O zabiegach eksfoliacji kwasami w salonie kosmetycznym, opowiada kosmetolog – Paweł Mazurkiewicz, właściciel LUX Barber Shop & Kosmetologia w Bydgoszczy, Ekspert Anti-Acne Akademii Bandi Masterclass*
Eksfoliacja kwasami – być może nazwa jest trochę skomplikowana, ale to nic innego jak zabieg wykorzystujący peelingi chemiczne. Kwasy stosowane w zabiegach, możemy podzielić na AHA, BHA, PHA i inne. W kosmetologii często wykorzystywane są mieszaniny różnych kwasów. Dzięki temu podczas jednego zabiegu możemy oddziaływać jednocześnie na różne problemy skórne.
Wskazania do zabiegu eksfoliacji kwasami
W zależności od rodzaju kwasu możemy działać na różne problemy skórne, z jakimi zmagają się nasi klienci. Tak naprawdę eksfoliacja kwasami nadaje się do każdego rodzaju cery, czy to będzie cera tłusta, sucha, mieszana, problematyczna, a nawet wrażliwa, można w odpowiedni sposób pracować z taką skórą.
Najważniejsze wskazania:
- zmiany pigmentacyjne,
- uszkodzenia posłoneczne skóry,
- delikatne zmarszczki,
- suchość skóry,
- zaskórniki, nadmierne wydzielanie sebum, zmiany trądzikowe,
- niewielkie blizny,
- teleangiektazje.
Przeciwwskazania do zabiegu eksfoliacji kwasami
Przed przystąpieniem do zabiegu eksfoliacji kwasami ważne jest wykluczenie przeciwwskazań. Do najważniejszych należą:
- infekcje wirusowe/grzybicze/bakteryjne,
- silne alergie skórne,
- przerwanie ciągłości naskórka, mechaniczne uszkodzenia naskórka,
- ciąża i okres laktacji,
- terapia retinoidami (doustnie i zewnętrznie),
- stosowanie niektórych antybiotyków,
- regularne korzystanie z solarium.
Najczęściej stosowane w zabiegach kwasy
Kwas migdałowy
Najbardziej popularny kwas używany w zabiegu eksfoliacji, ponieważ działa keratolitycznie, ale również antyseptycznie. Kwas ten idealnie sprawdzi się przy cerze mieszanej, tłustej, problematycznej. Ma również dużą zdolność do stymulacji syntezy kolagenu i elastyny.
Kwas mlekowy
W zabiegu eksfoliacji kwasami wykorzystuje się go przy cerach suchych czy problematycznych. Kwas mlekowy idealnie nawilża skórę, ponieważ przyciąga do warstwy rogowej cząsteczki wody i stymuluje syntezę ceramidów, poprawiając i modulując funkcje ochronne skóry. Ma również działanie antybakeryjne, skutecznie odblokowuje pory, a tym samym pozwala na dokładniejsze oczyszczanie skóry. Kwas ten jest bardzo pomocny przy terapii przeciwtrądzikowej.
Kwas pirogronowy
Działa na poziome naskórka i skóry właściwej. Złuszczanie po tym zabiegu przebiega bez efektu wysuszenia, ponieważ hydrolizuje w kwas mlekowy. Idealnie sprawdza się w terapii przeciwtrądzikowej. Kwas pirogronowy ma działanie keratolityczne, seboregulacyjne i przeciwdrobnoustrojowe. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dlatego jest wykorzystywany również przy walce z bliznami.
Kwas salicylowy
W eksfoliacji kwasami, ze względu na jego właściwości keratolityczne i przeciwzapalne jest stosowany przy skórze z trądzikiem i łojotokiem. Idealnie pozwala pozbyć się zaskórników, krostek i grudek. A przez jego działanie antybakteryjne, hamuje namnażanie się populacji Propionibacterium acnes.
Kwas trójchlorooctowy TCA
Jest najbardziej agresywnym kwasem, najgłębiej penetruje w głąb skóry przy wysokim stężeniu. Uszkadza skórę, aby ta mogła pobudzić swoje komórki do pracy i zregenerowała się. Działa na zlikwidowanie drobnych zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry, regenerację skóry, spłycenie blizn potrądzikowych, rozjaśnienie przebarwień.
Kwas azelainowy
Jest kwasem idealnym do skór wrażliwych, naczynkowych, z przebarwieniami. Charakteryzuje się właściwościami łagodzącymi. Często występuje w połączeniu z innymi kwasami. Mieszanina kwasu azelainowego i pirogronowego jest pomocna przy usuwaniu przebarwień i drobnych blizn potrądzikowych.
Podsumowując, zabieg eksfoliacji kwasami świetnie poradzi sobie z niemalże każdym problemem skórnym. Jesień to idealny moment, aby skorzystać z profesjonalnych zabiegów złuszczających w salonie kosmetycznym, a także sięgnąć po kosmetyki z kwasami w pielęgnacji domowej.
*Akademia Bandi Masterclass to cykl szkoleń adresowany do specjalistów z wykształceniem kierunkowym i wieloletnim (min. 3-letnim) doświadczeniem w pracy przy wykonywaniu zabiegów kosmetycznych. Przeznaczony dla osób nieustannie pogłębiających swoją wiedzę z zakresu kosmetologii i nauk pokrewnych.
0 komentarzy