Olej abisyński – jak działa na skórę i włosy?

Olej abisyński – jak działa na skórę i włosy?

Olej abisyński (INCI: Crambe Abyssinica Seed Oil)  to naturalny olej pozyskiwany z nasion rośliny Crambe Abyssinica, uprawianej we wschodniej części Afryki oraz rejonie Morza Śródziemnego. Ze względu na swoje właściwości jest cennym surowcem kosmetycznym wykorzystywanym w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów.

Olej abisyński – dla każdej cery

Olej abisyński charakteryzuje się bogactwem składników aktywnych, w tym długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (np. kwasu erukowego), które to nadają mu wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Ma lekką konsystencję i jest niekomedogenny. Dzięki temu sprawdza się doskonale w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym również tłustej czy mieszanej.

Działanie nawilżające i odżywcze

Jest to jedno z kluczowych działań oleju abisyńskiego. Bogactwo kwasów tłuszczowych, w tym również kwasów omega–9, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Olej ten tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega transepidermalnej ucieczce wody. Ponadto przyczynia się on do regeneracji i poprawy kondycji skóry poprzez dostarczanie jej cennych składników odżywczych.

Działanie przeciwzmarszczkowe

Olej abisyński jest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze. Dzięki temu pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które uszkadzając struktury komórkowe przyczyniają się do przyspieszonego starzenia. Wpływa również na produkcję kolagenu, dzięki czemu elastyczność i jędrność skóry ulega poprawie, a drobne bruzdy i zmarszczki stają się mniej widoczne.

Działanie łagodzące i ochronne

Po aplikacji na skórę olej abisyński pozostawia na powierzchni delikatną powłokę ochronną, która ogranicza oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV). Zmniejsza również podrażnienia wywołane działaniem zimna oraz wiatru.

Działanie rozjaśniające

Przy regularnym stosowaniu olej abisyński wpływa również na koloryt cery. Sprawia, że skóra wygląda barzdiej promiennie a przebarwienia stają się mniej widoczne.

Działanie na włosy

Olej abisyński wpływa także dobroczynnie na kondycję włosów. Wygładza pasma, dodaje im blasku, pomaga redukować uszkodzenia mechaniczne, przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek. Wykazuje również działanie ochronne. Zmniejsza negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak: wysoka temperatura, promieniowanie UV. Możemy go spotkać w maskach, odżywkach i mgiełkach o właściwościach regenerujących, odżywczych, wygładzających.

Ten wszechstronny i innowacyjny składnik kosmetyczny jest również niezastąpiony w pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Dlatego znalazł zastosowanie w naszym Peptydowym kremie odmładzającym pod oczy z linii Gold Philosophy.

GOLD PHILOSOPHY

Idealny prezent pod choinkę

Karnozyna i jej zastosowanie w kosmetologii

Karnozyna i jej zastosowanie w kosmetologii

Karnozyna to dipeptyd składający się z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i histydyny. W ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w kosmetologii. Jej właściwości wykorzystywane są głównie do poprawy kondycji skóry oraz zwalczania oznak starzenia.

Karnozyna – jak działa?

Karnozyna znana jest przede wszystkim z właściwości antyoksydacyjnych, a także zdolności do spowalniania procesów starzenia się komórek. Jej pozytywny wpływ na skórę jest jednak dużo szerszy.

Ochrona przed starzeniem się skóry

Karnozyna działa antyoksydacyjnie. Neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzeń komórkowych i przedwczesnego starzenia się skóry. Dzięki temu pomaga w ochronie przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami środowiska i innymi czynnikami zewnętrznymi. Przeciwdziała także procesowi glikacji białek, która prowadzi do tworzenia szkodliwych związków osłabiających włókna kolagenowe i elastynowe. Dzięki temu pomaga zachować jędrność i sprężystość skóry.

