Jak zredukować kurze łapki?

2024-10-04 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak zredukować kurze łapki?

2024-10-04 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kurze łapki to zmarszczki mimiczne ułożone promieniście w zewnętrznym kąciku oka. Mogą pojawiać się już po 25 roku życia. Z czasem ulegają utrwaleniu i pogłębieniu, co wpływa na ogólny wygląd skóry twarzy i może dodawać lat. Redukcja już istniejących kurzych łapek nie jest łatwa, dlatego warto im przeciwdziałać.

Jak powstają kurze łapki?

Kurze łapki to zmarszczki, które często jako pierwsze pojawiają się na skórze twarzy. Jest to związane zarówno z samą budową skóry wokół oczu, która jest dużo cieńsza niż skóra reszty twarzy a dodatkowo praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, jak i z nieustanną pracą mięśnia okrężnego oka, który w ciągu dnia może wykonać nawet 20 tysięcy ruchów. Pod wpływem mrużenia oczu, mrugania skóra w tej okolicy ulega zagięciu. Początkowo jest to proces odwracalny. Jednak wraz z wiekiem kiedy w skórze dochodzi do ubytku kolagenu, przestaje ona być wystarczająco elastyczna i zmarszczki ulegają utrwaleniu.

Stosuj odpowiedni krem

Istotną rolę przy powstawaniu kurzych łapek odgrywają trzy aspekty:

  • niska elastyczność skóry związana z nieprawidłowym nawilżeniem,
  • spadek jędrności skóry na skutek zmniejszenia produkcji kolagenu (ok. 1% kolagenu mniej z każdym rokiem),
  • intensywna praca mięśnia okrężnego oka

Ważne jest zatem, aby dobierając odpowiednią pielęgnację mieć to na uwadze.

Nawilżanie

Aby skutecznie nawilżać skórę wokół oczu należy dostarczyć jej składników z grupy humektantów i emolientów. Pierwsze mają za zadanie wiązać cząsteczki wody w naskórku i ograniczać ich transepidermalną utratę. Do tej grupy związków należy np. kwas hialuronowy, ektoina, trehaloza. Emolienty to natomiast substancje, które tworzą na powierzchni skóry rodzaj okluzji, wspierając tym samym funkcje bariery hydrolipidowej i ułatwiając utrzymanie wilgoci w naskórku. Do emolientów zaliczamy np. oleje roślinne czy masła.

Poprawa gęstości skóry

Do składników, które najsilniej pobudzają produkcję nowych włókien kolagenu i innych składników podporowych skóry należą retinoidy i peptydy. Warto wprowadzić je do pielęgnacji stosunkowo wcześnie, jeszcze zanim pojawią się utrwalone zmarszczki. Krem pod oczy z retinoidami jest przeznaczony do stosowania na noc. Natomiast preparaty z peptydami można stosować zarówno w wieczornej jak i dziennej pielęgnacji.

Relaksacja mięśni

Niektóre peptydy (np. heksapeptyd biomimetyczny) mają także właściwości neuromodelujace. To znaczy, że mogą oddziaływać na produkcję neuroprzekaźników, biorących udział w skurczu mięśnia. Efektem ich stosowania jest zmniejszenie napięcia mięśniowego i ograniczenie powstawania kurzych łapek.

Masaże i ćwiczenia

Poza doborem odpowiedniego kremu pod oczy warto znaleźć czas także na wykonanie krótkich masaży i ćwiczeń. Ten czas nie musi być długi. Już podczas aplikacji kosmetyku możemy masować skórę. Pokazujemy to na poniższym filmie:

Ze względu na specyficzną budowę skóra wokół oczu wymaga szczególnej opieki. Regularne stosowanie odpowiednio dobranego kremu, masaże i ćwiczenia mięśni twarzy mogą znacznie opóźnić powstawanie kurzych łapek. Nawet u osób, które na co dzień dużo się uśmiechają 🙂

KREM POD OCZY

Który będzie Twój?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.