Kiedy przychodzi jesień wiele osób rezygnuje ze stosowania na co dzień kremu z filtrem. Wydaje się, że szkodliwe promieniowanie już nam nie zagraża. Faktycznie, ilość docierającego do skóry promieniowania UVB, odpowiedzialnego m.in. za rumień i oparzenia słoneczne, jest zdecydowanie mniejsza. Nadal jednak na skórę oddziałuje promieniowanie UVA, które z łatwością przechodzi przez chmury czy szyby i skutkuje przyspieszonym starzeniem. Okres jesienno-zimowy to także narażenie skóry na światło niebieskie, które jak pokazują badania oddziałuje niekorzystnie na wiele procesów komórkowych.
Światło niebieskie – jakie ma działanie?
Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego, które stanowi ok. 50% promieniowania słonecznego. To zatem zdecydowanie więcej niż UV, przed którym powszechnie się bronimy. Występuje zarówno naturalnie (w świetle słonecznym) jak i jest wytworem sztucznych promienników: ekrany, monitory, żarówki led.
Światło niebieskie, oddziałując na skórę powoduje w niej kaskadę niekorzystnych reakcji:
- zwiększa produkcję wolnych rodników, nasilając stres oksydacyjny,
- zmniejsza namnażanie i żywotność fibroblastów, co przekłada się na ilość i stan włókien kolagenowych,
- zwiększa poziom prozapalnych cytokin (IL-1α, IL-6, IL-8, TNF-α), nasilając tym samym proces inflammaging,
- osłabia barierę naskórkową, a więc przyczynia się do zwiększonej wrażliwości skóry na wpływ czynników zewnętrznych,
Skutkiem tych wszystkich niekorzystnych procesów jest przyspieszone starzenie się skóry określane jako digital aging, czyli starzenie cyfrowe.
Światło niebieskie a sen
Światło niebieskie poza negatywnym wpływem na naszą skórę oddziałuje także na rytm dobowy. Dzieje się to poprzez wpływ na dwa hormony:
- melatoninę (hormon snu), którego ilość pod wpływem światła niebieskiego spada,
- kortyzol (hormon stresu, działania), którego ilość pod wpływem światła niebieskiego rośnie.
Badania pokazują, że ekspozycja na światło niebieskie pobudza do działania bardziej niż kawa. Dlatego korzystanie bezpośrednio przed snem z laptopów, smartfonów itp. nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może przyczynić się do trudności w zasypianiu, a jak wiemy odpowiednio długi sen jest ważny zarówno dla zdrowia, jak i dobrej kondycji skóry.
Więcej o tym jak zadbać o dobry sen możecie przeczytać w tym artykule.
Wpływ na powstawanie przebarwień
Czy światło niebieskie emitowane przez smartfony, tablety, komputery, oświetlenie… może powodować powstawanie przebarwień? Zdania na ten temat są podzielone. Przeciwnicy twierdzą, że urządzenia te emitują zbyt małą dawkę promieniowania, by działać w ten sposób i że ze słońca dociera do skóry znacznie więcej światła niebieskiego niż np. z telefonu. Zwolennicy sugerują natomiast, że powstawanie przebarwień jest związane z kumulacją dawki promieniowania niebieskiego, które obecnie zewsząd nas otacza i jest szczególnie niekorzystne dla osób, które borykają się z nawracającymi zmianami barwnikowymi typu melasma. Prowadzone badania również nie odpowiadają na to pytanie jednoznacznie. Nie można zatem wykluczyć zależności między powstawaniem przebarwień, a oddziaływaniem na skórę promieniowania niebieskiego.
Jak chronić skórę przed światłem niebieskim?
Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu do typowych filtrów ograniczających działanie promieniowania UV, nie istnieją standardowe metody oznaczania wysokości ochrony kosmetyku przed światłem niebieskim. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy zupełnie bezbronni w tym zakresie. Stosując odpowiednią pielęgnację możemy bowiem zadbać o stan bariery naskórkowej, która jest naturalną tarczą chroniącą przed wpływem czynników zewnętrznych, a także dostarczyć skórze wymiatających wolne rodniki antyoksydantów.
Wzmacniaj barierę ochronną skóry
Skóra posiada naturalny mechanizm zmniejszający skutki oddziaływania na komórki niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ważną role odgrywa tu spójność warstwy rogowej naskórka, odpowiedni stan bariery hydrolipidowej i równowaga mikrobiomu. Dobierając odpowiednie kosmetyki, zawierające w składzie ceramidy, probiotyki, estry cholesterolu, skwalan możemy wzmacniać skórę i zmniejszać jej wrażliwość również na oddziaływanie światła niebieskiego.
Stosuj antyoksydanty
Antyoksydanty, zwane inaczej przeciwutleniaczami to związki, które poprzez reakcje z wolnymi rodnikami i oddanie im brakującego elektronu wpływają na stabilizację ich stanu i osłabienie agresywnego, niszczącego struktury komórkowe działania. Do substancji o takim działaniu zalicza się wyciągi roślinne bogate w polifenole, karotenoidy, a także witaminy: C, A i E. Systematyczne stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty pomaga ograniczać stres oksydacyjny i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Poza odpowiednią pielęgnacją skóry warto zadbać także o urozmaiconą dietę bogatą w pokarmy zawierające składniki o działaniu antyoksydacyjnym (warzywa, owoce, orzechy, nasiona, oleje roślinne), a także korzystać ze specjalnych filtrów światła niebieskiego dostępnych na wielu urządzeniach.
0 komentarzy