Regeneracja i ochrona komórek skóry

Karnozyna wspiera procesy regeneracyjne. Przyspiesza odnowę komórkową i zwiększa odporność skóry na uszkodzenia. Chroni fibroblasty i pomaga utrzymać ich aktywność.

Działanie przeciwzapalne

Karnozyna działa przeciwzapalnie, co może być szczególnie przydatne dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy z objawami trądziku. Kosmetyki z tym składnikiem pomagają łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia.

Wzmacnianie funkcji barierowych skóry

Karnozyna wspomaga odbudowę bariery ochronnej skóry, dzięki czemu może lepiej chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia i promieniowanie UV. Jest to szczególnie istotne w kosmetykach do stosowania na dzień.

Poprawa wyglądu i struktury skóry

Karnozyna wspiera elastyczność i napięcie skóry, przyczynia się do wygładzenia drobnych zmarszczek. Jest częstym składnikiem kremów i ampułek przeciwstarzeniowych, które mają na celu poprawę struktury skóry i przywrócenie jej jędrności.

Ochrona przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim

Badania wskazują, że ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez ekrany, może wpływać na starzenie się skóry. Karnozyna chroni przed skutkami promieniowania UV i światła niebieskiego, co czyni ją popularnym składnikiem w kosmetykach przeznaczonych do stosowania w ciągu dnia, szczególnie w preparatach do ochrony skóry przed negatywnym wpływem środowiska miejskiego.

Dzięki swoim właściwościom, karnozyna znalazłą zastosowanie w różnych produktach pielęgnacyjnych: kremach przeciwstarzeniowych, serach, maskach, a także kosmetykach ochronnych do stosowania na dzień. Często łączy się ją z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak: witamina C, kwas hialuronowy czy peptydy, aby wzmacniać działanie antyoksydacyjne i regeneracyjne kosmetyków.

KOSMETYKI
Z KARNOZYNĄ

Wzmocnienie i ochrona skóry przed przyspieszonym starzeniem

Retinoinian hydroksypinakolonu – retinoid nowej generacji

Retinoinian hydroksypinakolonu – retinoid nowej generacji

Retinoidy to substancje, które kojarzą nam się głownie z wysoką skutecznością i silnym działaniem przeciwzmarszczkowym, ale też ryzykiem podrażnień, zaczerwienieniem, suchością, niekiedy pieczeniem skóry. Czy można tego uniknąć? Okazuje się, że tak. Nieustanny rozwój kosmetologii pozwolił bowiem na odkrycie nowej generacji retinoidu, który przy najwyższej skuteczności działania jest dobrze tolerowany przez skórę. Ten związek to retinoinian hydroksypinakolonu (HPR).

Dlaczego retinoidy są tak skuteczne?

Retinoidy to grupa ok. 2500 związków, które łączy zdolność oddziaływania na receptory jądrowe i wpływ na transkrypcję DNA. Tylko nieliczne z nich wykorzystuje się w kosmetologii np. retinol, retinal, palmitynian retinylu, propionian retinylu czy stosowany od niedawna retinoinian hydroksypinakolonu.

Retinoidy stosowane w kosmetykach różnią się zarówno stabilnością w recepturze, jak i intensywnością działania. Jest to związane z koniecznością przemian w skórze, których wymagają by związać się z określonymi receptorami jądrowymi. I tak np. retinal potrzebuje jednej przemiany, retinol dwóch, a palmitynian retinylu trzech modyfikacji. Warto zaznaczyć, że każda kolejna zmiana pośrednio zmniejsza intensywność działania związku.   

Retinoinian hydroksypinakolonu – co go wyróżnia?

