Stosowanie kremu z filtrem staje się coraz bardziej popularne – i to nie tylko latem. Wiemy, że nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na skórę szkodliwie. Wiemy, jakie skutki uboczne może wywoływać. Często jednak wybór kosmetyku promieniochronnego jest już mniej świadomy i skupia się głównie na wysokości wskaźnika SPF. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed wyborem kremu z filtrem?
Chemiczne czy fizyczne?
Filtry UV stosowane w kosmetykach są ściśle regulowane przepisami prawa. Ich zestawienie zawarte jest w załączniku VI do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009, a dokument ten jest dodatkowo aktualizowany zgodnie z obowiązującą wiedzą. W zależności od mechanizmu działania filtry UV można podzielić na dwie grupy:
- fizyczne, zwane inaczej mineralnymi – są fotostabilne, działają głównie na zasadzie odbicia i rozproszenia promieniowania UV. Ich właściwości ochronne dotyczą przede wszystkim promieniowania UVB, w mniejszym stopniu UVA. Do filtrów mineralnych należy ditlenek tytanu i tlenek cynku. Zgodnie z najnowszymi badaniami, niekiedy w preparacie promieniochronnym stosuje się dodatkowo tlenki żelaza, które rozszerzają ochronę częściowo również w zakresie światła widzialnego.
- chemiczne – jest to zdecydowanie większa grupa związków. Ich działanie opiera się na absorpcji promieniowania UV i zmianie go w energię cieplną lub promieniowanie o innej długości fali. Substancje z tej grupy to głównie związki organiczne. Ich zakres ochrony może dotyczyć promieniowania UVB lub jednocześnie UVB i UVA. Zaletą filtrów chemicznych jest możliwość uzyskania formuły kosmetyku promieniochronnego o dużo lżejszej konsystencji, niż w przypadku filtrów fizycznych.
Aby zapewnić szerokopasmową ochronę przed promieniowaniem UV w kremach z filtrem stosuje się zwykle mieszaniny różnych filtrów chemicznych lub chemicznych i mineralnych. Preparaty oparte wyłącznie o filtry fizyczne są rzadziej spotykane. Jest to związane z wyższymi kosztami wytwarzania i trudnością w uzyskaniu wysokiej ochrony przy zachowaniu jednocześnie komfortowej w aplikacji formuły.
Nowoczesne filtry UV
Badania nad substancjami promieniochronnymi doprowadziły do wykorzystania obecnie w kosmetykach innowacyjnych filtrów UV np. Tinosorb M (Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol). To jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych substancji promieniochronnych, która łączy w sobie cechy filtrów fizycznych i chemicznych, a więc odbija, pochłania i rozprasza promieniowanie UV jednocześnie. Jego ogromną zaletą jest szerokopasmowa ochrona przed UV, również w zakresie fal UVA (UVA I, UVA II). Filtr ten jest wysoce fotostabilny, co znaczy że w kontakcie ze słońcem nie traci swojej skuteczności.
O czym mówi SPF?
SPF to parametr, na który najczęściej zwracamy uwagę przy wyborze kosmetyku promieniochronnego. Wskazuje on jednak jedynie w jakim stopniu preparat chroni przed promieniowaniem UVB. Tymczasem jeszcze bardziej szkodliwe dla skóry jest promieniowanie UVA, którego niekorzystne efekty kumulują się wraz z wiekiem. Sposób określenia wysokości ochrony kosmetyku przed promieniowaniem UVA nie jest obecnie jednolity. Dlatego wyniki uzyskane dla poszczególnych preparatów są trudne do porównania. Dlatego Komisja Europejska zaleca jedno spójne oznakowanie dla wszystkich preparatów, których ochrona przed UVA wynosi min. 1/3 deklarowanej ochrony przed UVB. W takim przypadku na opakowaniu kosmetyku może znaleźć się symbol UVA w kółku.
Idealny krem z filtrem to taki, który szerokopasmowo chroni skórę przed promieniowaniem, jest stabilny w kontakcie ze słońcem i ma odpowiednią dla skóry konsystencję. Wybierając kosmetyk promieniochronny zwracajmy więc uwagę na jego oznakowanie (symbol SPF, UVA w kółku) i rodzaj zastosowanych filtrów, tak by najlepiej dopasować preparat do rodzaju i kondycji skóry.
Niezwykle ważne jest również to, jak kosmetyk z filtrem będziemy stosować: aplikacja odpowiedniej ilości preparatu, reaplikacja w ciągu dnia. Więcej o tym jak stosować krem z filtrem przeczytacie w tym artykule.
0 komentarzy