Zmarszczki – jak im przeciwdziałać?

Zmarszczki – jak im przeciwdziałać?

Zmarszczki na skórze twarzy i szyi mają różną lokalizację i przyczyny. Ich widoczność nasila się wraz z upływem lat. Jednak odpowiednia pielęgnacja, ochrona przed UV, prawidłowe układanie się do snu, nieco mniej ekspresyjna mimika może ograniczyć, zmniejszyć widoczność zmarszczek i opóźnić ich powstawanie. Skuteczność działania kosmetyków przeciwzmarszczkowych zależy od rodzaju zmarszczki, jej głębokości, czasu trwania i lokalizacji.

Przyczyny pojawienia się zmarszczek

Pojawienie się zmarszczek na skórze związane jest z wieloma czynnikami. Wraz z upływem lat stopniowo komórki organizmu i skóry ulegają starzeniu. Zauważalnym objawem tego procesu są zmarszczki. Także zmiany hormonalne u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów, nasilona mimika twarzy, działanie siły grawitacyjnej sprzyja powstawaniu zmarszczek. Obserwujemy też zmarszczki senne czy związane ze śmiechem tzw. zmarszczki śmiechowe. Pierwsze zmiany na skórze pojawiają się już około 25 roku życia.

Zmarszczki w okresie okołomenopauzalnym

W okresie okołomenopauzalnym u kobiet dostrzega się różne zmiany. Dochodzi do spadku estrogenów i progesteronu co znacznie wpływa na pogorszenie stanu skóry. Staje się ona cienka, atroficzna, sucha. Pojawiają się drobne zmarszczki. Nieprawidłowa, niesystematyczna pielęgnacja skóry znacznie zwiększa ich widoczność.

Czynniki zewnątrzpochodne sprzyjające pojawieniu się zmarszczek

Istotnym elementem pojawienia się zmarszczek jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a także korzystanie z solarium. Powstające wówczas zmarszczki nazywane posłonecznymi wynikają z fotostarzenia się skóry. U osób nadmiernie opalających się (słońce, solarium) zmarszczki pojawiają się wcześniej, są głębsze, a skóra ma wyraźne cechy posłonecznego uszkodzenia. Na tylnej powierzchni szyi można zaobserwować zmarszczki (bruzdy) romboidalne. Również osoby palące nałogowo papierosy mają bardziej widoczne zagłębienia wokół ust i w okolicy zewnętrznych kącików oka.

Zmarszczki grawitacyjne, senne, mimiczne

Zmarszczki grawitacyjne związane są z siłą przyciągania ziemskiego i pojawiają się w wyniku utraty sprężystości skóry, jej opadania, zgodnie z zasadą „wszystko w dół”.  Zmienia się owal twarzy, skóra jakby zwisa, tworząc zagłębienia i bruzdy.  Na skórze mogą pojawić się także zmarszczki senne związane z ułożeniem głowy, szyi podczas snu. Powtarzające się skurcze mięśni twarzy (mięśni mimicznych) powodują utrwalenie się zmarszczek, głównie wokół oczu, na czole i wokół ust.

Co zrobić, by zmarszczki pojawiły się później?

Nie zatrzymamy pojawiania się zmarszczek, poprzez odpowiednią pielęgnację skóry i zdrowy tryb życia możemy jednak opóźnić proces ich powstawania. Szczególne znaczenie odgrywa tu:

  • utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry – poprzez stosowanie preparatów bogatych w wiążące wodę humektanty (kwas hialuronowy, mocznik, ektoina) i emolienty (masła, oleje roślinne),
  • wzmocnienie funkcji barierowych naskórka – ochrona bariery hydrolipidowej i mikrobiomu poprzez włączenie do pielęgnacji kosmetyków z pre- i probiotykami,
  • biostymulacja skóry, pobudzenie procesów regeneracyjnych – stymulacja syntezy kolagenu, elastyny i innych struktur podporowych skóry poprzez stosowanie preparatów z retinoidami, peptydami,
  • ochrona przed promieniowaniem UV – szerokopasmowa, zarówno w zakresie UVB jak i UVA,
  • regularna aktywność fizyczna – powodująca lepsze dotlenienie i odżywienie komórek,
  • odpowiednia ilość i jakość snu – w trakcie snu zachodzą procesy regeneracji a także zmniejsza się poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu,
  • prawidłowa dieta i spożywanie odpowiedniej ilości wody – szczególnie wskazane są pokarmy bogate w witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, E, C) oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Zmarszczki i „zagłębienia” w skórze – dlaczego powstają?