Retinoinian hydroksypinakolonu to prawdziwa rewolucja w zakresie stosowanych dotąd w kosmetykach retinoidów. Jego ogromną zaletą jest zdolność bezpośredniego wiązania się z receptorami jądrowymi. To znaczy, że podobnie do kwasu retinowego, który jest wykorzystywany w medycynie jednak niedozwolony do stosowania w kosmetykach, nie wymaga żadnych przemian w skórze. Zachowuje więc w pełni swoją skuteczność. Badania opublikowane we wrześniu 2018 roku w Journal of the American Academy of Dermatology wykazały dodatkowo, że retinoinian hydroksypinakolonu jest mniej cytotoksyczny dla komórek niż retinol czy retinal nawet przy 10-krotnie wyższym stężeniu. Dane te sugerują, że HPR jest jednocześnie wysoce skuteczny i pozbawiony właściwości drażniących.

Moc trzech retinoidów

Retinoinian hydroksypinakolonu to jeden z głównych składników Kremu intensywnie odmładzającego na noc z nowej linii Medical Expert anti aging. Jego działanie uzupełnia dodatkowo retinol i palmitynian retinylu, a także witamina C w postaci niedrażniącej soli sodowej fosforanu askorbylu. Dzięki takiemu połączeniu składników aktywnych krem wyraźnie redukuje widoczność zmarszczek, poprawia owal twarzy, wyrównuje koloryt cery, przywraca jej zdrowy promienny wygląd. Wszystko to bez efektu podrażnienia i przesuszenia skóry.

Retinoinian hydroksypinakolonu to prawdziwy przełom w odmładzaniu skóry. Warto po niego sięgnąć w pielęgnacji, a okres jesienno-zimowy to idealny na to czas.

ANTI AGING

Skuteczne odmładzanie bez podrażnień

Peptydy miedziowe – jak działają na skórę?

Peptydy miedziowe – jak działają na skórę?

Zacznijmy od początku…

Miedź jako pierwiastek chemiczny naturalnie występuje w naszym organizmie. Gromadzi się głównie w wątrobie, a w mniejszych ilościach także w mięśniach, kościach i skórze. Z wiekiem ilość miedzi spada a to może powodować zakłócenia w procesach biochemicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Należą do nich między innymi zaburzenia procesu gojenia, opóźniona odnowa naskórkowa czy wolniejsza melanogeneza.

Miedź jest mikroelementem, który jest niezbędny w wielu procesach fizjologicznych: wpływa na syntezę białek, przyswajanie żelaza oraz bierze udział w wytwarzaniu energii w komórce i produkcji niektórych neuroprzekaźników.  W przeszłości miedź i niektóre jej sole, ze względu na swoje właściwości biobójcze, były stosowane w preparatach skierowanych do skóry podrażnionej oraz przy zakażeniach bakteryjnych.

Peptydy miedziowe w kosmetykach

Dziś, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, technolodzy kosmetyczni postanowili wykorzystać peptydy miedziowe także w produktach do pielęgnacji skóry. Peptyd miedziowy (Copper Tripeptide-1) jest obecnie jednym z najpopularniejszych peptydów na rynku kosmetycznym. Ze względu na wielokierunkowe właściwości, wspomagające skórę, można go znaleźć w produktach dedykowanych do wszystkich cer. Przede wszystkim stosuje się go jednak w kosmetykach dla cery dojrzałej.

Działanie przeciwzmarszczkowe peptydów miedziowych wynika z kilku kluczowych mechanizmów:

  1. Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny:
    • Kolagen i elastyna to białka, które zapewniają skórze strukturę i elastyczność. Z wiekiem ich produkcja spada. Peptydy miedziowe pomagają zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny, co poprawia napięcie skóry.
  2. Regeneracja skóry:
    • Peptyd miedziowy przyspiesza procesy regeneracyjne w skórze, wspomagając naprawę uszkodzonych komórek.
  3. Przeciwzapalne działanie:
    • Stan zapalny przyspiesza proces starzenia się skóry. Peptyd miedziowy ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają w redukcji zaczerwienień i podrażnień.
  4. Antyoksydacyjne właściwości:
    • Wolne rodniki uszkadzają komórki skóry i przyczyniają się do starzenia. Peptyd miedziowy działa jako antyoksydant, neutralizując wolne rodniki i chroniąc skórę przed stresem oksydacyjnym. To działanie spowalnia proces starzenia i powstawanie zmarszczek.
  5. Poprawa struktury skóry:
    • Peptyd miedziowy wspiera organizację i strukturę skóry na poziomie komórkowym, co prowadzi do ogólnej poprawy wyglądu cery i redukcji zmarszczek.

