Mezoterapia mikroigłowa – na czym polega zabieg i komu jest polecany?

2022-03-29 | BANDI, Pielęgnacja i kosmetyki

Mezoterapia mikroigłowa – na czym polega zabieg i komu jest polecany?

2022-03-29 | BANDI, Pielęgnacja i kosmetyki

O zabiegu mezoterapii mikroigłowej opowiada Aleksandra Jaśkowiec z Instytutu Kosmetologii i Trychologii – Laboratorium Piękna w Knurowie


„Żeby przebudować skórę, trzeba ją uszkodzić” – ta jakże istotna zasada, sformułowana przez dr. Desmonda Fernandesa, idealnie opisuje działanie jednego z najbardziej popularnych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, mianowicie mezoterapii mikroigłowej.

Mezoterapia mikroigłowa – głębokość nakłuć

Zabiegi mikronakłuwania wykonujemy w gabinetach od lat, co generuje pozorne przeświadczenie, że wiemy na ich temat bardzo dużo. Jedni są zwolennikami łagodnej, płytkiej stymulacji skóry, drudzy natomiast dowodzą, że dopóki nie pojawi się krew, zabieg jest nieskuteczny. W rzeczywistości obie metody mają swoje zastosowanie. Ponieważ w zależności od aktualnych potrzeb skóry wybieramy płytkie nakłuwania w dłuższej serii zabiegowej, bądź głębokie przy mniejszej ilości zabiegów.

W tym kontekście mezoterapię mikroigłową możemy podzielić na:

  • płytkie mikronakłuwanie – nakłucia umożliwiają łatwe i szybkie przenikanie substancji aktywnych zawartych w koktajlach za pośrednictwem powstałych w skórze mikroskopijnych otworków. Ta metoda pełni więc funkcję promotora przenikania substancji nakładanych na skórę. Do perforacji naskórka wystarczy użyć igieł o najkrótszej długości 0,2mm, które „podziurawią” barierę naskórkową,
  • głębokie nakłucia – wywołują reakcję skóry na uraz. To uruchamia kaskadę naturalnych procesów regeneracyjnych prowadzących do uwolnienia czynników wzrostu, niezbędnych w procesie gojenia ran i pobudzenia aktywności fibroblastów. Ta forma mezoterapii mikroigłowej nazywana „stymulującą” wykonywana jest przy wykorzystaniu dłuższych igieł (minimum 0,5 mm) i wywołuje na skórze stan zapalny oraz widoczne krwawienie. Efektem tej metody jest zwiększona synteza elementów strukturalnych skóry właściwej, m.in. elastyny, kolagenu typu I i III czy glikozaminoglikanów, w tym kwasu hialuronowego. W obrębie zaś naskórka dochodzi do zwiększenia ilości keratynocytów, co wzmacnia funkcje barierowe skóry.

Mezoterapia mikroigłowa – jak działa na skórę?

By zrozumieć mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej musimy sobie uświadomić jej etapowość. Wyróżniamy trzy fazy przebudowy tkanek:

  • pierwsza z nich to faza stanu zapalnego. Podczas niej wydzielane są czynniki wzrostu dla nowych naczyń krwionośnych i keratynocytów, w tym czynnik TGF-β. Następuje pobudzenie fibroblastów oraz hamowanie destrukcyjnego działania proteaz będących enzymami rozkładu. Skóra w tej fazie jest zaczerwieniona, jej temperatura podniesiona, czasem może nastąpić obrzęk,
  • w fazie drugiej „proliferacji” następuje formowanie nowych tkanek. Powstają nowe komórki naskórka oraz naczynia krwionośne. Fibroblasty produkują kolagen, elastynę,
  • ostatnia faza tzw. „remodelingu” to modelowanie tkanek. Obserwujemy rozwój tkanki łącznej, transformacje kolagenu III w I oraz dalszy rozwój naczyń krwionośnych. Faza ta swój początek ma koło trzeciego miesiąca od zabiegu i trwa do szóstego. To właśnie po upływie tego czasu widoczne są właściwe efekty zabiegu.

Mikronakłuwanie – dla kogo zabieg?

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg niemal dla każdego klienta. Jednak by dobrać odpowiednią terapię najważniejsza jest właściwa kwalifikacja. Musimy wziąć pod uwagę: aktualny stan skóry, przeprowadzić solidny wywiad, by móc zebrać informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach (np. ciąża, skłonność do bliznowców, terapia retinoidami itp.), obecnie stosowanych kosmetykach oraz co najważniejsze ustalić oczekiwania klienta. Bowiem prawidłowo dobrana terapia daje efekty spektakularne, w tym  poprawę napięcia i zagęszczenie skóry, zahamowanie wypadania jak i stymulacja wzrostu nowych włosów, spłycenie zmarszczek, blizn potrądzikowych czy rozstępów.

Pielęgnacja domowa

Co istotne mezoterapię mikroigłową warto umiejętnie łączyć z innymi technikami (m.in. peelingami chemicznymi, zabiegami fizykalnami w tym np. ultradźwiękami czy radiofrekwencją) oraz indywidualnie dobraną pielęgnacją domową, która ma kolosalny wpływ na efekty naszej pracy. Pamiętajmy, że po mikronakłuwaniu zwiększa się nie tylko przenikanie koktajlów zabiegowych, ale także wszystkich innych składników aplikowanych na skórę. By uniknąć efektów niepożądanych, prócz właściwej kwalifikacji, nie zapominajmy o doborze właściwej pielęgnacji domowej. Ja osobiście polecam klientom: serię EcoFriendly Care, która zawierając kompleks mikrobiomowy świetnie troszczy się o naturalną barierę skóry, serię Medical Expert Anti irritate zawierającą połączenie pre- i probiotyków i oczywiście Medical Expert Anti dry z niezawodną ektoiną, która w towarzystwie pozostałych składników aktywnych poprawia funkcje barierowe płaszcza hydrolipidowego naskórka.

ANTI IRRITATE

Profesjonalna pielęgnacja skóry wrażliwej i po zabiegach kosmetycznych

4 komentarze

  1. Super artykuł bardzo kompetentna osoba.

    Odpowiedz
    • Dziękujemy 🙂

      Odpowiedz
  2. czy po zabiegu sprawdzi się również seria Home Expert?

    Odpowiedz
    • Home Expert to specjalistyczne kosmetyki o wysokiej zawartości składników aktywnych i obniżonym potencjale alergogennym, które są idealnym uzupełnieniem zaawansowanych zabiegów profesjonalnych. Z uwagi na zawartość niektórych składników np. kwasów, nie wszystkie jednak preparaty z tej serii będą odpowiednie do pielęgnacji skóry po mezoterapii mikroigłowej.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

BANDI Professional

BANDI Professional

polskie kosmetyki profesjonalne w salonach kosmetycznych od 30 lat

Już ponad 30 lat minęło, od kiedy powstał pierwszy krem BANDI. Rozpoczęliśmy działalność w 1986 roku. Jesteśmy polską firmą rodzinną założoną przez pasjonatkę kosmetologii Bogdę Draniak, a prowadzoną dziś przez jej córkę, Joannę Draniak-Kicińską.