Zmarszczki i „zagłębienia” w skórze – dlaczego powstają?

Starzenie się organizmu obejmuje procesy zależne od genetyki i wpływu różnych czynników środowiska zewnętrznego. Jednym z objawów starzenia się skóry są zmarszczki. Ich pojawienie się znacznie przyspiesza ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Na zmarszczki „pracujemy” całe życie, a ich ilość nie zawsze odpowiada wiekowi metrykalnemu. Prawidłowa, regularna pielęgnacja skóry, unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ochrona przed promieniowaniem UV pomaga na dłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Dlaczego pojawiają się zmarszczki?

W starzejącej się skórze obserwujemy zmiany strukturalne i funkcjonalne. Naskórek wolniej ulega odnowie, staje się cieńszy, spłaszczają się brodawki skórne. Zmniejsza się także grubość skóry właściwej a unaczynienie staje się bardziej upośledzone. Dochodzi do osłabienia rusztowania z włókien kolagenowych, spada elastyczność włókien sprężystych. Znaczna ekspozycja na słońce przyśpiesza starzenie się skóry (fotostarzenie). Na skórę działa także siła grawitacji, a ruchy twarzy – mimika powodują zmiany w mięśniach (miostarzenie). Zmarszczki są zazwyczaj ułożone prostopadle do osi długiej mięśnia. Mięsień/mięśnie odpowiedzialne za skurcz, za mimikę powodują powstanie na skórze linijnego zagłębienia. Zmarszczki lokalizują się tam, gdzie mięśnie często kurczą się, pracują (np. kąciki zewnętrzne oczu). Sucha skóra, brak prawidłowej pielęgnacji znacznie je uwidacznia.

„Zagłębienia” w skórze

Pod wpływem starzenia na skórze twarzy i szyi obserwujemy różne linijne, półkoliste, rozchodzące się promieniście, o różnej głębokości „zagłębienia”. Wyróżniamy zmarszczki powierzchowne do głębokości około 0,05mm i głębokie powyżej 0,05 mm. Na twarzy mogą być widoczne także bruzdy np. fałdy nosowo-policzkowe (nosowo-wargowa bruzda), a na tylnej powierzchni szyi bruzdy układające się w romb, tworzące tzw. skórę romboidalną. Niektóre zmarszczki zmniejszają się lub ustępują po prawidłowej pielęgnacji skóry, inne trzeba wypełnić, „unieść do góry”, nasilić proces tworzenia kolagenu, odnowę skóry.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki dynamiczne (mimiczne) obserwujemy u osób młodych, mających „dynamiczną” mimikę twarzy. Ustępują po rozluźnieniu mięśni twarzy. Jednak powtarzające się skurcze mięśni i zmiany związane ze starzeniem się skóry stopniowo je utrwalają. Na twarzy możemy także obserwować zmarszczki statyczne (spoczynkowe), które mimo, iż mięsień nie pracuje, a skóra jest „wygładzona”, „wyprostowana”, utrzymują się. Są to zagłębienia typu zagiętej kartki/zagniecionego ubrania, tzw. „lniane zmarszczki”. Wyglądają jak ślad na złożonej, zgiętej kartce. Kartkę prostujemy, a i tak zmarszczka pozostaje, podobnie jak len, który trudno uprasować, zwłaszcza zagniecenia/zagięcia.

