Niezwykłe właściwości nawilżające skwalanu oraz zdolność do przenikania w głąb skóry sprawiły, że stał się on jednym z częściej stosowanych składników w produktach kosmetycznych. Ponadto, doskonale zmiękcza i wygładza skórę, pozostawiając ją jedwabiście gładką, wolną od lepkiej warstwy. Ale to tylko niewielka część jego zalet.Co powinniśmy zatem wiedzieć o tym niezbyt znanym składniku?
Trochę chemii
Skwalan to nasycona i stabilna chemicznie forma Skwalenu. Jest to bezbarwny, bezzapachowy, niepolarny olej, co istotne – biodegradowalny. Skwalen zaliczany jest do węglowodorów wielonienasyconych, lipidów. Jako substancja chemiczna skwalen jest związkiem niestabilnym i pod wpływem tlenu z powietrza i promieniowania UV, ulega łatwo utlenieniu i rozkładowi. Dlatego jako składnik kosmetyczny wykorzystywana jest tylko stabilna, nasycona pochodna – Skwalan. Pod względem właściwości kosmetycznych skwalan wykazuje podobne działanie. Dodatkowo stosowany zewnętrznie na skórę, nie ulega rozkładowi do niekorzystnych związków chemicznych takich jak nadtlenek skwalenu. Nadtlenek ten może powodować powstawanie zaskórników oraz wywoływać stany zapalne. Stosując kosmetyki zawierające skwalan możemy czuć się bezpiecznie – ze skwalanu nadtlnek nie powstaje.
Pochodzenie skwalanu
Skwalen jest obecny w tkankach wielu organizmów żywych – roślin, zwierząt, ludzkiej skórze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Paul Karrer, odnalazł go w strukturze ludzkiej skóry – dokładnie jej płaszczu lipidowym. W latach 80-tych skwalen pozyskiwany był głównie z wątroby rekina. Obecnie są to źródła roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej z pestek amarantu, otręby ryżowe czy zarodki pszenne oraz olej jaśminowy. Jedną z metod otrzymywania tego surowca jest przetwarzanie brazylijskiej trzciny cukrowej poprzez biotechnologiczny proces fermentacji. Uzyskuje się w ten sposób skwalan bardzo wysokiej jakości.
Biozgodność
Skwalan jest naturalnie obecny w lipidowej warstwie rogowej naskórka, która pełni funkcje barierowe. Występuje on w lipidowym cemencie komórkowym wspólnie z ceramidami, cholesterolem, fosfolipidami, wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz AHA i ich solami. Ochronna warstwa lipidowa skóry pełni szczególną funkcję – pomaga utrzymać homeostazę organizmu, chroniąc organizm i skórę od czynników zewnętrznych środowiska. Warstwa ta odpowiada za ograniczanie parowania wody z naskórka. Dzięki temu efektywnie go nawilża. Stan nawilżenia skóry nie zależy bowiem jedynie od ilości wody dostarczonej z zewnątrz, ale przede wszystkim od zdolności skóry do jej zatrzymania. Niewłaściwe nawilżenie skóry, jej suchość i utrata elastyczności zaburzają procesy integracyjne tego narządu w zakresie funkcji ochronno-obronnych. Manifestuje się to jej nadwrażliwością (tj. brakiem tolerancji na powszechnie występujące czynniki środowiska). Skóra odwodniona staje się bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników fizykochemicznych (np. temperatura, wiatr, promieniowanie UV, detergenty, niewłaściwie dobrane kosmetyki) czy też biologicznych (grzyby, wirusy, bakterie).
Skwalan – jak działa?
Składnik ten oprócz doskonałych właściwości naturalnie wspomagających długotrwałe nawilżanie skóry ma wiele innych cennych zalet. Jest to składnik niekomedogenny. Badania kliniczne dowiodły, że posiada również działanie przeciwzmarszczkowe. Skwalan poprawia również elastyczność, jędrność i gładkość skóry. Jest też doskonałym składnikiem w produktach do włosów. Daje im ochronę termiczną (co istotne przy modelowaniu włosów), poprawia rozczesywanie, zwiększa połysk, sprężystość i elastyczność włosów.
Składnik dla każdego
Doskonałe, szerokie właściwości skwalanu oraz zdolność do przenikania w głąb skóry sprawiły, że jest to jeden z najbardziej ulubionych składników wybieranych przez technologów w kosmetyce. Surowiec ten doskonale zmiękcza i wygładza skórę, pozostawiając ją jedwabiście gładką, wolną od lepkiej warstwy. Ze względu na swoje działanie świetnie sprawdza się zarówno w kosmetykach dla dzieci i młodzieży jak również w preparatach pielęgnacyjnych dla cer dojrzałych.
0 komentarzy