Karnozyna to dipeptyd składający się z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i histydyny. W ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w kosmetologii. Jej właściwości wykorzystywane są głównie do poprawy kondycji skóry oraz zwalczania oznak starzenia.
Karnozyna – jak działa?
Karnozyna znana jest przede wszystkim z właściwości antyoksydacyjnych, a także zdolności do spowalniania procesów starzenia się komórek. Jej pozytywny wpływ na skórę jest jednak dużo szerszy.
Ochrona przed starzeniem się skóry
Karnozyna działa antyoksydacyjnie. Neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzeń komórkowych i przedwczesnego starzenia się skóry. Dzięki temu pomaga w ochronie przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami środowiska i innymi czynnikami zewnętrznymi. Przeciwdziała także procesowi glikacji białek, która prowadzi do tworzenia szkodliwych związków osłabiających włókna kolagenowe i elastynowe. Dzięki temu pomaga zachować jędrność i sprężystość skóry.
Regeneracja i ochrona komórek skóry
Karnozyna wspiera procesy regeneracyjne. Przyspiesza odnowę komórkową i zwiększa odporność skóry na uszkodzenia. Chroni fibroblasty i pomaga utrzymać ich aktywność.
Działanie przeciwzapalne
Karnozyna działa przeciwzapalnie, co może być szczególnie przydatne dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy z objawami trądziku. Kosmetyki z tym składnikiem pomagają łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia.
Wzmacnianie funkcji barierowych skóry
Karnozyna wspomaga odbudowę bariery ochronnej skóry, dzięki czemu może lepiej chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia i promieniowanie UV. Jest to szczególnie istotne w kosmetykach do stosowania na dzień.
Poprawa wyglądu i struktury skóry
Karnozyna wspiera elastyczność i napięcie skóry, przyczynia się do wygładzenia drobnych zmarszczek. Jest częstym składnikiem kremów i ampułek przeciwstarzeniowych, które mają na celu poprawę struktury skóry i przywrócenie jej jędrności.
Ochrona przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim
Badania wskazują, że ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez ekrany, może wpływać na starzenie się skóry. Karnozyna chroni przed skutkami promieniowania UV i światła niebieskiego, co czyni ją popularnym składnikiem w kosmetykach przeznaczonych do stosowania w ciągu dnia, szczególnie w preparatach do ochrony skóry przed negatywnym wpływem środowiska miejskiego.
Dzięki swoim właściwościom, karnozyna znalazłą zastosowanie w różnych produktach pielęgnacyjnych: kremach przeciwstarzeniowych, serach, maskach, a także kosmetykach ochronnych do stosowania na dzień. Często łączy się ją z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak: witamina C, kwas hialuronowy czy peptydy, aby wzmacniać działanie antyoksydacyjne i regeneracyjne kosmetyków.
KOSMETYKI Z KARNOZYNĄ
Wzmocnienie i ochrona skóry przed przyspieszonym starzeniem
Peptydy sygnałowe to krótkie łańcuchy aminokwasów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji międzykomórkowej. Ich zdolność do wpływania na procesy biologiczne sprawia, że znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i medycyny, w tym w kosmetologii. W ostatnich latach peptydy sygnałowe stały się popularnym składnikiem produktów kosmetycznych, których zadaniem jest poprawa kondycji skóry, przeciwdziałanie starzeniu się oraz wsparcie procesów regeneracyjnych.
Czym są peptydy sygnałowe?
Peptydy sygnałowe to wyjątkowe rodzaje peptydów, które pełnią funkcję komunikatorów między komórkami. Działają poprzez wiązanie się z receptorami na powierzchni komórek, co inicjuje kaskadę sygnałów wewnątrzkomórkowych. Proces ten może prowadzić do różnorodnych efektów biologicznych, w zależności od rodzaju peptydu i receptora, z którym się wiąże.