Peptydy miedziowe to potężne składniki przeciwzmarszczkowe, które działają na wielu poziomach, aby poprawić wygląd skóry i zredukować zmarszczki. Ich zdolność do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, regeneracji skóry, działania przeciwzapalnego i antyoksydacyjnego czyni je wyjątkowo skutecznymi w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Regularne stosowanie produktów zawierających peptydy miedziowe może znacząco poprawić wygląd skóry, czyniąc ją młodszą, bardziej jędrną i gładką.

PEPTYD MIEDZIOWY

Poznaj moc tego niezwykłego składnika

Rośliny o działaniu depigmentacyjnym stosowane w kosmetykach

Rośliny o działaniu depigmentacyjnym stosowane w kosmetykach

Rośliny o działaniu depigmentacyjnym, czyli takie, które mogą pomóc w rozjaśnieniu, wyrównaniu kolorytu i redukcji przebarwień skóry są bardzo cenione w kosmetyce. Substancje depigmentacyjne działają za pomocą różnorodnych mechanizmów. Wiele z nich ma pochodzenie naturalne i występuje w postaci ekstraktów pozyskiwanych z roślin. Każda z roślin może działać samodzielnie lub w połączeniu z innymi. Dlatego często w recepturach kosmetycznych w celu osiągnięcia założonych efektów łączy się kilka substancji rozjaśniających.

Hamowanie aktywności tyrozynazy

Jednym z najważniejszych mechanizmów w walce z przebarwieniami jest hamowanie aktywności tyrozynazy. Tyrozynaza to kluczowy enzym w procesie syntezy melaniny. Hamowanie jej aktywności prowadzi do zmniejszenia produkcji melaniny, co skutkuje rozjaśnieniem skóry. Rośliny, które charakteryzują się taką aktywnością, to m.in.:

  • Lukrecja (Glycyrrhiza glabra) – substancja aktywna: glabridyna, hamuje aktywność tyrozynazy i ma właściwości przeciwzapalne,
  • Morwa biała (Morus alba) – substancja aktywna: flawonoidy, w tym moracyna,
  • Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) – substancja aktywna: diosgenina, która hamuje aktywność tyrozynazy oraz działa przeciwzapalnie, co wspiera walkę z przebarwieniami,
  • Granat (Punica granatum) – substancja aktywna: kwas elagowy, jest silnym inhibitorem tyrozynazy, działa także jako antyoksydant, co wspomaga ochronę skóry przed stresem oksydacyjnym,
  • Soja (Glycine max) – substancja aktywna: izoflawony, w tym genisteina, hamuje aktywność tyrozynazy oraz redukuje transfer melanosomów,
  • Głożyna pospolita (Ziziphus jujuba) – substancja aktywna: betulina,
  • Papaja (Carica papaya) – substancja aktywna: papaina i karotenoidy, ekstrakt z papai, zwłaszcza z zielonej papai, wykazuje działanie hamujące tyrozynazę oraz delikatnie eksfoliujące,
  • Berberys (Berberis vulgaris) – substancja aktywna: berberyna, hamuje aktywność tyrozynazy i ma działanie przeciwzapalne,
  • Zielona herbata (Camellia sinensis) – substancja aktywna: polifenole, zwłaszcza galusan epigallokatechiny (EGCG), hamuje aktywność tyrozynazy i ma silne właściwości antyoksydacyjne.

