Nawilżanie skóry to podstawa każdej pielęgnacji niezależnie
od tego czy jesteśmy posiadaczami cery suchej, mieszanej czy tłustej. Jednak
nie każdy krem nawilżający jest przeznaczony dla każdego rodzaju skóry. Jak
wybrać odpowiedni?
Poznaj swój rodzaj cery!
Ważne jest to, żeby nie wybierać kremów nawilżających, nie oceniając wcześniej swojego rodzaju cery. Każdy typ skóry ma inne cechy i inne potrzeby, dlatego konsystencja i skład kremu powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb naszej cery. To co będzie je łączyć to na pewno utrzymanie odpowiedniego nawodnienia skóry oraz ochrona przed utratą wody. Żeby określić swój typ skóry i wybrać odpowiedni krem nawilżający należy najpierw poznać rodzaje cer. Wyróżniamy cerę:
normalną,
suchą,
mieszaną,
tłustą.
Krem nawilżający dla cery normalnej
Cera normalna jest najmniej problematyczna. Nie boryka się z nadmiernym przetłuszczaniem, ani nie jest permanentnie przesuszona. Jest to cera, która jest odpowiednio nawilżona, gładka, nie posiada zmarszczek z przesuszenia. Taki rodzaj skóry posiadają najczęściej dzieci. Nie oznacza to jednak, że o taką cerę nie należy dbać. Przy cerach normalnych warto stosować kremy nawilżające o lekkiej formule, które utrzymają odpowiednie nawilżenie skóry.
Krem nawilżający dla cery suchej
Skóra sucha z reguły ma tendencję do łuszczenia i szybszego starzenia się. Wszelkiego rodzaju zmarszczki także te z przesuszenia bardzo łatwo się pojawiają i pogłębiają, co jest spowodowane nadmierną utratą wody z naskórka. Ten typ skóry wymaga intensywnego nawilżenia i regeneracji, dlatego warto zwrócić uwagę na kremy nawilżające, które będą miały bogatszą konsystencję. Pomogą one odbudować warstwę hydrolipidową oraz zredukują nieprzyjemne uczucie napięcia skóry, a przede wszystkim dogłębnie ją nawilżą. Taki krem powinien zawierać m.in. olej kokosowy, glicerynę, masło shea czy ektoinę. Świetnym wyborem dla takiej skóry będzie np. Kremowa kuracja nawilżająco-naprawcza.
Krem nawilżający dla cery mieszanej
Skóry mieszane występują u największej liczby osób. Nie są łatwe w pielęgnacji, ponieważ posiadają zarówno strefy przesuszone jak i te, w którym zwiększona jest produkcja sebum, dlatego odpowiedni krem nawilżający często jest problematyczną kwestią. Dla tego typu skóry warto wybierać lekkie konsystencje kremów nawilżających opartych na kwasie hialuronowym, d-pantenolu czy alantoinie. Dla takiej skóry sprawdzi się np. Krem intensywnie nawilżający, który można zastosować także pod makijaż.
Krem nawilżający dla cery tłustej
Osoby posiadające skórę tłustą nieustannie muszą zwracać uwagę na to jakie produkty do pielęgnacji wybierają. Cera ta często jest pogrubiałą i ma tendencję do powstawania zaskórników oraz występuje nadmierne wydzielanie sebum. W niektórych przypadkach pojawiają się także zmiany trądzikowe. Nie oznacza to jednak, że takiej skóry nie należy nawilżać. Wręcz przeciwnie – krem nawilżający może poprawić stan skóry! Należy wybierać kremy o lekkiej konsystencji, które będą nawilżały skórę i jednocześnie zmniejszały wydzielanie w nadmiarze sebum – jednym słowem kremy normalizujące.
Niezależnie od tego jaki posiadamy rodzaj cery, krem nawilżający powinien na stałe zagościć w naszej pielęgnacji. Od tego kosmetyku często bowiem zależy stan naszej skóry.