Zastosowanie peptydów sygnałowych w kosmetykach
Przeciwdziałanie starzeniu się skóry
Jednym z najczęstszych zastosowań peptydów sygnałowych w kosmetykach jest przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Peptydy takie jak Matrixyl synthe-6™ (Palmitoyl Tripeptide-38) czy Matrixyl Morphomics (INCI: N-Prolyl Palmitoyl Tripeptide-56 Acetate) stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dwóch kluczowych białek odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. Dzięki temu działają przeciwzmarszczkowo i spowalniają starzenie się skóry. Palmitoyl Tripeptide-5 (Syn-Coll), imituje naturalny proces, w którym skóra wytwarza kolagen w odpowiedzi na uszkodzenia. Dzięki temu wzmacnia struktury skóry, redukuje głębokość zmarszczek i poprawia ogólną kondycję cery.
Regeneracja i gojenie się skóry
Hexapeptide-10 stymuluje syntezę lamininy-5 oraz integryny, co wspiera procesy naprawcze. Dodatkowo poprawia strukturę skóry, zwiększa jej elastyczność, redukuje widoczność blizn. Jest to szczególnie przydatne w produktach przeznaczonych dla cery problematycznej, skłonnej do trądziku czy po zabiegach dermatologicznych..
Nawilżenie i ochrona skóry
Niektóre peptydy sygnałowe, takie jak Oligopeptide-2, pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry. Wzmacniając barierę naskórkową, pomagają skórze lepiej zatrzymywać wilgoć, co jest kluczowe dla zdrowego i młodzieńczego wyglądu. Palmitoyl Oligopeptide to kolejny peptyd, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia w skórze. Jest to możliwe dzięki stymulacji syntezy kolagenu i glikozaminoglikanów.
Peptydy sygnałowe – mechanizm działania
Peptydy sygnałowe działają poprzez aktywację określonych szlaków sygnałowych w komórkach skóry, np. wspomniany wcześniej Matrixyl działa poprzez pobudzenie receptorów TGF-β (Transforming Growth Factor-beta), które odgrywają kluczową rolę w syntezie kolagenu.
Bezpieczeństwo i skuteczność
Peptydy sygnałowe są uznawane za bezpieczne do stosowania w kosmetykach. Ich skuteczność w produktach kosmetycznych została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych, a działanie może różnić się w zależności od stężenia, formuły produktu oraz indywidualnej reakcji skóry.
Peptydy sygnałowe to niezwykle obiecująca grupa składników aktywnych, które znalazły szerokie zastosowanie w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym, nawilżającym i przeciwdziałającym starzeniu, przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Pomagają zatem w zachowaniu jej młodzieńczego wyglądu. Stanowią ważny element nowoczesnej kosmetologii, oferując konsumentom skuteczne i zaawansowane rozwiązania pielęgnacyjne.
Ceramidy to grupa organicznych związków chemicznych zaliczanych do sfingolipidów. Oznacza to, że są to związki tłuszczowe, które wchodzą w skład naturalnych lipidów skóry. Wraz z cholesterolem i wolnymi kwasami tłuszczowymi tworzą barierę lipidową. Znajdują się w warstwie rogowej naskórka czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, która jako pierwsza zmaga się z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy wraz z wyżej wymienionymi składnikami stanowią spoiwo międzykomórkowe inaczej nazywane cementem międzykomórkowym. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, fizycznymi czy chemicznymi, a także przed nadmierną utratą wody.
Zbadano, że w naskórku człowieka występuje dziewięć typów ceramidów, różniących się od siebie właściwościami fizykochemicznymi. Różnicuje je budowa, długość łańcucha czy funkcja. Ponadto składają się z łącznie z ponad 100 rożnych związków i stanowią 40-50% wszystkich lipidów warstwy rogowej naskórka.
Ceramidy i ich właściwości
Główną funkcją ceramidów jest utrzymywanie bariery ochronnej skóry w jak najlepszej kondycji. To dzięki niej skóra funkcjonuje prawidłowo. Dodatkowo ceramidy posiadają wiele innych właściwości:
wykazują działanie przeciwstarzeniowe,
poprawiają strukturę komórek skóry, ponieważ stanowią główny składnik cementu międzykomórkowego. Odpowiednia ilość ceramidów ma znaczenie do zachowania elastyczności skóry,
chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami oraz substancjami, które mogłyby zaszkodzić jej prawidłowemu funkcjonowaniu,
bardzo dobrze wpływają na poziom nawilżenia skóry, ponieważ zapobiegają nadmiernej transepidermalnej utracie wody z naskórka.