Choroby skóry głowy cz. II

Choroby skóry głowy cz. II

Gdy pojawia się świąd skóry głowy myślimy zazwyczaj o zmianach alergicznych. Gdy zauważymy małe białawe łuseczki na skórze głowy sądzimy, że to łupież. Jednak jeśli te drobne łuseczki, nie spadają po poruszeniu włosów dłonią, a skóra swędzi to należy pomyśleć o wszawicy. Skóra głowy chętnie jest zasiedlana przez te pasożyty, a mowa o wszach głowowych. Na głowie mogą także pojawić się inne owady, które przypadkowo „spadły” na nią w czasie spaceru, pobytu w parku, czy w lesie i są to kleszcze. Niestety nie odczuwamy ich obecności na skórze. Dlatego warto przyglądać się skórze głowy nie tylko po spacerze.

Wszawica głowowa

Wszawica to schorzenie rozpowszechnione na całym świecie, dotyczy najczęściej dzieci, ale także osób będących w trudnych warunkach socjoekonomicznych. Jednak każdy może przenieść na skórę pasożyta i choroba rozwija się. Szczególne jest to możliwe w rodzinie, czy wśród osób razem przebywających w przedszkolu, szkole, w pracy. Wszawicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt, a pośrednio przez nakrycia głowy, grzebień. Niekiedy jest to niechciana pamiątka z wakacji…

Czynnikiem etiologicznym jest spłaszczony grzbietowo-brzusznie stawonóg – wesz głowowa o długości 2-3,5 mm. Kilka par odnóży umożliwia utrzymanie się na włosach i poruszanie się na nich. Samiczka żyje około 1 miesiąc i składa dziennie od 7 do 10 jaj, tzw. gnid, czyli około 200-300 w ciągu życia. Gnidy białawego koloru przytwierdzone są do włosa substancją klejącą. Po około tygodniu wylęgają się z nich nimfy, linieją 3 razy. Cykl cały trwa około 2-3 tygodni.

Zmiany zlokalizowane są najczęściej na potylicy i skroniach, bo tam istnieją dobre warunki dla bytowania wszy. Skóra jest cienka, dobrze unaczyniona, osłonięta włosami.  Na skórze głowy obserwuje się czerwone grudki obrzękowe, bąble pokrzywkowe, zmianom towarzyszy znaczny świąd. To zmusza do drapania się. Pojawiają się linijne zadrapania, czyli przeczosy, dochodzi do stanu zapalnego skóry, wtórnej infekcji bakteryjnej, a w skrajnych przypadkach do powstania kołtuna, czyli splątanych, sklejonych włosów. Na głowie można zaobserwować zarówno wszy, jak i liczne gnidy. Wszy mają zwykle kolor białoszary, ale mogą być także jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności od koloru włosów. Takie przystosowanie nazywamy mimetyzacją. Wszy nie lubią „mocnego” światła, chętnie skrywają się pod włosami i czasami trudno je zobaczyć. Leczenie musi być podjęte jak najszybciej, u wszystkich osób, które miały ze sobą kontakt, najlepiej jednoczasowo. Preparaty dostępne są bez recepty.

Kleszcze

Na włosach, na skórze głowy, ale także w innych okolicach ciała mogą być obecne kleszcze. Kleszcz pospolity to pajęczak wielkości 2,5 – 4mm (jak ziarenko sezamu). Ma pomarańczowo-brązowy odwłok, odnóża i czarną główkę. Kleszcz może się poruszać na skórze, włosach i najlepiej, gdy go wtedy zauważymy i usuniemy. Jeśli kleszcz jest „przytwierdzony” do skóry, to znaczy, że pożywił się naszą krwią. Może wówczas dojść do zakażenia bakteriami powodującym boreliozę. Kleszcz „najedzony”, wygląda jak ciemny guzek o długości od 10 do 20 mm. Przy dokładnym obejrzeniu można niekiedy zobaczyć głowę i odnóża. Taki kleszcz musi zostać jak najszybciej usunięty (pęseta, kleszczołapki, pętelka (lasso), pompka (zasysanie), sztywne karty, płytki z dopasowanym do kleszcza „wcięciem”). Można też skorzystać z fachowej pomocy np. usunięcie w gabinecie zabiegowym przez personel medyczny. O dalszym postępowaniu i leczeniu decyduje lekarz.