Jednymi z pierwszych oznak na skórze związanych z upływem czasu są zmarszczki. Następnie pojawia się utrata jędrności i elastyczności skóry. Jest to zjawisko, któremu nie możemy zapobiec, ale możemy je spowolnić. W tym celu należy wybrać odpowiedni krem przeciwzmarszczkowy.
Podział zmarszczek a kremy przeciwzmarszczkowe
Rodzaj zmarszczek ma wpływ na to jaki krem przeciwzmarszczkowy powinniśmy wybrać. W zależności od mechanizmu powstawania możemy je podzielić na:
zmarszczki mimiczne – pojawiają się w wyniku kurczenia się mięśni twarzy, odpowiadających za jej wyraz. Ten rodzaj zmarszczek powstaje najwcześniej jeśli mamy intensywną mimikę twarzy. Zmarszczki te pojawiają się najczęściej wokół ust, oczu oraz między brwiami. Na pierwsze zmarszczki świetnie sprawdzi się seria Anti-Aging Care.
zmarszczki grawitacyjne – z biegiem czasu spada ilość kolagenu i elastyny przez co skóra traci jędrność, elastyczność i jest bardziej podatna na przyciąganie ziemskie. W wyniku utraty sprężystości powstają zmarszczki grawitacyjne, które są głębsze niż zmarszczki mimiczne. W celu redukcji zarówno głębokich jak i płytkich zmarszczek warto wybrać serię Gold Philosophy, natomiast w celu uzyskania liftingu twarzy oraz poprawy jej elastyczności polecamy produkty z linii Fito Lift Care.
Jakich składników szukać w kremie przeciwzmarszczkowym?
Krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać składniki wpływające na syntezę kolagenu i elastyny oraz poprawiające jędrność skóry i owal twarzy. Warto zwrócić uwagę na:
retinol – reguluje różnicowanie komórek, sprzyja ich odnowie, poprawia napięcie i redukuje zmarszczki,
peptydy – zmniejszają widoczność każdego rodzaju zmarszczek: głębokich jak i płytkich, zarówno pod względem długości, głębokości jak i ich ilości. Dodatkowo poprawiają kontur twarzy. Niektóre z nich oddziałują również na redukcję zmarszczek mimicznych,
soję, dziki pochrzyn – skutecznie przeciwdziałają m.in. obniżeniu jędrności skóry, jej ścieńczeniu i przesuszeniu zaistniałych w wyniku spadku poziomu estrogenów,
witaminę E – nazywana jest „witaminą młodości”, jest silnym przeciwutleniaczem. Dobrze wnika w skórę i odżywia ją, poprawia miękkość i elastyczność naskórka oraz działa nawilżająco.
Czym się kierować podczas wyboru?
Ostateczny wybór kremu przeciwzmarszczkowego zależy od kondycji naszej skóry, od ilości i intensywności zmarszczek oraz przyczyn ich powstania. Jeśli zmarszczki, które się pojawiły są zmarszczkami mimicznymi, to skupiamy się na innych składnikach aktywnych niż przy „zmarszczkach wiekowych”. Warto pamiętać też, że na kondycję naszej skóry mają wpływ preparaty nawilżające. Czasem zmarszczki, które się pojawiają na naszej skórze są wynikiem jej przesuszenia i jeśli odpowiednio wcześnie dostarczymy skórze nawilżenia, to jesteśmy w stanie je zredukować. Wtedy dobry krem nawilżający spełni funkcję kremu przeciwzmarszczkowego.
Wiosna oznacza dla nas nowy początek, rozkwit, piękno. Zima jest dla naszej skóry wyczerpująca i na wiosnę potrzebujemy odnowy i powiewu świeżości. Odpowiednio dobrana pielęgnacja nada skórze blasku i wydobędzie z niej to co najlepsze, więc warto przejrzeć swoją kosmetyczkę i uzupełnić braki! Szczególnie w preparaty takie jak: peeling, serum i maska.
Jak wygląda skóra po zimie?
