Starzenie się skóry jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Nie łatwo nam jednak zaakceptować jego objawy. Tym bardziej, że dzisiejszy świat koncentruje się mocno na estetyce i atrakcyjnym wyglądzie. Powszechne jest również przekonanie, poparte wieloma badaniami, że „ładni” mają w życiu lepiej i łatwiej osiągają sukces. Z tego powodu zainteresowanie kosmetykami przeciwstarzeniowymi cały czas rośnie, a kategoria pielęgnacji anti-aging jest najlepiej rozwijającą się gałęzią przemysłu kosmetycznego.
Najszybciej starzeje się skóra
Starzenie się skóry to wypadowa dwóch procesów: wewnątrzpochodnego, na który nie mamy większego wpływu i zewnątrzpochodnego, który związany jest z naszym stylem życia. Badania wskazują, że za to jak wyglądamy odpowiada w 70% wpływ czynników zewnętrznych. Główną rolę odgrywa tu promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne za większość uszkodzeń, a także stres, nieprawidłowa dieta czy szkodliwe toksyny np. dym tytoniowy. Ponieważ skóra jest bezpośrednio narażona na ich destrukcyjne działanie zdecydowanie szybciej niż pozostałe narządy wewnętrzne podlega procesowi starzenia. Pod wpływem szkodliwego wpływu środowiska w skórze zachodzi wiele niekorzystnych zmian. Dotyczą one przede wszystkim poziomu naskórka i skóry właściwej, a objawiają się widocznymi zmarszczkami grawitacyjnymi i strukturalnymi, oraz utratą gęstości skóry.
Najważniejsza profilaktyka
Z uwagi na dużą koncentrację szkodliwych czynników w otaczającym nas środowisku niezbędne jest wspomaganie komórek skóry w walce z przyspieszonym starzeniem. Wśród niezwykle dużej ilości substancji wykorzystywanych w kosmetykach anti-aging na uwagę zasługują przede wszystkim te, które działają w trzech głównych kierunkach: przyspieszają produkcję włókien podporowych skóry, hamują aktywność metaloproteinaz, enzymów niszczących kolagen oraz ograniczają szkodliwy wpływ wolnych rodników.
Moc peptydów
W pierwszej grupie swoje zasłużone miejsce znalazły peptydy. Współczesna biotechnologia umożliwiła uzyskanie głęboko penetrujących, niskocząsteczkowych białek o wielokierunkowym działaniu np. Matrixyl synthe-6, Matrixyl Morphomics, Youth Restore. Są to peptydy sygnałowe, których działanie polega na pobudzaniu syntezy głównych składników budulcowych skóry w tym kolagenu I, III i IV, lamininy V, fibronektyny i kwasu hialuronowego. Prowadzone badania potwierdzają ich skuteczność w zakresie redukowania wszystkich typów zmarszczek. Wymienione peptydy są głównymi składnikami Peptydowego boostera redukującego zmarszczki. To właśnie im zawdzięcza on tak wysoką skuteczność.
Antyoksydanty przeciw starzeniu się skóry
Dużą uwagę w profilaktyce anti-aging przywiązuje się również do działania antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Jest to grupa substancji, których zadaniem jest hamowanie lub łagodzenie skutków oddziaływania na skórę wolnych rodników. Reaktywne formy tlenu powstają w naszej skórze podczas normalnie przebiegających w niej procesów. W zwyczajnych warunkach wyspecjalizowane enzymy np. dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza potrafią je unieszkodliwić. Problem pojawia się wtedy gdy pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych powstaje ich zbyt duża ilość. Skutkiem tego staje się degradacja struktur komórkowych i przyspieszone starzenie się skóry. Antyoksydanty przeciwdziałają temu procesowi. W kosmetykach taką rolę najczęściej odgrywają witaminy E i C, polifenole, czy oleje roślinne.
Zastrzyk energii dla skóry
Aktywny, mało regularny tryb życia, narażenie na wpływ toksyn i zanieczyszczeń środowiska skutkuje przyspieszonym starzeniem się skóry. Aby przeciwdziałać temu procesowi warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z peptydami i antyoksydantami.
0 komentarzy