Bariera hydrolipidowa naskórka – jak zadbać o nią latem?

2024-07-09 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Bariera hydrolipidowa naskórka – jak zadbać o nią latem?

2024-07-09 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

O barierze hydrolipidowej, określanej również skrótem BHL, mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Wiemy na jej temat już na tyle dużo, że jasne stało się to jak ogromne znaczenie odgrywa w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji skóry. Alergie, podrażnienia, suchość skóry, łojotok, trądzik, a nawet przyspieszone starzenie mogą być związane z zaburzeniem działania warstwy hydrolipidwowej. Jak rozpoznać ten stan i co można wówczas zrobić, by wzmocnić funkcje barierowe skóry?

Co to jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa to warstwa występująca na powierzchni skóry. Tworzy ją głównie wydzielina gruczołów potowych i łojowych, czyli woda, glicerydy, woski skwalen, wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol i jego estry. Udział ilościowy poszczególnych składników może się zmieniać w zależności od płci, wieku, współistniejących chorób skóry czy pod wpływem czynników zewnętrznych.

Rola bariery hydrolipidowej

Bariera hydrolipidowa nazywana jest niekiedy także płaszczem hydrolipidowym. Określenie to związane jest z główną rolą jaką warstwa ta pełni w skórze. W uproszczeniu można powiedzieć, że tak jak ochronny płaszcz okrywa skórę i zabezpiecza ją przed nadmiernym, negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: zanieczyszczenia, toksyny, substancje drażniące, niskie i wysokie temperatury. Na tym jednak nie koniec jej funkcji. Sprawnie działająca bariera hydrolipidowa dodatkowo:

  • zapobiega nadmiernej transepidermalnej utracie wilgoci, chroni więc skórę przed przesuszeniem i zaburzeniem rogowacenia naskórka,
  • pomaga utrzymać odpowiednie, lekko kwaśne pH na powierzchni naskórka, które wpływa na równowagę mikrobiomu i reguluje proces wydzielania sebum,
  • ułatwia utrzymanie elastyczności skóry, chroni przed przyspieszonym starzeniem,
  • ma wpływ na zdrowy i promienny wygląd cery.

Jak wygląda uszkodzona bariera hydrolipidowa?

Choć bariera hydrolipidowa ma za zadanie chronić skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych to warto pamiętać, że nie jest niezniszczalna. Zbyt duże narażenie na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, zanieczyszczenia, a także nieprawidłowa pielęgnacja i obchodzenie się ze skórą niezbyt delikatnie, mogą skutkować uszkodzeniem bariery hydrolipidowej i objawami takimi jak:

  • nadmierna suchość skóry,
  • podrażnienia, zaczerwienienie, uczucie pieczenia,
  • nadprodukcja sebum, występowanie zaskórników i wykwitów trądzikowych,
  • szary, ziemisty wygląd cery.

Osłabienie funkcji bariery naskórkowej obserwowane jest również w przebiegu niektórych chorób np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik różowaty.

Odbudowa bariery hydrolipidowej

Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry jest procesem, który wymaga czasu i systematyczności. Ważne jest zarówno działanie od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Po pierwsze należy chronić skórę przed niekorzystnym wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Latem bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej fotoprotekcji, gdyż słońce ma duży wpływ na stan lipidów naskórkowych oraz przyczynia się do przesuszenia skóry. Wskazana jest także kontrola wilgotności powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza tych klimatyzowanych.

Na stan bariery hydrolipidowej wpływa także dieta i ilość spożywanej wody. Dla najlepszego nawodnienia organizmu płyny należy przyjmować małymi porcjami regularnie przez cały dzień, nie doprowadzając do uczucia pragnienia. Do wody można dodać niewielką ilość soku z cytryny, pomarańczy, miętę, miód, szczyptę soli czy cukru. Powstały w ten sposób „napój” ma właściwości izotoniczne. W diecie nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw, będących źródłem antyoksydantów i pokarmów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają wpływ na jakość wydzielanego sebum.

Aby zadbać o barierę hydrolipidową od zewnątrz poza kosmetykami z filtrem warto regularnie stosować preparaty nawilżające z humektantami i emolientami. Humektanty to składniki o właściwościach higroskopijnych. Wiążą cząsteczki wody i na dłużej zatrzymują je w naskórku (np. kwas hialuronowy, trehaloza, gliceryna). Zadaniem emolientów jest wytworzenie na powierzchni skóry powłoczki ochronnej, która utrudnia transepidermalną utratę wilgoci (np. masło shea, skwalan, oleje roślinne).

We wzmocnieniu funkcji barierowych skóry pomogą także preparaty zawierające w składzie ceramidy. Choć nie są to substancje wchodzące bezpośrednio w skład płaszcza hydrolipidowego, to stanowią ważny składnik cementu międzykomórkowego otaczającego korneocyty i zapewniającego spoistość warstwy rogowej naskórka.

Nie tylko twarz, ale i ciało

Na zaburzenie funkcji bariery hydrolipidowej narażona jest nie tylko skóra twarzy, ale i ciała. Latem, kiedy odsłaniamy i eksponujemy ciało intensywniej na słońce, problem ten najczęściej przybiera na sile. W pielęgnacji ciała warto sięgnąć po kosmetyki odżywcze, silnie regenerujące, wzmacniające spoistość warstwy rogowej naskórka, pomagające utrzymać odpowiednie nawilżenie. Idealnie sprawdzi się tu Masło do ciała silnie regenerujące ze składnikami takimi jak: fitoceramidy, niacynamid, olej migdałowy, witamina E, masło shea, peptydy z protein ryżu.

Przed nami kilka miesięcy letniej aury. To czas, który niestety nie sprzyja dobrej kondycji bariery hydrolipidowej. Pamiętajmy zatem, by wspierać ją regularnie zarówno od wewnątrz, jak i stosując odpowiednią pielęgnację.

MICROBIOME CARE

Wzmacnia barierę hydrolipidową
i mikrobiom

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.