Niestety zima nie ma dobrego wpływu na naszą skórę. Często w tym okresie ją też zaniedbywaliśmy. A przez to może być szorstka, gruba, szara, przesuszona i podrażniona. Zima jest także momentem, kiedy potrafimy się rozleniwić w naszej pielęgnacji i stosujemy minimum produktów. W celu zrobienia wiosennych porządków z naszą cerą należy uzbroić się w cierpliwość i zadbać o nią krok po kroku.
Od czego zacząć? – peeling
Każda skóra musi być odpowiednio przygotowana do wchłaniania składników aktywnych. I tu pomoże preparat złuszczający, który usunie nadmiar martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Jest to produkt nr 1, który powinien znaleźć się w każdej wiosennej kosmetyczce. Peeling usunie martwy naskórek, dodatkowo wygładzi skórę, odblokuje ujścia gruczołów łojowych i przygotuje ją do nałożenia kolejnego obowiązkowego preparatu, którym jest serum do twarzy. Dzięki temu składniki aktywne lepiej będą wnikać w skórę i otrzymamy lepsze efekty pielęgnacji.
Część aktywna – serum
Serum do twarzy to „must have” wiosennej pielęgnacji. Jest to preparat, którego zadaniem jest wzmocnienie działania kremu i uzupełnienie jego braków. Do wyboru mamy wiele rodzajów serum. W zależności czy mówimy o podziale ze względu na konsystencję (np. żelowe, olejowe) czy też działanie (np. nawilżające, przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające). Wszystko zależy od naszych preferencji i typu cery. Jednak wiosną warto postawić na serum z witaminą C, które świetnie się sprawdzi w celu odświeżenia i nadania skórze blasku.
O czym pamiętać? – maska
Poza peelingiem i serum, wiosną warto wzbogacić swoją pielęgnację o jeszcze jeden preparat. Tym kosmetykiem jest maska, która potrafi być zbawienna dla naszej skóry. Serum, przy regularnym stosowaniu potrafi zdziałać wiele dobrego dla naszej cery. Jednak to efekty działania maski są często widoczne na skórze najszybciej, niekiedy już po pierwszym zastosowaniu. Maska świetnie się sprawdzi zarówno w celu oczyszczenia skóry jak i jej nawilżenia. Może pomóc również w łagodzeniu podrażnień. Opcji jest wiele, a nie ma potrzeby ich codziennego stosowania (wystarczy 2-3 razy w tygodniu). Jest to produkt uzupełniający, który jednak nie powinien być pomijany!
Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna dla każdego z nas. Niestety często mamy problem z prawidłowym doborem kosmetyków, wynikającym z tego, że nie wiemy jaki rodzaj cery posiadamy. Dlatego określenie rodzaju cery jest bardzo ważne. Ponieważ jest to pierwszy krok, który decyduje o tym, czy dany kosmetyk się u nas sprawdzi.
Jakie są rodzaje cery?
Każdy z nas chociaż raz w życiu zadał sobie pytanie: „Jaki rodzaj cery posiadam?”. Wbrew pozorom odpowiedź nie przychodzi nam tak łatwo, jeśli nie wiemy od czego zacząć. W celu rozpoznania rodzaju cery należy poznać typy skóry oraz ich cechy charakterystyczne.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cer:
Skóra sucha – produkuje za małą ilość sebum przez co występuje uczucie jej „napięcia”, szorstkości, często towarzyszy jej łuszczenie, swędzenie i pieczenie. Cechą charakterystyczną jest też przesuszenie i matowy wygląd cery, szybciej widoczne są też oznaki starzenia się skóry.
Skóra normalna – wyglądem przypomina skórę dziecka, jest gładka, jednolita, promienna, odpowiednio nawilżona, nie produkuje nadmiernie sebum. Taki rodzaj skóry posiadają najczęściej osoby młode.
