Retinol i witamina C to jedne z najskuteczniejszych substancji wykorzystywanych w kosmetologii. Z pewnością każda z nich może przynieść skórze wiele korzyści. A gdyby tak połączyć je razem? Czy efekt będzie wtedy lepszy i czy będzie to bezpieczne dla skóry?
Działanie retinolu na skórę
Działanie retinolu na skórę jest wielokierunkowe i dotyczy zarówno naskórka jak i skóry właściwej. Na poziomie naskórka retinol przyspiesza złuszczanie korneocytów, zwiększając jednocześnie proliferację komórek w warstwie podstawnej. Wpływa to wygładzenie skóry, przywrócenie jej promiennego wyglądu i poprawę funkcji barierowych. Dodatkowo poprzez oddziaływanie na aktywność tyrozynazy i rozmieszczenie barwnika w naskórku składnik ten ułatwia eliminację przebarwień i wyrównanie kolorytu cery. W obrębie skóry właściwej retinol pełni nie mniej istotne funkcje. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, hamuje aktywność metaloproteinaz, pobudza angiogenezę, odżywienie i dotlenienie komórek, wpływa na wydzielanie sebum.
Działanie witaminy C na skórę
Wpływ witaminy C na skórę jest nie mniej znaczący niż retinolu. Co więcej w wielu mechanizmach bardzo podobny. Witamina C działa antyoksydacyjnie, wpływa na produkcję kolagenu katalizując przemianę proliny do hydroksyproliny, ogranicza niszczący wpływ metaloproteinaz na włókna podporowe skóry, ułatwia redukcję przebarwień, przywraca cerze promienny, zdrowy wygląd.
Jak łączyć retinol i witaminę C?
Witamina C i retinol to jedne z najskuteczniejszych składników odmładzających, które dodatkowo wzajemnie uzupełniają i potęgują swoje działanie. Połączenie ich w pielęgnacji pomaga uzyskać wspaniałe rezultaty. Warto jednak przy tym stosować się do kilku zasad.
Odpowiednia forma
Zarówno witamina C w czystej postaci (kwas askorbinowy) jak i retinol mogą w wyższym stężeniu działać na skórę drażniąco. Wybierając odpowiednią ich formę możemy jednak nadal cieszyć się wysoką skutecznością działania bez ryzyka podrażnień.
Wśród wielu różnych form witaminy C na uwagę z pewnością zasługuje tetraizopalmitynian askorbylu. To postać witaminy C rozpuszczalna w tłuszczach, doskonale tolerowana przez skórę, która łatwo penetruje w głąb naskórka. Jej wysoka stabilność w szerokim zakresie pH sprawia, że tetraizopalmitynian askorbylu sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery, przez cały rok, także wtedy gdy na skórę oddziałuje promieniowanie UV. Więcej na temat tego fantastycznego składnika możecie przeczytać w tym artykule.
Retinoinian hydroksypinakolonu to natomiast retinoid nowej generacji, który jako jedyny spośród retinoidów stosowanych w kosmetykach łączy się bezpośrednio z receptorami jądrowymi. To zapewnia mu doskonałą skuteczność i wysoką efektywność działania. Jego ogromną zaletą jest przy tym niskie ryzyko podrażnień. Dlatego składnik ten sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery.
Na dzień i na noc
Dobrym sposobem na wprowadzenie do pielęgnacji retinoidów i witaminy C jest także rozdzielenie czasu ich stosowania. Retinol jest przeznaczony do aplikacji w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Witamina C, która jest silnym antyoksydantem sprawdzi się natomiast doskonale na dzień, kiedy skóra ma kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi przyczyniającymi się do powstawania wolnych rodników.
Połączenie retinoidów i witaminy C w pielęgnacji jest możliwe. Stosując się do wspomnianych zasad możemy cieszyć się najwyższą skutecznością działania jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia podrażnień.
0 komentarzy