Humektanty to składniki, o których wiele się mówi w ostatnim czasie w kontekście utrzymania dobrej kondycji włosów. Niezwykle popularna stała się świadoma pielęgnacja włosów oparta na utrzymaniu równowagi PEH, czyli dostarczaniu odpowiedniej ilości protein, emolientów i humektantów. Dla skóry są one jednak równie ważne. Czym zatem są humektanty i w pielęgnacji jakiej cery będą korzystne?
Humektanty – co to za składniki?
Humektanty to substancje o właściwościach higroskopijnych, czyli zdolne do przyciągania cząsteczek wody. Ich zadaniem jest związanie wilgoci w naskórku i opóźnienie jej odparowania. Nazywane są „bezpiecznymi nawilżaczami”, gdyż ze względu na swoją nieokluzyjną formułę idealnie sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu cery, również mieszanej i skłonnej do powstawania zmian trądzikowych. Co ciekawe woda przyciągana przez humektanty pochodzi głównie ze skóry właściwej. Ta ze środowiska zewnętrznego może być wiązana jedynie przy dużej wilgotności powietrza. To znaczy, że humektanty nie tyle dostarczają skórze wody z zewnątrz, ile chronią przed jej nadmierną utratą.
A może emolienty?
Same humektanty nie są jednak w stanie trwale utrzymać wilgoci w naskórku. Co więcej, przy cerach suchych, w okresie niskiej wilgotności powietrza (np. zimą), mogą nasilać utratę wilgoci, pociągając wodę ze skóry właściwej. Dlatego w kosmetykach, które mają za zadanie trwale i skutecznie nawilżać skórę potrzebne są jeszcze emolienty. Emolienty to składniki najczęściej tłuszczowe lub woskowe, których zadaniem jest wytworzenie dodatkowej, ochronnej powłoki spowalniającej parowanie wody. Najczęściej są to: oleje roślinne, masła, woski, silikony. Więcej o emolientach przeczytacie w tym artykule.
Humektanty – przykładowe substancje
Humektanty to szeroka grupa związków. Do najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii ich przedstawicieli należą:
Kwas hialuronowy
To związek należący do grupy mukopolisaharydów, który naturalnie występuje w skórze, choć z wiekiem jego ilość maleje. Jest jedną z najsilniejszych substancji higroskopijnych. Jego jedna cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy jest niezwykle istotny nie tylko w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry, ale odgrywa również rolę w procesach regeneracji i odnowy komórek, gojenia ran oraz ochronie skóry przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Więcej o kwasie hilauronowym i jego wpływie na skórę przeczytacie w tym artykule.
Mocznik
Diamid kwasu węglowego, bo tak brzmi jego nazwa chemiczna, to kolejna substancja, która naturalnie występuje w naszej skórze. Razem z innymi składnikami tworzy tzw. NMF (naturalny czynnik nawilżający), którego zadaniem jest ochrona skóry przed nadmierną transepidermalną utratą wilgoci. Mocznik wykazuje wielokierunkowe działanie. W zależności od stężenia może regenerować, nawilżać lub złuszczać skórę. W kosmetykach jest stosowany także jako promotor przenikania substancji aktywnych, dzięki zwiększaniu przepuszczalności warstwy rogowej naskórka.
Kwas mlekowy
Podobnie jak mocznik jest substancją, która wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry. Poza właściwościami nawilżającymi pozwala również utrzymać na powierzchni skóry prawidłowe pH, delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka, przywracając cerze promienny wygląd i równomierny koloryt, przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Ektoina
To niezwykła substancja pochodzenia naturalnego. Powstaje w procesie fermentacji i jest wytwarzana przez wyspecjalizowane gatunki bakterii (ekstremofile), które potrafią przetrwać i żyć w ekspremalnie trudnych warunkach np. gejzerach, wulkanach, lodowcach czy pustyniach. Nie straszne są im bardzo wysokie i niskie temperatury, brak wody, promienie UV czy duże zasolenie. Te umiejętności zawdzięczają właśnie obecnej w nich ektoinie. Jej działanie polega na tworzeniu tzw. kompleksów ektoinowych z cząsteczkami wody. Dzięki temu ektoina zapobiega nadmiernej transepidermalnej utracie wilgoci. Więcej o ektoinie przeczytacie w tym artykule.
Trehaloza
To naturalnie występujący w roślinach, bakteriach i grzybach cukier, zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy. Substancja ta wykazuje silne właściwości nawilżające, gdyż odzwierciedla skład NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Posiada dodatkowo właściwości ochronne. Wzmacnia naturalne funkcje bariery naskórkowej i przeciwdziała podrażnieniom.
D-pantenol
To substancja o niewielkiej cząsteczce, która łatwo przenika w głąb naskórka. Dzięki temu skutecznie wiąże wodę i hamuje jej nadmierną transepidermalną utratę. Wpływa również na tzw. naskórkowanie. Pobudza proliferację komórek naskórka, przyczyniając się do szybszej regeneracji uszkodzonej bariery ochronnej skóry.
0 komentarzy