W zapobieganiu boreliozie istotne znaczenie ma noszenie odpowiedniej odzieży na spacerze, w lesie. Preferowane są jasne kolory (łatwiej dostrzec kleszcza), nakrycie głowy, wskazane długie spodnie i rękawy u bluzy, koszuli, zakryte obuwie, a nogawki od spodni włożone w skarpety. Zaleca się repelenty na odzież. Ważne, by po każdym spacerze, po powrocie do domu obejrzeć skórę i ubrania – na jasnych kolorach łatwiej zauważyć kleszcza.

Zapraszamy także do przeczytania artykułu „Choroby skóry głowy cz. I„.

Łysienie androgenowe i zmiany na skórze głowy u mężczyzn

Łysienie androgenowe i zmiany na skórze głowy u mężczyzn

Na skórze głowy u mężczyzn możemy obserwować różne zmiany, szczególnie, gdy włosy ulegają przerzedzeniu. Łysienie androgenowe jest związane z miniaturyzacją mieszków włosowych, utratą owłosienia i powstaniem łysiny. Skóra głowy nie jest wówczas chroniona (przez włosy) przed słońcem, a wieloletnia ekspozycja (niekiedy 30-40 letnia) prowadzi do pojawienia się różnych dolegliwości. Obserwuje się suchość skóry, plamy przebarwieniowe, ogniska rogowacenia posłonecznego, niegojące się zmiany. Konieczna jest więc prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i ochrona przed UV.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna łysienia u dorosłych mężczyzn. Schorzenie uwarunkowane jest genetycznie. Pierwsze objawy przerzedzenia włosów mogą być widoczne od 25-30 roku życia. Około 50% mężczyzn 50-cio letnich ma łysienie androgenowe, a u mężczyzn po 70 roku życia odsetek wzrasta do prawie 70%.

Łysienie androgenowe jest związane ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych w określonych okolicach skóry głowy na dihydrotestosteron (powstaje z testosteronu przy udziale enzymu 5α- reduktazy). Skraca się wówczas faza anagenu, stopniowo dochodzi do miniaturyzacji mieszków i włosów. Więcej włosów wypada niż odrasta i dochodzi do łysienia. Coraz mniej jest włosów w anagenie (fazie wzrostu), a wzrasta odsetek włosów w telogenie (spoczynku).  

Miniaturyzacja mieszków i włosów zaczyna się na szczycie głowy. Stopniowo przesuwa się do tyłu linia czołowa włosów, tzw. wysokie czoło, pojawiają się „zakola”. W zaawansowanym łysieniu androgenowym u mężczyzn pozostaje pas włosów od jednej okolicy skroniowej, przez tył głowy, do drugiej skroni. Stopniowo i w tej okolicy dochodzi jednak do przerzedzenia włosów. Obszar skóry na głowie po utracie włosów w wyniku łysienia androgenowego zajmuje powierzchnię około dwóch dłoni. Tak zmieniona skóra głowy jest narażona na różne niekorzystne czynniki środowiska zewnętrznego: niską temperaturę (osoby z łysiną bardziej odczuwają „zimno” w tej okolicy, ze względu na brak włosów), działanie słońca (brak ochrony włosami).

Działanie słońca na skórę głowy

Wielokrotne, powtarzające się ekspozycje na słońce bez odpowiedniego przygotowania i pielęgnacji powodują szybsze starzenie się skóry i pojawianie się różnych zmian. Jasna karnacja ma słabszą naturalną ochronę przed UV. Należy pamiętać, iż promieniowanie słoneczne oddziałuje przez cały rok, ale o różnym nasileniu. Dlatego tak ważna jest całoroczna ochrona skóry przed słońcem, a zwłaszcza w miesiącach od marca do końca września. Naturalną ochroną przed słońcem skóry głowy są włosy odpowiedniej długości i obecność barwnika (melaniny) w skórze. Im jaśniejsza karnacja, im mniejsza ilość włosów na skórze głowy, tym słabsza ochrona, a w przypadku łysiny tej ochrony brak.