Skóra tłusta – cechą charakterystyczną jest nadmierna produkcja sebum na całej twarzy oraz rozszerzone „pory”. Często posiadacze tego typu skóry borykają się z niedoskonałościami i zaskórnikami. Ten rodzaj cery ma też swoje zalety: skóra jest grubsza i jednocześnie mniej podatna na uszkodzenia oraz wolniej widać na niej upływ czasu.
Skóra mieszana – jest to połączenie dwóch rodzajów cery: suchej i tłustej. Przetłuszcza się najczęściej w strefie T (czoło, nos, broda) a na policzkach często jest przesuszona. Jest to najczęściej występujący rodzaj skóry.
Odpowiednia pielęgnacja a rodzaj cery
Skoro już znamy rodzaje cer oraz ich cechy charakterystyczne, to dobranie pasujących do nas kosmetyków nie będzie aż tak trudne.
Dla cery suchej warto wybierać delikatne produkty myjące, które nie będą jej dodatkowo wysuszały. Kremy natomiast powinny zawierać składniki nawilżające, tłuszczowe, które pomogą odbudować płaszcz hydrolipidowy i zapobiegną utracie wody z naskórka. Do tego typu skóry warto wybierać peelingi enzymatyczne oraz chemiczne o działaniu delikatnie złuszczającym oraz nawilżającym.
Posiadacze skóry normalnej mają tak naprawdę szeroki wachlarz produktów do wyboru. To na czym należy się na pewno skupić to nawilżanie – każda skóra tego potrzebuje. Tego typu preparaty zapewnią skórze ochronę i zapobiegną ewentualnemu przesuszeniu.
Przy cerze mieszanej należy wybierać zarówno preparaty nawilżające jak i normalizujace. Ważne jest by wybierać preparaty, które zmniejszą przetłuszczanie się skóry (w strefie T) a jednocześnie nie zwiększą przesuszenia w pozostałych rejonach twarzy. Jeśli chodzi o peelingi to możemy stosować różnego rodzaju, mogą być enzymatyczne, mechaniczne bądź chemiczne.
Mając cerę tłustą pamiętajmy, aby unikać agresywnych preparatów, które mogłyby spowodować zwiększoną produkcję sebum. Należy stosować produkty nawilżające, niekomedogenne, które nie będą blokowały ujść gruczołów łojowych oraz preparaty seboregulujące. Warto wybierać peelingi enzymatyczne oraz chemiczne oparte m.in. na kwasie pirogronowym i salicylowym, dzięki czemu zmniejszymy ilość powstawania niedoskonałości.
Zimą skóra bardzo łatwo ulega przesuszeniu a warunki atmosferyczne dodatkowo wpływają na uszkodzenia i podrażnienie naskórka. Niestety nie każdy zwraca uwagę na to jakie preparaty stosuje w tym okresie i często dodatkowo wpływa na wysuszenie cery, co niestety ma swoje konsekwencje. Jak zatem zadbać o nawilżanie skóry zimą?
Dlaczego nawilżanie skóry zimą jest ważne?
W okresie zimowym na naszą skórę oddziałują niskie temperatury i wiatr, a dodatkowo jest wystawiona na ciepłe i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Takie warunki wpływają na utratę wody ze skóry, powodując przesuszenie, szorstkość i nieprzyjemne „ściągnięcie”. Cera bardzo łatwo ulega także podrażnieniom, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Preparaty, które nawilżają skórę, zabezpieczą ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiegną nieprzyjemnym odczuciom.
Oczyszczanie a nawilżanie skóry
Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawilżanie skóry jest już możliwe podczas pierwszego etapu naszej pielęgnacji, czyli demakijażu. Już w tym momencie możemy zabezpieczyć naskórek przed utratą wody. Szczególnie w okresie zimowym, w celu utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry, warto zwrócić uwagę na olejki do demakijażu bądź masełka, które świetnie rozpuszczają makijaż oraz wszelkie zanieczyszczenia, a jednocześnie nie przesuszają skóry. Żele myjące powinny natomiast być oparte na delikatnych składnikach myjących nie podrażniających skóry oraz nie powodujących jej „napięcia”.