Hamowanie transportu melanosomów

Innym mechanizmem mającym znaczenie w hamowaniu powstawania przebarwień jest zakłócanie transportu melaniny. Proces transportu melaniny jest kluczowy dla pigmentacji skóry. Jego hamowanie polega na ograniczeniu przemieszczania się melanosomów z melanocytów do keratynocytów. Substancje zakłócające ten proces prowadzą do zmniejszenia widoczności przebarwień. Takie działanie wykazuje: soja i jej izoflawony oraz genisteina; piwonia (Paeonia lactiflora), a w niej paeonol i glikozydy mające również właściwości przeciwzapalne, co dodatkowo wspomaga walkę z hiperpigmentacją. pączki kwiatowe japońskiej wiśni (Prunus serrulata) bogate w flawonoidy i kwas kawowy; kurkuma (Curcuma longa) zawierająca aktywną kurkuminę, ostropest plamisty (Silybum marianum) zawierający sylimarynę, czy noni (Morinda citrifolia) bogaty w iridoidy, flawonoidy.

Depigmentacyjne działanie kwasów

W procesie redukcji przebarwień pomaga także przyspieszanie złuszczania naskórka (eksfoliacja). Przyspieszenie procesu odnowy komórkowej poprzez eksfoliację ułatwia usuwanie powierzchownych warstw naskórka zawierających nadmiar melaniny.

Takie działanie wykazują alfa-hydroksy (AHA) takie jak: kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy czy cytrynowy i poli-hydroksykwasy (PHA). Ułatwiają one złuszczanie martwych komórek naskórka i stymulują odnowę komórkową. Naturalnie występujące możemy znaleźć w roślinach bogatych w kwasy owocowe AHA, do których należą, min: cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum) – kwas glikolowy, ekstrakt z cytryny (Citrus limon) – kwas cytrynowy, ekstrakt lub ferment z jabłka (Malus domestica) – kwas jabłkowy, winogrona (Vitis vinifera) – kwas winowy, mleczko migdałowe (Prunus amygdalus dulcis) – kwas migdałowy, ananas (Ananas comosus) – kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, mleczko figowe (Ficus carica) – kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, borówki (Vaccinium spp.) – kwas cytrynowy, kwas jabłkowy.

Podobne właściwości wykazują także kwasy beta-hydroksylowe (BHA). Przykładem jest kwas salicylowy, który penetruje głębiej w pory skóry, pomagając w eksfoliacji i redukcji przebarwień. Jednym z jego najbogatszych, naturalnych źródeł jest ekstrakt z kory wierzby, zwłaszcza białej (Salix alba) oraz brzoza (Betula spp.).

Depigmentacyjne antyoksydanty i inne substacje

Produkcję melaniny w skórze może dodatkowo stymulować stres oksydacyjny. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, redukując pośrednio tym samym stymulację melanogenezy. Do najpopularniejszych substancji o takim działaniu należą: witamina C, witamina E, ekstrakt z zielonej herbaty (polifenole), czy resweratrol (polifenol występujący w winogronach, wykazujący silne działanie antyoksydacyjne i hamujące melanogenezę).

Niektóre substancje mogą bezpośrednio degradować istniejącą melaninę w skórze, przyczyniając się do jej rozjaśnienia. Kwas fitowy chelatuje jony metali potrzebne do stabilizacji melaniny, prowadząc do jej degradacji. Glutation działa jako antyoksydant i może redukować istniejącą melaninę poprzez konwersję eumelaniny (ciemnej) do feomelaniny (jasnej).

Kluczowa fotoprotekcja

Jednym z głównych czynników powodujących powstawanie przebarwień jest ekspozycja na promieniowanie UV, która może osłabiać także efekty terapii depigmentacyjnej. Dlatego też w pielęgnacji skóry z przebarwienianmi bardzo istotona jest fotoprotekcja. Niektóre substancje depigmentacyjne mają działanie ochronne przed promieniowaniem UV, które jest głównym czynnikiem stymulującym produkcję melaniny. Tlenek cynku i dwutlenek tytanu – składniki mineralne, które działają jako fizyczne filtry przeciwsłoneczne, czy ekstrakty roślinne (np. z zielonej herbaty, morwy) – zawierają naturalne przeciwutleniacze chroniące skórę przed promieniowaniem UV.

