Dłonie należą do tych newralgicznych partii ciała, na których dość szybko pojawiają się oznaki starzenia (przesuszenie, zagięcia, plamki, uwidaczniające się żyły). Codziennie wykonujące tysiące różnorodnych czynności, od zmywania po dźwiganie, narażone na kontakt z detergentami i chemikaliami, wystawione na różne warunki atmosferyczne, ręce nie mają łatwo.
W obrębie dłoni budowa skóry właściwej odbiega od typowego schematu. Zawiera bardzo dużą ilość gruczołów potowych (odpowiadających za utratę płynów), natomiast pozbawiona jest gruczołów łojowych. Dłonie mogą, wobec tego się pocić i przesuszać, ale raczej nie będą się przetłuszczać. Jak zatem zadbać o ich skórę, aby była nawilżona i gładka?
Tego unikaj!
Kluczowe jest unikanie czynników, które mają negatywny wpływ na kondycję skóry rąk, zaburzają jej barierę hydrolipidową i prowadzą do przesuszeń, podrażnień, zaczerwienień, a nawet pęknięć. Nie powinno się używać silnych detergentów i drażniących mydeł. Dłonie należy myć w letniej, nie w gorącej wodzie. Zimą chronić przed mrozem, wiatrem, zimnem, odmrożeniem, latem nie wystawiać na nadmierną ekspozycję słoneczną. Wszelkie prace domowe i ogrodnicze warto wykonywać w rękawicach ochronnych. Dla utrzymania skóry dłoni w dobrej kondycji konieczna jest także odpowiednia pielęgnacja.
Krem do rąk – jaki wybrać?
Dobry krem do rąk to podstawa pielęgnacji, zwłaszcza gdy skóra jest przesuszona. Wybierając krem, warto zwrócić uwagę na jego skład i dostosować go do potrzeb. W recepturze kosmetyku szukajmy składników nawilżających, natłuszczających i ochronno–łagodzących. Krem do rąk powinien zapewniać regenerację i wygładzenie, głębokie nawilżenie, redukcję przesuszeń i natłuszczenie. Zaletą jest szybka wchłanialność i niepozostawianie śladów na dotykanych przedmiotach.
Te zadania doskonale spełnia Figowy krem do rąk o konsystencji puszystego musu i delikatnym owocowym aromacie. W jego recepturze zastosowano ekstrakt z figi o działaniu silnie przeciwstarzeniowym, nawilżającym i ujędrniającym. Zawartość kwasu galusowego, epikatechin i antocyjanów pomaga w redukcji zaczerwienień. Fitoceramidy natomiast zmniejszają przesuszenie skóry, poprawiają jej funkcje barierowe, działają przciwzmarszczkowo. A olej rycynowy ma właściwości regenerujące i wygładzające naskórek. Skórę dłoni narażoną na niekorzystne warunki atmosferyczne doskonale chroni przed przesuszeniem, pierzchnięciem i podrażnieniem.
Dla uzyskania najlepszego, trwałego efektu poprawy kondycji skóry dłoni warto systematycznie sięgać do figowy krem do rąk. Najlepiej po każdym myciu delikatnie wmasować w dłonie jego niewielką ilość. W celu silniejszej regeneracji skóry można dodatkowo na noc po aplikacji kremu nałożyć rękawiczki, dzięki którym kosmetyk lepiej się wchłonie.
Unikanie niekorzystnych czynników i systematyczne wcieranie dobrego kremu pomoże utrzymać skórę dłoni nawilżoną, miękką i wolną od przesuszenia.
0 komentarzy