Jaki krem wybrać?
Z racji warunków panujących w zimę przede wszystkim należy wybierać preparaty, które wspomogą nawilżanie skóry oraz będą pełnić funkcje ochronne. Pomogą one utrzymać wodę w naskórku, stworzą warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi oraz będą koić podrażnienia.
W kremach nawilżających skórę warto szukać m.in.:
fitoceramidów,
emolientów,
alantoiny,
witaminy E,
kwasu hialuronowego,
oleju arganowego,
oleju z kiełków pszenicy,
wosku pszczelego.
Pamiętajmy jednak, że ważny jest dobór kremu do typu skóry. Zima nie oznacza, że każdy musi stosować preparaty o „tłustej” konsystencji. Lekkie kremy świetnie sprawdzą się przy cerach mieszanych i tłustych. Natomiast kremy o bogatszej konsystencji będą idealnym rozwiązaniem dla skór suchych i wrażliwych.
Każdy z nas posiada pewien typ cery: suchą, normalną, mieszaną bądź tłustą. Najczęściej występującym typem skóry jest cera mieszana, której pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z naszego typu skóry i nieodpowiednio o nią dbamy.
Co oznacza cera mieszana?
Cera mieszana jest jedną z bardziej problematycznych skór, ponieważ łączy dwa rodzaje skóry: suchą i tłustą. U większości osób z tym typem cery można zauważyć nadmierne wydzielanie sebum w strefie T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody. Następuje tu zwiększona produkcja sebum przez gruczoły łojowe, a także bardzo często możemy zauważyć pojawiające się wypryski i zaskórniki. Drugą cechą cery mieszanej są przesuszone policzki i skronie, które mają tendencję do podrażnień i łuszczenia.
Dlaczego strefa T się przetłuszcza?
Posiadacze cery mieszanej mają problem z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry w strefie T. Dlaczego? W tej okolicy jest dużo więcej gruczołów łojowych niż na pozostałej części twarzy. Produkują one łój, który wchodzi w skład naturalnej bariery ochronnej skóry, zatrzymując wodę w naskórku, a także zapobiegając wnikaniu bakterii. Dzięki tej ochronie skóra jest mniej podatna na podrażnienia. Cera mieszana często boryka się z nadprodukcją sebum. Powodem tego może być zła pielęgnacja, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stres bądź nieodpowiednia dieta.
Jak wygląda pielęgnacja cery mieszanej?
Podstawą pielęgnacji cery mieszanej jest jej odpowiednie oczyszczanie i złuszczanie. Warto wybierać preparaty, które odblokują tzw. pory skóry, zmniejszą nadmierną produkcję łoju, a jednocześnie poprawią regenerację naskórka. Cera mieszana uwielbia maski drożdżowe, które dadzą nam takie działania i dodatkowo wyrównają koloryt skóry. Ważnym aspektem jest też wybór kremu, który będzie miał działanie normalizujące – dostarczy skórze nawilżenia, ale też zapobiegnie wytwarzaniu sebum w zbyt dużej ilości.
Błędy w pielęgnacji cery mieszanej
Niestety bardzo często popełniamy błędy w pielęgnacji cery
mieszanej, co powoduje, że nie uzyskujemy zadowalających efektów. Najczęstsze
błędy to:
skupianie się tylko i wyłącznie na problemie przetłuszczania się skóry, przez co zapominamy, że cera mieszana potrzebuje też nawilżenia. Jeśli nie będziemy skóry nawilżać, to będzie ona produkować większą ilość sebum chcąc samodzielnie ochronić cerę,
zły demakijaż skóry, który prowadzi do powstawania niedoskonałości i zaskórników,
stosowanie kosmetyków mocno matujących, które jeszcze bardziej wysuszają i tak już suchą skórę na policzkach i powodują, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia.
Prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej to ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum w miejscach jego nadprodukcji i nawilżanie przesuszonych partii skóry. Pomogą w tym preparaty z serii Sebo Care.