Bursztyn większości z nas kojarzy się głównie z zastosowaniem w jubilerstwie, bądź przemyśle spożywczym. Tymczasem okazuje się, że ze względu na zawartość kwasu bursztynowego, posiada on właściwości, które znalazły zastosowanie również w kosmetologii.
Kwas bursztynowy stanowi ok. 3-8% masy bursztynu bałtyckiego.
Kwas bursztynowy czyli 1,4-butanodiowy, succinic acid
Kwas bursztynowy to alifatyczny kwas, należący do grupy kwasów dikarboksylowych (diacid). W przyrodzie występuje powszechnie w żywych organizmach. Bierze udział w reakcjach biochemicznych, prowadzących do powstawania energii komórkowej (ATP), niezbędnej do prawidłowego działania komórek, aktywując ich metabolizm.
Najczęściej kwas bursztynowy syntetyzuje się z bezwodnika maleinowego, lub przez kosztowną destylacje bursztynu. Jednak w ciągu ostatniej dekady opracowano nowe, biotechnologiczne metody produkcji. Dzięki temu możliwe jest otrzymywanie go w procesach fermentacji. Wówczas pozyskiwany jest kwas bursztynowy pochodzenia naturalnego.
Zastosowanie kwasu bursztynowego
Kwas bursztynowy w kosmetyce znalazł zastosowanie dzięki swoim multifunkcjonalnym właściwościom:
- przeciwtrądzikowym – może być stosowany w kosmetykach jako skuteczna alternatywa dla kwasu salicylowego lub jako wzmacniacz dla innych składników przeciwtrądzikowych,
- antyoksydacyjnym – jest w stanie zmniejszyć intensywność peroksydacji lipidów,
- stymulującym – wpływa na poprawę metabolizmu komórkowego. Dlatego w kosmetologii wykorzystuje się kwas bursztynowy na zmarszczki oraz aby dodać blasku zmęczonej skórze,
- wzmacniającym aktywność mitochondrialną – może zwiększać aktywność mitochondrialną w komórkach skóry i wykazywać potencjalne zastosowanie w produktach o działaniu energetyzującym i rewitalizującym skórę,
- przeciwbakteryjnym – kwasy organiczne, takie jak kwas sorbowy, benzoesowy i salicylowy, są powszechnie stosowane w kosmetykach jako systemy konserwujące. Wszystkie jednak mają słabą rozpuszczalność w wodzie. Wykazano, że kwas bursztynowy ma znacznie wyższą i korzystną rozpuszczalność w wodzie i jest skutecznym i łatwym w użyciu środkiem wspomagającym konserwację.
Właściwości kwasu bursztynowego sprawiają, że kosmetyki z tym składnikiem przeznaczone są zwłaszcza dla skór dojrzałych, zmęczonych, przesuszonych, wymagających intensywnej rewitalizacji i regeneracji. Regularne stosowanie kwasu bursztynowego na twarz sprawia, że cera staje się bardziej promienna i wygląda młodziej. Jego działanie na skórę porównywalne jest do aktywności kwasów AHA, przy jednoczesnym braku efektu drażniącego. W połączeniu z innymi substancjami aktywnymi (takimi jak kwasy: azelainowy, traneksamowy), wykorzystuje się także kwas bursztynowy na przebarwienia.
Jego właściwości sprawdziły się doskonale w silnie regenerującym Bursztynowym kremie do rąk.
0 komentarzy