Większość z nas kojarzy gabinet kosmetyczny przede wszystkim z dbałością o skórę twarzy i ciała. Okazuje się jednak, że w miejscu tym możemy zadbać również o włosy. Trychologia to nowa dziedzina, która wkroczyła do gabinetów kosmetycznych. Dzięki niej pielęgnacja włosów może być dużo bardziej skuteczna i nie musi się ograniczać wyłącznie do domowego zacisza.
Myśl przewodnia trychologii mówi o tym, że piękne i mocne włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy! Ta pielęgnacja to coś znacznie więcej niż stosowanie szamponu i odżywki do włosów. Z czasem nagromadzone na powierzchni skóry martwe komórki naskórka, pozostałości po kosmetykach i zanieczyszczenia mogą stać się przyczyną wypadania, osłabienia, ścieńczenia i pogorszenia kondycji włosów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy.
Pielęgnacja włosów zaczyna się od skóry głowy
Nasze podejście do pielęgnacji skóry głowy powinno przypominać dbałość o skórę twarzy i ciała. Podobnie jak w przypadku twarzy, powinniśmy nie tylko oczyszczać skórę, ale też dbać o jej detoksykację i złuszczanie. Dzięki temu usuniemy martwe komórki naskórka i pozwolimy skórze chłonąć substancje aktywne. Masaż głowy stymuluje krążenie krwi i świetnie wpływa na samopoczucie i nastrój. Nawadniające i nawilżające składniki stymulują cykl przemian komórkowych, minimalizują suchość skóry i przywracając jej miękkość. Pielęgnacja skóry głowy powinna być też stosowana jako środek prewencyjny, mający na celu zapobieganie pogorszeniu się kondycji włosów. Odpowiednia pielęgnacja ma ogromne znaczenie – może zmienić wszystko – począwszy od stanu skóry aż po końcówki włosów.
Zabieg trychologiczny krok po kroku
Profesjonalna pielęgnacja włosów i skóry głowy powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego zawsze rozpoczyna się od konsultacji i diagnozy. W tym celu specjalista przeprowadza dokładny wywiad dotyczący codziennej pielęgnacji, aktualnego stanu zdrowia i stylu życia klienta. Następnie wykorzystuje podstawowe narzędzie diagnostyczne – trichoskop, czyli niewielką mikrokamerę, która pozwala na dokładne obejrzenie skóry głowy w powiększeniu 20 i 200-krotnym. Jest to najprostsza metoda określenia rodzaju i stopnia nasilenia problemu skóry głowy, a co za tym idzie dobrania odpowiedniej kuracji. Za pomocą aparatu można uzyskać dokładny obraz skóry głowy i włosów. W niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa konsultacja lekarza specjalisty, gdyż zabiegi trychologii estetycznej nie zastępują leczenia dermatologicznego, czy endokrynologicznego. Są natomiast jego uzupełnieniem, zwiększającym skuteczność i wydłużającym efektywność leczenia.
Niezwykle istotnym elementem każdego zabiegu trychologicznego jest higiena okołomieszkowa czyli dokładne oczyszczenie skóry głowy i przygotowanie jej do kuracji aktywnej. Odpowiednio dobrany peeling, którego działanie wzmacnia masaż, pozwala usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka, zanieczyszczenia i sprawia, że skóra lepiej wchłaniała składniki aktywne.
Kolejnym krokiem, w zależności od problemu z jakim zmaga się klient, jest dobranie odpowiedniej kuracji aktywnej. Preparaty dostępne na rynku to najczęściej skoncentrowane ekstrakty, ampułki, lotiony, które można aplikować bezpośrednio na skórę głowy. W tym etapie często też w gabinecie kosmetycznym wykorzystywane są dodatkowe metody zwiększające działanie zastosowanych kosmetyków np. elektrostymulacja, sonoforeza, światłoterapia, karboksyterapia czy mezoterapia mikroigłowa. Na zakończenie zabiegu specjalista stosuje dodatkowo preparaty stymulujące wzrost włosów, odżywiające i dotleniające ich opuszki.
Specjalistyczna pielęgnacja włosów
Kosmetyki trychologiczne dobierane są zawsze do problemu skóry głowy. Skoncentrowane, specjalistyczne składniki pomagają w walce z łupieżem, regulują wydzielanie sebum, stymulują wzrost włosa, wzmacniają jego strukturę oraz poprawiają kondycję. W nowoczesnych kosmetykach trychologicznych bardzo ważną rolę odgrywają również substancje łagodzące. Niestety przez niekorzystne czynniki środowiskowe coraz częściej właśnie ich potrzebuje nasza skóra głowy. Przykładem takich składników jest prowitamina D, ekstrakt z kudzu, witamina B, galusan epigallokatechiny, czy ekstrakt z melisy. W kompleksowej terapii niezbędne są też odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne np. z mięty, pokrzywy, tymianku, skrzypu czy kozieradki.
Prawidłowa pielęgnacja włosów rozpoczyna się od skóry głowy. Warto w tym celu oddać się w ręce specjalisty z zakresu trychologii, który zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednią kurację.
Ja raz byłam na keratynowym prostowaniu włosów i to było cudowne! Na pewno wrócę jeszcze nie raz, bo nigdy nie miałam tak pięknych włosów.
To prawda, włosy po takim zabiegu są w dużo lepszej kondycji. Warto pamiętać wtedy o ich prawidłowej, codziennej pielęgnacji, by efekt utrzymywał się dłużej.
Mam problem z wypadaniem włosów od lat. na ten moment mam je bardzo przerzedzone i cienkie. Przeszłam wiele zabiegów bez efektu (mezoterapia, osocze). Trycholog stwierdził ze problem może być z ukrwieniem skory głowy.
Zakupiłam całą serię Państwa produktów do włosów.
Czy mogę prosić o wskazówki jak ich używać by efekt był najlepszy??
Z góry dziękuje za pomoc.
Polecamy stosowanie raz w tygodniu, przed umyciem włosów tricho-peelingu i tricho-ekstraktu przeciw wypadaniu włosów. Po każdym umyciu natomiast wskazane jest stosowanie tricho-lotionu, który pobudza ukrwienie skóry głowy i wzrost włosów.