Owoc mnicha, znany także jako luo han guo, to owoc wywodzący się z rośliny Siraitia grosvenorii, pnącza z rodziny Cucurbitaceae. Owoc uprawiany jest przez chińskich mnichów od XIII wieku, głównie w dolinie górskiej niedaleko miasta Guilin w południowych Chinach. Górskie stoki nadają cień, a mgła chroni rośliny przed ostrym słońcem, utrzymując ciepłą temperaturę sprzyjającą ich wzrostowi.
Odsetek mieszkańców prowincji Kuangsi żyjących dłużej niż 100 lat jest 100-krotnie wyższy od średniej światowej. Region ten jest zatem tzw. “niebieską strefą”, strefą długowieczności. Stąd też pochodzi kolejna nazwa owocu mnicha – owoc długowieczności. Uderzająca długowieczność mieszkańców była przedmiotem wielu badań naukowych. Przypisywano ją głównie stylowi życia i spokojowi oraz unikalnemu środowisku życia, w otoczeniu wapiennych wzgórz i lasów. Ponadto w książce zatytułowanej “The Longevity Plan”, amerykański lekarz John D. Day wspomina także o innych czynnikach kluczowych dla długowieczności: takich jak skłonność do uśmiechania się oraz utrzymywanie pozytywnego nastawienia do życia.
Owoc mnicha od tysięcy lat stosowano w tradycyjnej medycynie chińskiej, jako naturalny lek na różne, powszechne dolegliwości. Dziś wykorzystuje się go głównie do walki z cukrzycą, otyłością i hiperglikemią, w formie słodzika. Jest on do 300 razy słodszy od cukru. Owoc mnicha jest także znany ze swoich własności przeciwzapalnych oraz antyoksydacyjnych.
Owoc mnicha – związki czynne
Z owocu mnicha wyizolowano i zidentyfikowano wiele związków, głównie terpenoidów, flawonoidów, olejek eteryczny, aminokwasy, witaminy, minerały i polisacharydy. Jednak w największej ilości występują w nim mogrozydy, grupa glikozydów trójterpenowych (saponin) uznawana za odpowiedzialną za działanie biologiczne owocu. Najbardziej rozpowszechnionym mogrozydem jest mogrozyd V, znany jako esgozyd. To właśnie na esgozyd standaryzowany jest ekstrakt z owocu mnicha. Jego kosmetyczne działanie na skórę udokumentowano w szeregu badań. Okazało się bowiem, że ekstrakt z owocu mnicha idealnie odpowiada na potrzeby pielęgnacyjne skóry kobiet.
Działanie w kosmetykach owocu mnicha
Badania in vivo
Badanie in vivo (na ochotnikach, wiek 60-75 lat) wykazało, że ekstrakt z owocu długowieczności, zastosowany w kosmetykach, zapewnia widoczne rezultaty poprawy wyglądu i struktury skóry. Najbardziej zauważalne efekty związane są ze wzrostem blasku, nawilżenia i jędrności skóry. Dodatkowo towarzyszy temu redukcja zmarszczek wokół oczu i szyi (syndrom tech-neck). Konsekwencją jest odnowiony, naturalny blask dojrzałej skóry, wynikający ze zrównoważenia jej epigenetyki.
Badania in vitro
Przeprowadzone badania in vitro potwierdziły wpływ składnika aktywnego na inhibicję ekspresji miRNA, która z wiekiem jest rozregulowana w kierunku nadekspresji. Stwierdzono regulację opisanych wcześniej miRNA, jak również ośmiu nowych rodzajów. Wszystkie modulują szlaki genów związanych z właściwym funkcjonowaniem fibroblastów oraz syntezą kluczowych składników matrycy pozakomórkowej (np. kwas hialuronowy), odpowiedzialnych za utrzymanie dobrej struktury skóry.
Neurobadanie
We współpracy z Kernel Business Consulting, ekspertem z dziedziny neuronauki, oraz za pomocą sztucznej inteligencji, przełożono podświadome myśli ochotników, stosujących krem z ekstraktem z owocu mnicha, na obiektywne emocje. To pionierskie podejście pozwoliło na ocenę poziomu umysłu odpowiedzialnego za ponad 90% podejmowanych decyzji. Badanie to pokazało, że ekstrakt z owocu mnicha (w stosunku do placebo) ma istotny wpływ emocjonalny na używające go osoby.
Nowatorskie, holistyczne działanie owocu długowieczności, mające wpływ na generowanie pozytywnych emocji, inspirowanych sekretem niebieskich stref, w których pozytywne nastawienie do życia i zdolność do uśmiechu wpływają na długowieczność, zastosowaliśmy w najnowszych produktach linii Well aging.
0 komentarzy