Dla kogo kosmetyki z ceramidami?
Ceramidy stosowane są najczęściej w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej. Poprawiają jej nawilżenie poprzez wzmocnienie bariery ochronnej naskórka i hamowanie transepiredmalnej utraty wody. Chronią także przed przyspieszonym starzeniem skóry. Warto pamiętać, że proces ten aż w 80% jest związany z wpływem czynników zewnętrznych. Dobry stan bariery ochronnej odgrywa więc tu kluczowe znaczenie. Komplesowe działanie ceramidów sprawdzi się również podczas pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i atopowej. Osoby ze skłonnością do trądziku również mogą sięgać w swojej rutynie pielęgnacyjnej po produkty z ceramidami, zwłaszcza w trakcie kuracji dermatologicznych, skutkujących przesuszeniem i podrażnieniem skóry.
Ceramidy sprawdza się również idealnie w okresie zimy, kiedy pod wpływem niskich temperatur często dochodzi do zmian w składzie lipidów naskórkowych i zaburzenia integralności ochronnej bariery skóry.
Algi należą do organizmów samożywnych, zarodnikowych żyjących w środowisku wodnym. Ze względu na kolor wyróżnia się kilka rodzajów alg: czerwone, brązowe, zielone, żółtozielone, niebieskozielone-sine. Każda z nich posiada cenne właściwości znane od tysięcy lat. Już w starożytności algi wykorzystywano do celów leczniczych, kosmetycznych oraz spożywczych, zwłaszcza w Azji, Afryce, oraz w niektórych regionach Ameryki Północnej i Południowej. Współcześnie ich popularność rośnie również w Europie. Algi mają szerokie spektrum działania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w kosmetyce do różnych problemów skórnych lub jako profilaktyka przeciw starzeniu się skóry. Ponadto składniki te posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.
Cenne składniki alg
Algi są bogatym źródłem cennych składników aktywnych. Takich jak:
kwasy tłuszczowe i lipidy,
polifenole,
polisacharydy,
białka i aminokwasy,
barwniki i pigmenty.
Jakie właściwości mają algi?
Ze względu na zawartość wielu cennych składników aktywnych algi wykazują wielokierunkowe działanie:
chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – dzięki bogactwu związków antyoksydacyjnych, bardzo dobrze działają jako składnik anti pollution. Chronią skórę przed zanieczyszczeniami powietrza oraz wysoką temperaturą,
intensywnie nawilżają – zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka.
wzmacniają naczynia krwionośne – wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zmniejszają widoczne zaczerwienienia i łagodzą stan zapalny,
opóźniają starzenia się skóry – odpowiednie nawilżenie i działanie składników antyoksydacyjnych zawartych w algach zapobiega powstawaniu wolnych rodników, a co za tym idzie przedwczesnym procesom starzenia się skóry. Dodatkowo algi wspomagają syntezę kolagenu,
działają antycellulitowo – dzięki swoim wszechstronnym właściwościom działają również jako pogromcy cellulitu. Stosowane regularnie wygładzają skórę i niwelują pomarańczową skórkę.
Delicate Care – moc alg
Morskie algi zostały wykorzystane w naszej linii Delicate Care. Użyta tam alga brązowa skutecznie chroni i wspomaga funkcjonowanie cery wrażliwej. Zmniejsza reakcje zapalne, redukuje pieczenie i zaczerwienienie skóry wystawionej na działanie czynników zewnętrznych. Wpływa na odbudowę bariery ochronnej skóry, wspomagając procesy naprawcze i regeneracyjne. Po zastosowaniu kosmetyków z linii Delicate Care skóra jest ukojona, dobrze nawilżona i zregenerowana.
