Pajączki na nogach – problem, który może nasilać się latem

2024-07-25 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Pajączki na nogach – problem, który może nasilać się latem

2024-07-25 | Agata Rybak, Pielęgnacja i kosmetyki

Poszerzone naczynia krwionośne, potocznie zwane pajączkami to przypadłość dotycząca głównie kończyn dolnych. W okresie lata problem ten może się nasilać, dlatego istotna jest odpowiednia profilaktyka.

Jak powstają pajączki na nogach?

Kiedy pod wpływem różnych czynników naczynia powierzchowne splotu podbrodawkowego ulegają poszerzeniu, staje się to widoczne gołym okiem na powierzchni skóry. Zmiany mają postać ciemnoczerwonych, niebieskawych lub sinych drobnych niteczek, niekiedy rozgałęziających się promieniście (stąd nazwa pajączki naczyniowe). W poczatkowych stadiach wenulektazje występują pojedynczo, jednak stopniowo mogą się poszerzać, tworząc całe sieci oraz ulegać zgrubieniom. Z czasem zmiany pojawiają się na obydwu kończynach, na różnej ich wysokości. Tendencja do występowania teleangiektazji na nogach rośnie wraz z wiekiem. Zdecydowanie częściej są one diagnozowane u kobiet na co wpływ mają hormony. Pajączki na nogach są defektem kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że mogą być one czynnikiem współistniejącym w chorobach układu naczyniowego.

Niesprzyjające czynniki zewnętrzne

Latem problem wenulektazji może ulegać nasileniu. Sprzyja temu wysoka temperatura, która powoduje poszerzanie naczyń krwionośnych. Podczas upałów organizm szybciej traci wodę, co powoduje wzmożony przepływ krwi. Konsekwencją tego jest podniesienie się ciśnienia w naczyniach. Również promieniowanie UV jest czynnikiem, który niekorzystnie wpływa nie tylko na samą kondycję skóry, ale także struktury niżej położone. Duże znaczenie mają tu metaloproteinazy, które oddziałują na kolagen i tym samym uszkadzają strukturę naczyń.

Nie tylko pajączki na nogach

W okresie letnim nie tylko pajączki na nogach mogą stanowić problem. Oprócz widocznych naczyń często towarzyszącym objawem jest odczucie ciężkich nóg. Aby je zredukować i poczuć ulgę warto sięgnąć po kosmetyki o właściwościach drenujących. Przykładem takiego produktu jest Emulsja do ciała silnie antycellulitowa, która poza działaniem na redukcję cellulitu sprzyja także uzyskaniu efektu lekkich nóg. Formuła emulsji jest bogata w substancje takie jak: trokserutyna czy kwas ksymenowy, które posiadają właściwości poprawiające mikrokrążenie i sprzyjające redukcji zastojów limfatycznych. Oprócz zbawiennego w okresie letnim działania na nogi, emulsja sprzyja także poprawie nawilżenia i jędrności skóry.

Odpowiednia profilaktyka przy skłonności do występowania pajączków na nogach jest bardzo ważna. Pomocne będzie zapewnianie prawidłowego nawodnienia organizmu, zadbanie o odpowiednią ilość ruchu oraz zbilansowaną dietę. Także pielęgnacja może pomóc ograniczyć ten problem. Należy jednak pamiętać, że wenulektazje mogą stanowić początki schorzeń układu żylnego i warto jest skonsultować tego typu objawy z lekarzem, aby ustalić czy są one wyłącznie defektem estetycznym czy potrzebne jest wdrożenie odpowiedniej terapii.  

BODY CARE PROFESSIONAL

Skoncentrowane kosmetyki do ciała idealne na lato

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Agata Rybak

Agata Rybak

Kosmetolog, szkoleniowiec

Pasjonatka świata beauty z wieloletnim doświadczeniem w branży na rożnych płaszczyznach. Stale poszerza swoją wiedzę i z ogromnym zainteresowaniem śledzi wszystko, co dzieje się na rynku kosmetycznym. 

Prywatnie miłośniczka treningu siłowego oraz makijażu artystycznego.