Obraz skóry głowy narażonej na wieloletnie działanie promieniowania UV

Do starzenia fizjologicznego związanego z wiekiem dołącza się starzenie wywołane działaniem promieniowania słonecznego, czyli fotostarzenie. Skóra wielokrotnie eksponowana na UV staje się sucha, łuszcząca, miejscami pogrubiała. Pojawiają się również brunatne plamy, ogniska rogowacenia, wyczuwalne na skórze jako szorstkie zmiany. Mogą także powstać różne zmiany guzkowe, o brunatnym zabarwieniu, niegojące się (nowotwory skóry). Wskazana jest konsultacja u dermatologa/chirurga.

Jak zadbać o skórę głowy?

Fotoprotekcja

Zaleca się noszenie nakrycia głowy już od pierwszych dni słonecznych. Wiosną może być czapka z daszkiem, a latem najlepiej kapelusz z dużym rondem, zakrywający uszy i dający cień na twarz i szyję. Kapelusz z małym rondem chroni głowę, uszy, ale daje słabą ochronę twarzy i szyi. Czapeczki z daszkiem nie chronią skutecznie uszu, tyłu głowy i szyi. Należy unikać słońca w godzinach 10-16, lepiej przebywać w cieniu. Istotnym elementem w profilaktyce fotostarzenia jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Im jaśniejsza skóra głowy, tym filtr powinien być „mocniejszy” (najczęściej 30-50). Preparat z filtrem trzeba nakładać na skórę około 15-30 minut przed ekspozycją na UV, a aplikację powtarzać co 2-3 godziny.

Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry głowy w przebiegu łysienia androgenowego wymaga wielokierunkowego działania:

  • mycie skóry głowy – łagodny preparat myjący, dostosowany do potrzeb skóry głowy,
  • łagodzenie podrażnień skóry głowy i świądu – preparaty zawierające w składzie peptydy z protein ryżu, awenantramidy i ich pochodne, d-pantenol, alantoinę, galusan epigallokatechiny,
  • nawilżenie i odbudowa bariery hydrolipidowej – maski, wcierki i inne kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów, masła shea, trehalozy, estrów poliglicerolu i soli pca (sól sodowa kwasu piroglutaminowego),
  • odbudowa mikrobiomu – kosmetyki zawierające probiotyki i prebiotyki,
  • poprawa krążenia i opóźnienie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych – kofeina, aminokwasy, witaminy,
  • opóźnianie procesów starzenia się skóry (peptydy, czynniki wzrostu),
  • rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry (niacynamid, kwas traneksamowy, arbutyna).

Rogowacenie mieszkowe – obraz kliniczny i wskazówki pielęgnacyjne

Rogowacenie mieszkowe – obraz kliniczny i wskazówki pielęgnacyjne

Rogowacenie mieszkowe (rogowacenie okołomieszkowe) to zmiany powstające w wyniku nieprawidłowego rogowacenia mieszków włosowych. Zmiany zlokalizowane są głównie na skórze ramion i ud. Choroba ma przebieg sezonowy, a nasilenie objawów obserwujemy zazwyczaj w miesiącach zimowych. Skóra jest sucha, szorstka, przypomina tarkę. W ujściach mieszków włosowych tworzą się małe, rogowe czopy, niekiedy z zaróżowieniem skóry wokół mieszka włosowego. Rogowacenie mieszkowe może stanowić problem estetyczny, obniżać jakość życia ze względu na długotrwałość zmian i widoczność. Odpowiednia pielęgnacja skóry pomoże poprawić jej wygląd.

Rogowacenie mieszkowe – przyczyny

Choroba dotyczy dzieci, młodzieży (od 40% do około 80%) i dorosłych (około 40%). Zmiany częściej występują u kobiet. U osób starszych rogowacenie ma tendencję do ustępowania. Schorzenie uwarunkowane jest genetycznie. Może być obecne u innych członków rodziny, towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry czy innym zaburzeniom rogowacenia uwarunkowanym genetycznie.

