Pielęgnacja domowa a zabiegi kosmetyczne

2019-03-18 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Pielęgnacja domowa a zabiegi kosmetyczne

2019-03-18 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Każda skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji domowej, szczególnie po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Do obowiązku kosmetyczki powinna należeć rekomendacja preparatów dopasowanych do potrzeb. Nie każdy jednak salon przyjmuje to jako standard swojej obsługi klienta, ze szkodą dla salonu i klienta. Polecając produkty do domu trzeba mieć pewność, że będą one wspierać efekty wykonanego zabiegu i będą bezpieczne na klienta. Kosmetyczki/kosmetolodzy jako eksperci powinni uczyć właściwej pielęgnacji, higieny i systematyczności, pamiętając, że dobrze dopasowana pielęgnacja domowa ma ogromny wpływ na ostateczny efekt zabiegów, a źle dobrana może nawet zniweczyć ich ciężką pracę.

Ważna warstwa rogowa

W zależności od inwazyjności procedury, preparaty domowe powinny regenerować skórę, koić, łagodzić podrażnienia, chronić przed promieniowaniem, tonować i oczywiście nawilżać. Warstwa rogowa dzięki specyficznej budowie jest barierą mechaniczną, odporną na działanie różnych czynników zewnętrznych. Prawidłowe nawodnienie warstwy rogowej jest niezbędnym warunkiem utrzymania nieprzepuszczalności tej bariery jaką stanowi skóra i utrzymanie „granicy” między organizmem a światem otaczającym. Możemy powiedzieć, iż warstwa rogowa jest tak istotną ochroną naszego organizmu jak błona cytoplazmatyczna dla komórki.

Zazwyczaj warstwa rogowa zawiera około 15 % wody, a poniżej 10% mówimy o skórze suchej. Woda w warstwie rogowej związana jest z wewnątrzkomórkowymi białkami korneocytów, z hydrofilowymi częściami lipidów oraz z naturalnym czynnikiem nawilżającym. Przy zmniejszonej ilości wody zwiększa się przyleganie między korneocytami, „zalegają” one na powierzchni w większych ilościach i nie oddzielają się, skóra staje się szarawa, pozbawiona blasku, z przebarwieniami i wyczuwalnymi nierównościami.

Warstwa rogowa stale odnawia się i kończy proces różnicowania keratynocytów w naskórku. Komórki warstwy rogowej – korneocyty są martwe, pozbawione jąder komórkowych , niezdolne do podziału, płaskie, wydłużone, ułożone równolegle do błony podstawnej, w przeciwieństwie do komórek warstwy podstawnej – żywych z obecnością jądra komórkowego, zdolnych do podziału, ułożonych prostopadle do błony podstawnej. Tak więc w naszej skórze, a ściślej w naskórku dochodzi do apoptozy , czyli zaprogramowanej śmierci komórek naskórka. Bez tej autodestrukcji nie ma właściwej ochrony dla organizmu, nie jest zachowana homeostaza i właściwa ochrona naszego ciała.

Można sobie wyobrazić, jak funkcjonowałby organizm, gdyby warstwa rogowa była żywa i cała woda z nas „wyparowała”.Warstwa rogowa to od 8 do 21warstw korneocytów. Dolna część warstwy rogowej to stratum compactum, w której korneocyty są dość ściśle „upakowane”, jakby „pościskane”, nadal utrzymują połączenia między sobą, ale stopniowo dochodzi do degradacji desmosomów (połączeń) między nimi i komórki ulegają złuszczeniu. Ta najbardziej powierzchowna warstwa, stale oddzielających się komórek, nazywana jest stratum disjunctum .

