Kurze łapki – jak powstają i czy można się ich pozbyć?
Kurze łapki to problem który dotyka kobiet w różnym wieku. Okolica oka to wyjątkowy i delikatny obszar, bardzo podatny na przedwczesne starzenie się skóry, odwodnienie, wysuszenie, alergie, podrażnienia, oraz oczywiście występowanie zmarszczek.
Jak powstają kurze łapki?
Przyczyn powstawania zmarszczek w okolicy oka mogę wymienić kilka. Po pierwsze skóra w okolicy oka jest 3x cieńsza niż skóra np. okolicy policzków. Przez to jest bardziej podatna na odkształcenia i utratę jędrności. Skóra wokół oczu posiada małą ilość gruczołów łojowych (dlatego też nie mamy zaskórników w tej strefie ). Oznacza to, że jest bardziej podatna na wysuszenie i odwodnienie. Skóra sucha, odwodniona szybciej się starzeje, oraz ma większą tendencję do wiotkości i utraty jędrności. Kolejną przyczyną jest niewątpliwie mimika twarzy. Nadaktywność mięśni okolicy oczu powoduje nieustanną pracę i marszczenie skóry wokół oczu.
Dzieje się to w kilku przypadkach:
- Mrużymy oczy ze względu na padające na nas słońce. Dlatego aby zapobiegać powstającym zmarszczkom, ale też uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem UV, warto pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni.
- Mrużymy oczy ze względu na wadę wzroku. Dlatego należy kontrolować regularnie stan i jakość swojego narządu wzroku. W przypadku nieuregulowanych wad, mamy skłonność do mrużenia oczu, co powoduje odkształcanie delikatnej i cienkiej skóry.
- Kurze łapki to często zmarszczki śmiechowe. Tutaj nie sposób zakazać uśmiechu – wręcz przeciwnie! Uśmiechajmy się dużo, warto jednak wprowadzić w pielęgnacji substancje stymulujące produkcję kolagenu i rozluźniające mięśnie okolicy oka, aby możliwie jak najlepiej zapobiec negatywnym skutkom dobrego humoru. 🙂
Czy możemy pozbyć się kurzych łapek ?
To zależy od stanu aktualnego skóry. Gdy chcemy działać prewencyjnie, zapobiegawczo, lub gdy kurze łapki są płytkie, odpowiednio dobraną pielęgnacją możemy zmienić wiele, zapobiec powstawaniu zmarszczek. Natomiast gdy są one głębokie i utrwalone możemy lekko spłycić i zapobiec dalszemu odgniataniu skóry, ale przy zaawansowanym starzeniu i dużej głębokości zmarszczek, nie należy liczyć na ich spłycenie metodami nieinwazyjnymi. Dlatego, jako kosmetolog, specjalista pracujący w gabinecie z problemami starzenia, zalecam jak najwcześniejszą prewencję przeciwstarzeniową.
Jak zapobiegać kurzym łapkom?
Oto kilka ważnych aspektów prawidłowej pielęgnacji okolicy oka:
- Dbaj o nawilżenie okolicy oka. Skóra nawilżona jest bardziej jędrna, nie jest tak podatna na powstawanie kurzych łapek jak skóra odwodniona, sucha. W pielęgnacji szukaj takich składników nawilżających jak: kwas hialuronowy, ektoina, masło Shea, odżywcze oleje. Znajdziesz je w Kremie-masce pod oczy nawilżająco-naprawczej.
- Stymuluj. Podczas codziennego nakładania kremu pod oczy wykonaj delikatny masaż tej okolicy. Pobudzi on mikrokrążenie skóry, przyspieszy metabolizm, oraz usunie zastoje wodne i limfatyczne. Pamiętaj jednak, aby wykonywać masaż na kremie, a nie na sucho, aby nie naciągnąć skóry.
- Demakijaż. Podczas zmywania makijażu postaraj się nie pocierać wrażliwej okolicy oka. Pocieranie może uszkodzić delikatną strukturę skóry powiek, a dodatkowo stymuluje reakcje alergiczne. Pocieranie budzi układ immunologiczny, który w tej okolicy, z racji na bliskość błon śluzowych jest bardzo aktywny, co może skutkować opuchlizną, świądem, a nawet reakcją alergiczną. Do demakijażu najlepiej użyć delikatnych kosmetyków np. Emoliecyjnego masełka oczyszczającego, dzięki czemu unikniemy dodatkowego podrażniania delikatnej okolicy wacikami kosmetycznymi.
- Sięgnij po składniki aktywne. Aby zmniejszyć pracę nadreaktywnych mięśni mimicznych i pobudzić produkcję nowych włókien kolagenu wykorzystaj peptydy. Przy regularnym stosowaniu składniki te potrafią wyraźnie odmłodzić spojrzenie i zredukować kurze łapki.
- Dbaj o fotoprotekcję. O okularach przeciwsłonecznych już wspomniałam, ale pamiętaj też o tym jak ważne są filtry przeciwsłoneczne. Promieniowanie UV uszkadza delikatne włókna kolagenowe i elastynowe, powodując ich osłabienie i zwiotczenie. W codziennej pielęgnacji stosuj kremy z filtrem.
- Nawadnianie i zdrowa dieta. Pamiętaj że pielęgnacja to nie wszystko. Warto zadbać o to, aby dostarczać codziennie swojej skórze witaminy, minerały i składniki budulcowe, niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Pielęgnuj swoją skórę od wewnątrz i na zewnątrz, a ta odwdzięczy Ci się pięknym, świetlistym wyglądem.