Kupując kosmetyk chcemy, żeby sprostał naszym oczekiwaniom, działał zgodnie z deklaracją na opakowaniu. Niestety, często nie zwracamy uwagi na to, gdzie zostawiamy nasze kosmetyki. Jednak znaczący wpływ na jakość kosmetyku mają warunki w jakich jest on przechowywany, a także sposób ich użytkowania.
Podstawową zasadą jest unikanie promieniowania UV. Niebezpieczne dla kosmetyku jest zarówno światło słoneczne jak i sztuczne oświetlenie. Pod wpływem promieniowania substancje fotoczułe zmieniają swoje właściwości. Możemy zaobserwować zmianę barwy, zapachu w skrajnych przypadkach także zmianę konsystencji, co jest jednoznaczne z tym, że kosmetyk się zepsuł, nawet jeśli jego data przydatności jeszcze się nie skończyła. Takich kosmetyków należy się pozbyć, ponieważ pod wpływem utleniania substancje w nich zawarte stają się silnymi alergenami i mogą podrażniać skórę.
Data przydatności oznacza okres w jakim producent gwarantuje zachowanie kosmetyku w niezmienionej formie i zapewnia bezpieczeństwo jego stosowania. Na opakowaniu datę minimalnej przydatności poprzedzają słowa „Najlepiej zużyć przed końcem”, a następnie data.
W przypadku kiedy trwałość kosmetyku jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent może nie podawać daty trwałości, jest natomiast zobowiązany do umieszczenia symbolu otwartego słoiczka tzw. PAO (period after opening): 6M
Przechowując nasze kosmetyki pamiętajmy także o optymalnej temperaturze 8- 250C. Gwarantuje ona większą stabilność, szczególnie ważna jest dla substancji, które reagują pod wpływem zmiany temperatury takich jak: witaminy, naturalne substancje aktywne.
Ważnym elementem jest również wilgotność powietrza, a także samo opakowanie. Biorąc krem ze słoiczka wprowadzamy jednorazowo tysiące bakterii, które w znaczący sposób mogą się przyczynić do rozwoju drobnoustrojów w naszym kosmetyku. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kosmetyku w opakowaniu typu airless lub stosowanie specjalnych aplikatorów do pobierania kremu.
Podsumowując zwracajmy uwagę, gdzie zostawiamy nasz kosmetyk i pamiętajmy o tym, aby było to miejsce suche, zaciemnione, o umiarkowanej temperaturze, gdyż długość okresu ważności dotyczy właściwych warunków przechowywania.