Proces rogowacenia

Rogowacenie, czyli keratynizacja jest naturalnym procesem zachodzącym w skórze. Komórki ulegają różnym przemianom, przesuwając się ku powierzchni skóry i już jako martwe złuszczają się. Jednak proces ten może zostać zaburzony, a komórki zamiast złuszczyć się mogą zalegać w mieszku. Przypuszcza się, że rogowacenie mieszkowe związane jest z nieprawidłowym rogowaceniem nabłonka mieszków włosowych i tworzeniem małych czopów rogowych w ich obrębie. Być może zaburzenie rogowacenia dotyczy łodygi włosa lub lejka mieszka włosowego. Włos rośnie i nie wyrasta” na zewnątrz” tyko jakby „zwija się”, skręca w mieszku włosowym. Mieszek pęka i ten proces powoduje zaburzenie keratynizacji. W mieszku włosowym powstaje czop rogowy. Zaburzeniu keratynizacji sprzyja niedobór witaminy A. W miejscach typowych dla rogowacenia mieszkowego skóra jest sucha, obserwuje się wzrost przepuszczalności warstwy rogowej (uszkodzona bariera naskórkowa) i zwiększenie TEWL.

Rogowacenie mieszkowe – obraz kliniczny

Zmiany lokalizują się najczęściej na górnych, zewnętrznych powierzchniach ramion, przednich i bocznych powierzchniach ud, na pośladkach, mogą dotyczyć także twarzy. Rogowacenie i rumień o różnym nasileniu na bocznych powierzchniach policzków obserwuje się głównie u dzieci i młodzieży.

W ujściach mieszków włosowych gromadzi się keratyna w postaci „rożka”. Na skórze widoczne są hiperkeratotyczne grudki, bez stanu zapalnego lub z nieznacznym zaczerwienieniem skóry wokół mieszka włosowego. Wykwity są zazwyczaj liczne, nie mają tendencji do zlewania się. Skóra jest sucha, szorstka, przypomina nieco tarkę z wyczuwalnymi 1-2 milimetrowymi „zgrubieniami”, czy „gęsią skórkę”. Schorzenie nie daje żadnych dolegliwości, jednak może towarzyszyć mu świąd skóry. Rogowacenie mieszkowe to stan z pogranicza fizjologii. Nasila się w okresie grzewczym w miesiącach zimowych przy zwiększonej suchości skóry, a poprawę obserwujemy w miesiącach letnich.

Wskazówki pielęgnacyjne

Odpowiednia pielęgnacja może pomóc zredukować objawy rogowacenia mieszkowego i poprawić wygląd skóry. Wskazane jest:

  • zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu skóry poprzez stosowanie preparatów intensywnie nawilżających zawierających w składzie humektanty (np. kwas hialuronowy, trehaloza, gliceryna) i emolienty (np. oleje roślinne),
  • unikanie częstych kąpieli, lepiej wziąć prysznic,
  • używanie do mycia łagodnych preparatów myjących, nie naruszających bariery ochronnej skóry,
  • stosowanie kosmetyków ułatwiających złuszczenie obumarłych komórek naskórka, zawierających w składzie enzymy (np. keratolina), kwasy (np. kwas mlekowy, salicylowy) i inne substancje o właściwościach keratolitycznych (np. mocznik),
  • w razie potrzeby redukcja świądu skóry.

Jeśli rogowacenie mieszkowe jest nasilone wskazana jest wizyta u lekarza dermatologa.

Wpływ palenia papierosów (tytoniu) na skórę

Wpływ palenia papierosów (tytoniu) na skórę

Palenie papierosów przyspiesza starzenie się skóry. Dym papierosowy zawiera około 4 tysiące substancji toksycznych, drażniących wykazujących działanie rakotwórcze, mutagenne, teratogenne. Osoba paląca nałogowo papierosy zazwyczaj wygląda na więcej lat. Skóra twarzy ma ziemisty wygląd, a charakterystyczne zmarszczki obecne są wokół ust i oczu, a także bruzdy na policzkach.

