneczne to preparaty, których nie może zabraknąć w letniej pielęgnacji. Ich zadaniem jest ograniczenie negatywnego wpływu na skórę promieniowania UVB, UVA, a niekiedy także HEV i IR. Aby dobrze spełniały swoje zadanie muszą idealnie przylegać do skóry, tworząc równomierną powłokę ochronną. Z tego względu ich formuła może być trudniejsza do zmycia niż innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Wybierając odpowiednie preparaty do demakijażu, usunięcie ze skóry kosmetyków promieniochronnych podczas wieczornej pielęgnacji nie będzie jednak problemem.

Skutki niedokładnego demakijażu

Niedokładnie zmyte ze skóry kosmetyki przeciwsłoneczne mogą nasilać niektóre jej problemy. Przy cerach skłonnych do powstawania niedoskonałości może pojawić się więcej zaskórników i wykwitów trądzikowych, gdyż zalegający na skórze preparat promieniochronny może utrudniać swobodne wydostawanie się sebum z ujść gruczołów łojowych. Cery skłonne do podrażnień mogą reagować zaczerwienieniem i pieczeniem. Warto pamiętać także o tym, że razem z resztką kremu z filtrem na skórze mogą pozostawać także zanieczyszczenia zewnętrzne i toksyny, które są przyczyną powstawania reakcji wolnorodnikowych i mogą skutkować przyspieszonym starzeniem.

Mniej efektywna pielęgnacja

Przy niedokładnym demakijażu pozostałe na skórze kosmetyki przeciwsłoneczne stają się również przeszkodą w przenikaniu składników aktywnych z innych aplikowanych preparatów. W wieczornej pielęgnacji zwykle sięgamy po bardziej skoncentrowane formuły, które w nocy pomagają zregenerować skórę i naprawić powstałe w ciągu dnia uszkodzenia. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule. Jeśli jednak skóra nie jest odpowiednio oczyszczona substancje aktywne mają utrudnioną możliwość penetracji i skutkuje to osłabieniem działania wieczornej pielęgnacji.

Jak zmyć kosmetyki przeciwsłoneczne?

By skutecznie usunąć ze skóry zanieczyszczenia, makijaż, nadmiar sebum i kosmetyki przeciwsłoneczne ważny jest zarówno dobór odpowiedniego preparatu myjącego, jak i czas poświęcony na ten etap pielęgnacji. Najlepiej sprawdzą się tu preparaty zawierające w składzie substancje tłuszczowe, takie jak: olejki, masła czy mleczka. Ich formuła pozwala na „połączenie się” z kosmetykami przeciwsłonecznymi i dokładniejsze ich usunięcie. Po nałożeniu preparatu warto przemasować skórę przez 2-3 minuty. Czynność tę najlepiej też powtórzyć dwukrotnie, bo choć gołym okiem skóra wydaje się czysta to w rzeczywistości może taka nie być. Idealnie obrazuje to kamera UV, w świetle której wyraźnie widać pozostałość kremu z filtrem po jednokrotnym zmyciu.

Po dokładnym oczyszczeniu trzeba pamiętać jeszcze o tonizacji skóry. To bardzo ważny etap pielęgnacji, który pozwala zachować fizjologiczne pH istotne w utrzymaniu jej funkcji barierowych, które w okresie lata są szczególnie istotne. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule.

Dokładne zmycie kosmetyków przeciwsłonecznych jest równie istotne dla zachowania dobrej kondycji skóry, jak i ich regularne stosowanie. Dlatego latem warto sięgnąć po specjalne preparaty oczyszczające, przeznaczone do zmywania filtrów.

MASEŁKO DO DEMAKIJAŻU

Skutecznie oczyszcza i chroni skórę przed przesuszeniem

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.