SPF 30 czy 50 – jaką ochronę warto stosować w pielęgnacji skóry?
SPF, czyli Sun Protection Factor to wartość ochrony naszej skóry TYLKO przed promieniowaniem UVB (tym, odpowiedzialnym głównie za opalanie i poparzenia). Często można spotkać informacje, że wartość SPF mówi o tym, ile dłużej możemy przebywać na Słońcu w porównaniu do sytuacji bez nałożenia kremu z filtrem. Jest to jednak definicja już obalona – nie brała pod uwagę tego, że szybkość pojawienia się rumienia na skórze zależy od wielu czynników, w tym od fototypu skóry. Wartość SPF ma jednak inne znaczenie – określa liczbę fotonów, która dociera na skórę po nałożeniu kremu ochronnego (1).
- SPF 50 przepuszcza 1 na 50 fotonów (2/100 fotonów), oznacza to 2% przepuszczalności – SPF 50 chroni skórę w 98%.
- SPF 30 przepuszcza 1 na 30 fotonów (ok. 3,3/100 fotonów), oznacza 3% przepuszczalności – SPF 30 chroni skórę w 96,7%.
Jak widzisz pomimo podobnych wartości % ochrony SPF efektywność kremu SPF 50 jest prawie dwukrotnie wyższa niż ochrona przed fotonami kremu SPF 30. Ale to nie wszystkie aspekty, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze wartości SPF kremu.
Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać – SPF 50 czy SPF 30?
Z puntu widzenia technologii produktu – często kremy o tych samych wartościach SPF nie są równoznaczne z tą samą ochroną. Na jakość kosmetyku wpływają inne składniki w kosmetyku, m.in. składniki filmotwórcze, emolienty, boostery SPF, zagęstniki. Jak widzisz z poprzednich wyliczeń SPF 30 chroni skórę na bardzo wysokim poziomie. American Academy of Dermatology Association rekomenduje stosowanie kremu SPF minimum z ochroną SPF 30.
Warto stosować najwyższą możliwą wartość SPF ze względu m.in. na ścieranie się produktu, pocenie. Jednak zarówno SPF 50, jak i SPF 30 będą chroniły efektywnie naszą skórę.
Przy wyborze wartości SPF kremu, warto zwrócić także uwagę na ilość nakładanego kremu SPF. Badania wartości SPF prowadzi się na konkretnej ilości kremu SPF – 2 mg/cm2 powierzchni skóry. W praktyce oznacza to, że na twarz należy nałożyć ok. 0,8 g produktu z SPF. Często niestety ta ilość jest mniejsza, w związku z czym wartość ochrony znacząco się zmniejsza. Przyjmuje się, że dzieje się to w sposób liniowy. Oczywiście jest to zależne od całej receptury, ale w większości badań na ten temat stwierdzono jednak zależność jest bliska liniowej. Dlatego zwróć uwagę na nakładaną ilość i wartość ochrony dostosuj do swojego sposobu aplikacji. SPF 50 na pewno przy mniejszej ilości da wyższą ochronę niż ta sama ilość kremu o wartości SPF 30 (2,3).
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Innym ważnym czynnikiem, oprócz samej wartości SPF jest wodoodporność produktu. Produkt wodoodporny musi zawierać dość mocne składniki filmotwórcze, które tworzą bardzo efektywną warstwę ochronną. Organizacja American Cancer Society informuje, że tak naprawdę żaden krem z filtrem nie może być całkowicie wodoodporny. Aby produkt mógł zostać określony tym mianem, należy uściślić, czy utrzyma się przez 40, czy 80 minut w sytuacji wydzielania potu lub pływania. Z tego względu, aby uzyskać najlepsze efekty i zapewnić sobie skuteczną ochronę, podczas spędzania czasu na słońcu należy nakładać krem ochronny co 2 godziny lub nawet częściej (szczególnie, kiedy pływasz). A jeśli zależy Ci na efektywnej ochronie miejskiej warto wziąć pod uwagę taką deklarację podczas wyboru kremu SPF.
Dodatkowo ważna informacja – kosmetyki z wyższymi wartościami SPF (jak np. SPF 50), ze względu m.in. na wyższą zawartość filtrów, mają często bogatsze konsystencje niż kosmetyki z niższą wartością – np. SPF 30. Pamiętaj, że najlepszy SPF to ten, który lubisz stosować i jego używanie sprawia Ci przyjemność. Dobieraj kosmetyk zarówno pod kątem działania, wysokości ochrony, ale też pod kątem tego, czy lubisz go stosować. Ponieważ najlepszym filtrem jest ten prawidłowo stosowany. Lepiej używać odpowiednią ilość lżejszego kosmetyku (z SPF 30) niż za małą ilość bogatszego kosmetyku (z SPF 50).
- Dale Wilson B, Moon S, Armstrong F. Comprehensive review of ultraviolet radiation and the current status on sunscreens. J Clin Aesthet Dermatol. 2012 Sep;5(9):18-23. PMID: 23050030; PMCID: PMC3460660.
- Uli Osterwaldera, Bernd Herzog, The long way towards the ideal sunscreen—where we stand and what still needs to be done, Photochemical & Photobiological Sciences on Topical and systemic photoprotection Published in issue 4, 2010, dostęp 31.07.2024.
- ISO 24444:2019 Cosmetics – Sun protection test methods – In vivo determination of the sun protection factor (SPF).
- Sunscreen FAQs. Des Plaines (IL): American Academy of Dermatology Association; 2020. Available: www.aad.org/media/stats-sunscreen (dostęp 31.07.2024).