Palenie papierosów – zmiany w skórze

Związki z dymu tytoniowego wpływają niekorzystnie na keratynocyty, włókna kolagenowe, naczynia krwionośne. Prowadzą do stresu oksydacyjnego i powodują różne zmiany w skórze. Uszkodzenie bariery naskórkowej przyczynia się do wzrostu TEWL. Skóra staje się sucha, bardziej wrażliwa i podatna na niekorzystne czynniki środowiska zewnętrznego (słońce, wiatr, niska temperatura). Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a upośledzone mikrokrążenie wpływa na koloryt skóry, gorsze gojenie. Dochodzi także do upośledzenia migracji i proliferacji keratynocytów, degradacji kolagenu, spadku jego syntezy, zmniejszenia ilości elastyny. Skóra jest mniej elastyczna, pozbawiona blasku, pojawiają się bruzdy i zmarszczki.

Jak wygląda skóra twarzy u palacza?

Określenie „skóra palacza” po raz pierwszy wprowadzono w 1985 roku (smoker’s face). Skóra osoby nałogowo palącej ma charakterystyczny wygląd. Osoby palące wyglądają na więcej lat niż mają. Skóra 40 latków nałogowo palących może przypominać skórę 70 latków!

Skóra osób palących ma typowe cechy starzenia się. Jest cienka, wiotka, ale miejscami pogrubiała, szorstka, łuszcząca się. Ma szaroziemisty kolor, obecne są przebarwienia. Jest mało elastyczna, o zmniejszonej jędrności. Na twarzy widoczne są teleangiektazje, drobne wybroczyny, liczne zmarszczki. Zmarszczki na policzkach są głębsze i przypominają bruzdy. Typowe są zmarszczki wokół ust, promieniście „rozchodzące się”, określane jako zmarszczki palacza, marionetki, czy bardziej współcześnie jako „kod kreskowy”. Podobne zmarszczki zlokalizowane są w okolicy zewnętrznych kącików oczu. Zmarszczki wokół ust i w okolicy oczu pojawiają się w wyniku częstszej pracy mięśnia okrężnego ust i oczu, a więc „ściskanie ust”, mrużenie oczu przy paleniu papierosów. U części osób palących zauważalne są szarawe cienie pod oczami, obrzęki. Twarz osoby palącej nałogowo często ma smutny wygląd, a usta są sinawe. Starzenie skóry związane z paleniem papierosów nazywane jest starzeniem zewnątrzpochodnym (egzogennym).

Palenie papierosów – inne zmiany

U osób palących zęby przyjmują żółtawy odcień, mają przebarwienia. Często wyczuwalny jest nieświeży oddech z ust. Osoby palące mają większe ryzyko zmian przednowotworowych i nowotworów warg, jamy ustnej. Palce, które najczęściej trzymają papierosa przyjmują żółtobrunatne zabarwienie. Paznokcie są kruche, łamliwe, rozdzielają się. Palenie papierosów przyśpiesza siwienie włosów, a także łysienie u mężczyzn. U osób palących skóra ma mniejsze zdolności regeneracyjne, a efekt zabiegów z zakresu medycyny estetycznej może być gorszy/mniejszy/mniej zadowalający niż u osób niepalących. Dlatego też z rozwagą należy przeprowadzać zabiegi medycyny estetycznej. Zawsze zachęcać do zaprzestania palenia papierosów.

Pielęgnacja skóry

Odpowiednia pielęgnacja ogranicza negatywne skutki na skórze związane z paleniem papierosów. Co warto jednak podkreślić nie eliminuje ich zupełnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z palenia tytoniu.

Główne kierunki pielęgnacji skóry u osób palących to:

  • wzmacnianie funkcji barierowych naskórka – kosmetyki zawierające w składzie składniki uszczelniające cement międzykomórkowy np. ceramidy, estry cholesterolu,
  • nawilżanie – kosmetyki zawierające w składzie substancje z grupy wiążących wodę humektantów np. kwas hialuronowy, trehaloza i tworzących powłokę ochronną emolientów np. oleje roślinne,
  • stymulacja naskórka do odnowy – preparaty złuszczające, ułatwiające eliminację martwych komórek warstwy rogowej naskórka, co pobudza podziały w warstwie podstawnej np. kwasy owocowe,
  • rozjaśnianie przebarwień – kosmetyki bogate w antyoksydanty i substancje hamujące syntezę melaniny oraz jej transport w naskórku,
  • pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu – preparaty bogate w peptydy, retinoidy, witaminę C,
  • poprawa mikrokrążenia.