Przy wyborze odpowiedniego produktu kosmetycznego o działaniu rozjaśniającym ważne jest uwzględnienie typu skóry, rodzaju i głębokości przebarwień oraz potencjalnej wrażliwości na składniki aktywne. Stosowanie naturalnych ekstraktów roślinnych w celu rozjaśnienia skóry może być skuteczne, ale warto pamiętać, że efekty nie zawsze są natychmiastowe, a w niektórych przypadkach rośliny te mogą podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli są stosowane w dużych stężeniach.

AKCJA ROZJAŚNIANIE

Postaw na skuteczne rozwiązania!

Masło shea – zastosowanie w kosmetyce

Masło shea – zastosowanie w kosmetyce

Masło shea (INCI: Butyrospermum Parkii (Shea) Butter) zwane również masłem karité jest surowcem kosmetycznym otrzymywanym z nasion drzewa Masłosza Parka, które rośnie głównie na terenach Afryki Zachodniej. Co ciekawe, pierwsze owoce zostają wydane przez to drzewo dopiero po 20-25 latach, a jego cykl życia trwa ponad 200 lat.

Cenny składnik kosmetyków

Masło shea jest jednym z bardziej cenionych substancji w przemyśle kosmetycznym. Swoje wszechstronne właściwości zawdzięcza temu, że jest bogaty w nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, naturalne substancje o właściwościach przeciwrodnikowych, a także witaminę E i A. Wśród głównych składników można wyróżnić kwasy tłuszczowe takie jak: oleinowy, stearynowy, palmitynowy, linolowy oraz fitosterole: stigmasterol, campesterol, beta-sitosterol.

Jak masło shea działa na skórę?

Zawartość licznych substancji czynnych powoduje, że masło karité wykazuje wielokierunkowe właściwości:

  • nawilżające i odżywające skórę – masło shea głęboko odżywia i nawilża skórę. Tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, która ogranicza transepidermalną ucieczkę wody. Doskonale sprawdza się w przypadku skór odwodnionych i suchych. Wpływa również na poprawę elastyczności skóry,
  • regenerujące i usprawniające gojenie – ze względu na zawartość witaminy A wspiera regenerację skóry i poprawia jej teksturę. Świetnie sprawdza przy odnowie skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • przeciwstarzeniowe – dzięki zawartości witaminy A i E oraz innych substancji przeciwutleniających ogranicza przedwczesne starzenie się skóry. Wpływa także na poprawę jej jędrności,
  • ochronne – jako emolient tworzy na powierzchni skóry ochronny film ograniczający negatywny wpływ czynników zewnętrznych,
  • pielęgnacyjne na włosy – świetnie sprawdza się w produktach do pielęgnacji włosów. Dobrze nawilża i wzmacnia włosy. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek oraz ich łamaniu, Ponadto nadaje włosom połysk oraz elastyczność,
  • przeciwzapalne i kojące – działanie przeciwzapalne masła karité wynika głównie z zawartych w nim fitosteroli. Masło shea świetnie łagodzi wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, podrażnienia i świąd skóry.

Tak duży zakres działania sprawia, że masło shea jest surowcem wszechstronnym, który nadaje się praktycznie do każdego typu skóry. Jedynie osoby z cerą trądzikową i tłustą powinny stosować je ostrożnie. Z tego również względu Masło shea znalazło zastosowanie w szerokiej gamie produktów kosmetycznych. Znajdziemy je między innymi w kremach do twarzy, w produktach do pielęgnacji ciała, produktach do włosów, takich jak: odżywki i maski, kremach do pielęgnacji rąk i stóp, jak również w pomadkach ochronnych.

MASŁO SHEA

Letnia regeneracja skóry twarzy
i ciała