DELICATE CARE
Kosmetyki z algami dla każdego rodzaju cery wrażliwej
Ekstrakt, inaczej nazywany wyciągiem, pochodzi od łacińskiego słowa “extractum” oznaczającego „to co zostało wyciągnięte”. Ekstrakty można pozyskiwać w procesie ekstrakcji z różnych części roślin czy owoców np.: liści, korzeni, łodygi, płatków, soku czy pestek. Zastosowanie ekstraktów jest bardzo szerokie zarówno w farmacji, jak i kosmetologii, a to wszystko dzięki szerokiemu spektrum działania. Czasami jedna roślina posiada kilka zastosowań, ponieważ ekstrakt z każdej jej części ma inne właściwości. Ekstrakty roślinne i owocowe bogate są w garbniki, flawonoidy, polifenole, fitosterole, karotenoidy czy witaminy.
Ekstrakty owocowe w kosmetykach
Ze względu na swoje właściwości ekstrakty owocowe są cennymi składnikami kosmetyków.
Ekstrakt ze smoczego owocu
Pitaya inaczej nazywana jest smoczym owocem i pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawia się ją również w innych krajach tropikalnych, takich jak Meksyk, Nikaragua czy Wietnam. Nazwa smoczy owoc wzięła się od podobieństwa tego owocu do skóry mitologicznych smoków. Nie tylko owoc zachwyca kolorem i wyglądem, ale również kwiaty, które są piękne chociaż krótkotrwałe. Otwierają się tylko raz w nocy. W Meksyku kwiat ten był tradycyjnie używany w miłosnej magii i miał na celu przyciągnięcie osoby atrakcyjnej. Sam owoc używany jest głównie jako pokarm.
Owoc ten ma również dobroczynne działanie na skórę. Zawiera bowiem witaminę C i związki z grupy polifenoli, które wykazują właściwości przeciwutleniające. Skutecznie redukuje i hamuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry. Dlatego też idealnie sprawdza się w kosmetykach ukierunkowanych na ochronę przeciwko procesom utleniania, przeciwzmarszczkowych oraz chroniących integralność skóry.
Ekstrakt z papai
Papaja to rdzenny owoc Ameryki Środkowej. Obecnie uprawia się ją także w Europie na skalę przemysłową. Występuje w postaci drzewa, a raczej gigantycznej rośliny zielnej, której żywotność to 5- 15 lat. Czas owocowania wynosi jednak tylko 5 lat. Czasami zdarza się, że waga owocu waha się w granicach od 0,5- 8 kg.
Papaja zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Sok, miąższ i nasiona stosuje się powszechnie w leczeniu różnych stanów chorobowych. Jej zastosowanie jest równie cenne w kosmetykach. Posiada dużo witaminy C, dzięki której skóra nabiera blasku i jest bardziej odżywiona. Działa również nawilżająco, ponieważ posiada w swoim składzie cukry, takie jak glukoza i fruktoza – higroskopijne węglowodany, które w określonych warunkach absorbują i wiążą wodę w naskórku. Dodatkowo stymuluje regenerację komórek, wzmacniając i uelastyczniając barierę skórną.
Ekstrakt z winogron
Winorośl dająca owoce jakimi są winogrona pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Ich historia sięga bardzo dalekich czasów starożytnej cywilizacji. Powszechnie produkowano z nich wino oraz rodzynki, ale Grecy i Rzymianie uważali, że winogrona mają również właściwości lecznicze. Starożytni lekarze sądzili, że czerwone wino ma działanie ściągające i tonizujące, a białe wino moczopędne.
W kosmetykach chętnie stosowany jest ekstrakt owocowy z winogron, który ma właściwości nawilżające. Jest to możliwe dzięki zawartym w składzie owoców składnikom higroskopijnym – zatrzymującym wodę w naskórku, ograniczającym tym samym przeznaskórkową jej utratę. Procyjanidany obecne w winogronach są także silnymi zmiataczami wolnych rodników oraz hamują liczne enzymy np. elastazy, kolagenazy, hialuronidazy, które odpowiadają za degradację składników strukturalnych skóry. Związki zawarte w winogronach wprowadzone do kosmetyków mogą wspomagać skórę dojrzałą, uszkodzoną przez szkodliwe czynniki, takie jak promieniowanie UV, wolne rodniki czy niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Ekstrakt z borówki
Borówka amerykańska jest powszechnie znana i lubiana za swój słodko-kwaśny smak, kojarzący się z ciepłem i latem. Badania wskazują, że nie tylko smak jest doskonały, ale również skład. Borówki zawierają dużo cennych substancji, takich jak: flawonoidy, taniny katechinowe, antocyjany, kwasy organiczne czy minerały. Pod kątem medycznym borówki stosowano już w średniowieczu do leczenia np. szkorbutu czy gruźlicy. Współcześnie zaleca się je na żylaki, kruche naczynia krwionośne czy niewydolność żylną.
