Teleangiektazje to miejscowe, widoczne cały czas na skórze twarzy cienkie, czerwone niteczki, zlokalizowane najczęściej w okolicy skrzydełek nosa i na policzkach. Jeśli widzisz je u siebie to znak, że Twoja skóra potrzebuje szczególnej opieki. W pielęgnacji warto sięgnąć wówczas po kosmetyki polecane dla cer naczynkowych.
Cera naczynkowa i teleangiektazje
Chyba każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć „rumieńców” na policzkach pod wpływem szybkiej zmiany temperatury otoczenia np. zimą, kiedy wchodzimy nagle do rozgrzanego pomieszczenia, a wcześniej przebywaliśmy na zewnątrz w niskich temperaturach. To całkowicie naturalna reakcja i jeśli zaczerwienienie szybko ustępuje i nie towarzyszą mu inne objawy (pieczenie, kłucie) nie powinna nas niepokoić.
Może jednak zdarzyć się tak, że miejscowe zaczerwienienia nie ustępują, a dodatkowo na skórze zaczynają być widoczne pojedyncze naczynia splotu podbrodawkowego, które nazywamy teleangiektazjami. Taki stan wskazuje na cerę naczyniową, która jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Dlatego potrzebuje wzmocnienia i ochrony.
Co nasila zaczerwienienia?
Jeśli obserwujesz na swojej skórze wymienione objawy przede wszystkim ogranicz wpływ czynników, które negatywnie oddziałują na skórne naczynia krwionośne. Szczególnie niebezpieczne są:
- promieniowanie UV,
- bardzo wysokie i niskie temperatury oraz wahania między nimi,
- wiatr, duża wilgotność powietrza,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- silne emocje i stres,
- ostre i gorące posiłki, napoje,
- używki (alkohol, papierosy, nadmiar kawy i herbaty),
- niektóre leki rozszerzające naczynia np. glikokortykosteroidy.
Profilaktyka to jednak nie wszystko. Ważna jest również systematyczna odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry.
Kosmetyki dla cer naczyniowych
Filarem prawidłowej opieki nad cerą naczyniową jest unikanie czynników nasilających zmiany. Równie ważne jest także wzmacnianie samej skóry i jej funkcji barierowych. W pielęgnacji cery naczyniowej powinny znaleźć się preparaty ze składnikami takimi jak: estry cholesterolu, ceramidy, które naturalnie występują w spoiwie lipidowym naskórka i wpierają jego właściwości ochronne. Warto regularnie stosować również kosmetyki ze składnikami redukującymi widoczność zaczerwień, takimi jak: wyciąg z kasztanowca, cyprysu, witamina K i PP.
Czy cerę naczyniową można złuszczać? Tak, należy wybrać jednak do tego odpowiedni preparat, gdyż wiele peelingów może okazać się nieodpowiednich. Może to być np. kosmetyk zawierający w składzie kwas laktobionowy i glukonolakton. To kwasy o dużej cząsteczce, które nie tylko delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka i pobudzają procesy regeneracji, ale również posiadają właściwości zmniejszające zaczerwienienia.
Prawidłowa pielęgnacja cery naczyniowej jest bardzo ważna, aby zapobiec pogłębianiu zmian i możliwemu rozwoju w kolejnym stadium objawów trądziku różowatego. Jeśli masz pytania odnośnie pielęgnacji swojej cery to zapraszamy do kontaktu: [email protected]. Nasza kosmetolog przygotuje dla Ciebie pełny plan pielęgnacyjny.
0 komentarzy