Złuszczanie

Codziennie ulegają złuszczeniu 1-2 rzędy komórek. Proces rogowacenia naskórka uwarunkowany jest genetycznie, wymaga skoordynowania wielu czynników, by dochodziło do prawidłowej keratynizacji komórek naskórka, a tym samym do zachowania właściwej bariery. U zdrowej osoby proces ten trwa około 28 dni, ale w miarę starzenia się organizmu ulega spowolnieniu. By przyśpieszyć proces odnowy naskórka można wykonać zabiegi złuszczania skóry kwasami (m.in. migdałowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy, mlekowy, glikolowy czy polihydroksykwasy). Stosowanie peelingów chemicznych powoduje rozluźnienie połączeń między komórkami warstwy rogowej i wysłanie sygnału za pomocą np. cytokin do rozpoczęcia podziałów warstwy podstawnej, czyli odnowy naskórka. Proces zapoczątkowuje różnicowanie się komórek naskórka, stymulowanie produkcji kolagenu, macierzy zewnątrzkomórkowej.

Skóra pracuje

Oddzielenie komórek warstwy rogowej, choć są one już martwe i mogłyby wydawać się „nieużyteczne” pobudzaja istotne procesy w skórze. Ta „praca” skóry wymaga dostarczenia jej wielu składników. Jest to wielki wysiłek dla skóry i trzeba ją wesprzeć w działaniu bezpośrednio po zabiegu i w pielęgnacji domowej. Oddzielenie części naskórka ułatwia przenikanie substancji do skóry i należy to wykorzystać, by uzyskać lepsze odżywienie i nawilżenie, odmłodzenie, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień. Skóra po zabiegach złuszczania wymaga specjalnej pielęgnacji, jest niekiedy podrażniona, zaczerwieniona, tkliwa, wrażliwa na dotyk, czasami towarzyszy jej uczucie ściągania, czy pieczenia. Z pewnością pomogą preparaty z substancjami łagodzącymi podrażnienia, działające kojąco na skórę i głęboko nawilżające i odżywiające. Ważna też będzie kompleksowa ochrona przed promieniowaniem UVA, UVB, IR czy VIS. Im lepiej skóra będzie zadbana po takich zabiegach, tym szybciej się zregeneruje, a efekt zabiegu będzie trwalszy.

Pielęgnacja po zabiegach

  • łagodzenie podrażnienia, ukojenie, redukcja zaczerwienienia skóry – kojąco nawilżający kompleks CalminMoist, silnie łagodzący kompleks InflaSoothing, ekstrakt z kudzu
  • nawilżanie i odżywienie – mukopolisacharydy, skwalan, oleje roślinne (m.in.: arganowy, buriti, makadamia)
  • preparaty kryjące – o działaniu kamuflującym typu BB, najlepiej o właściwościach kojących
  • ochrona przed UV – niezbędna nie tylko po zabiegach kosmetycznych

6 komentarzy

  1. That is a great tip especially to those new to the blogosphere.
    Short but very accurate information… Many thanks for
    sharing this one. A must read post!

    Odpowiedz
    • Thank you 🙂

      Odpowiedz
  2. Zdrowa i dobrze wypielęgnowana cera z pewnością dodaje urody każdej kobiecie. Pielęgnacja domowa jest dobra na co dzień, jeśli nie mamy za dużych problemów z naszą skórą. Jeśli jednak takie problemy występują, należy zasięgnąć porady eksperta i udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.

    Odpowiedz
    • Zgadzam się w 100% 🙂

      Odpowiedz
  3. It’s really a nice and helpful piece of info. I’m glad that you just shared this useful information with us.
    Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

    Odpowiedz
    • We are glad that you liked the article 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także przez kilka kadencji członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Współredaktorka i autorka podręcznika "Podologia", pierwszej polskojęzycznej publikacji obejmującej szeroko zakres zagadnień dotyczących patologii kończyn dolnych, w szczególności stóp. Autorka licznych publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 5 podręczników dla kosmetologów/lekarzy. Wieloletni profesor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia i Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Prowadziła wykłady z dermatologii, onkologii, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Doświadczona klinicystka i dydaktyk. Wykładowca Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.