W kosmetykach ekstrakt z borówki również wykazuje szerokie działanie. Między innymi dzięki obecności dużej ilości witaminy C, działa przeciwutleniająco i ogranicza powstawanie wolnych rodników. Dodatkowo wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia mikrokrążenie, dając efekt ujędrnienia. Borówka działa również ochronnie i przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie ran oraz relaksująco.
Ekstrakty owocowe wzbogacają produkty kosmetyczne o cenne właściwości odżywcze, nawilżające czy łagodzące. W naszej ofercie znajdziecie je w linii Juicy Power i Young Care Glow.
Smoczy owoc inaczej nazywany pitają, pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawia się go również w innych krajach tropikalnych, takich jak Meksyk, Nikaragua czy Wietnam. Nazwa wzięła się od podobieństwa tego owocu do skóry mitologicznych smoków.
Magiczne kwiaty
Swoim kolorem i wyglądem zachwyca nie tylko owoc, ale również kwiaty, które są piękne, lecz niestety krótkotrwałe. Otwierają się tylko raz w nocy, a w dzień gdy zaczynają czuć ciepło słońca – usychają. W Meksyku kwiat ten był tradycyjnie używany w miłosnej magii i miał na celu przyciągnięcie osoby atrakcyjnej. Modlitwy nad płatkami kwiatów trwały trzy dni.
Smoczy owoc – właściwości
Smoczy owoc wykorzystuje się głównie jako pokarm. Jest bogatym źródłem witamin: C, A i z grupy B, wapnia, fosforu oraz żelaza. Stosuje się go również w celach leczniczych, ponieważ poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Pitaja ma także dobroczynne działanie na skórę i jest chętnie wykorzystywana w kosmetykach. Dzięki zawartości składników polifenolowych ma silne właściwości przeciwutleniające – silniejsze w porównaniu z innymi ekstraktami. Wynika to z obecności frakcji betacyjanin, które wykazują najwyższy potencjał redukujący i hamujący wolne rodniki. Dzięki temu smoczy owoc skutecznie zapobiega starzeniu się skóry i ogranicza stres oksydacyjny. Dodatkowo jest bogatym źródłem witaminy C, która sprawia, że skóra staje się bardziej odżywiona oraz promienna. Smoczy owoc ma również działanie przyspieszające gojenie się ran, które zostało zbadane w 2005 roku przez Pérez’a. Efekt ten kontrolowano pod kątem wytrzymałości skóry na jej nacięcie oraz okresu odbudowy naskórka. Pitaja dobrze sprawdza się również w kosmetykach nawilżających, ponieważ reguluje transepidermalną utratę wody z naskórka. Smoczy owoc posiada w sobie składniki higroskopijne, które adsorbują wodę i przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu nawilżenia w warstwie rogowej.
Odmładzający mus Juicy Power – nawilża, zmniejsza przesuszenie i widoczność zmarszczek, pozostawia skórę wygładzoną i aksamitną w dotyku.
Odmładzający mus Juicy Power
Pitaja jest jednym ze składników Odmłądzającego musu z nowej linii Juicy Power. To kosmetyk o puszystej jak chmurka, niekomedogennej konsystencji, który nawilża, redukuje przesuszenie, zmniejsza widoczność zmarszczek, wygładza skórę i pozostawia ją aksamitną w dotyku. Idealnie sprawdzi się w okresie lata i do zastosowania pod makijaż. Więcej o naszej nowości i innych wyjątkowych kosmetykach z linii Juicy Power możecie przeczytać w tym artykule.
Pitaja należy do owoców, które idealnie sprawdzają się w kuchni na talerzu, jak i w produktach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji. Działają wielozadaniowo i dobroczynnie wpływają na skórę.