O pielęgnacji skóry podczas kuracji izotretynoiną, opowiada Monika Majewska, właścicielka Salonu kosmetycznego Orchidea w Kutnie, Ekspert Anti-Acne Akademii Bandi Masterclass*
W ostatnim czasie w naszym gabinecie coraz częściej spotykamy się z pytaniem: czy mogę przyjść na zabieg na twarz kiedy przyjmuję doustnie izotretynoinę? Co będzie dla mnie dobre? Często również słyszymy, że osoby te nie mogą sobie poradzić ze swoją skórą. Nie sprawdzają się dotychczas stosowane preparaty przeciwtrądzikowe.
Izotretynoina – dla kogo?
Izotretynoina to substancja należąca do grupy retinoidów, która jest pochodną witaminy A. Terapię izotretynoiną zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się z ciężkimi i bardzo ciężkimi postaciami trądziku. Sprawdzić się może również u pacjentów z trądzikiem piorunującym, a także ze zmianami skórnymi, które mają tendencję do bliznowacenia. Podczas kuracji, izotretynoina może wywoływać skutki uboczne u pacjentów. Jeśli chodzi o skórę to dochodzi do mocnego jej przesuszenia, często z pękaniem naskórka i dużym uwrażliwieniem.
W czym możemy pomóc?
Podczas stosowania izotretynoiny bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W gabinecie wykonujemy zabiegi zmiękczające, regenerujące, wzmacniające barierę ochronną skóry. Wykorzystujemy oksybrazję, peelingi enzymatyczne, kwasowe tj. laktobionowy, ferulowy, ampułki wprowadzamy za pomocą ultradźwięków lub infuzji tlenowej, aplikujemy maski kremowe lub w płacie, na zakończenie kremy ochronne z wysokim filtrem. W zależności od wskazań wykonujemy serię zabiegową lub zabiegi doraźne, co jakiś czas. Zabiegi w gabinecie są bardzo pomocne, ale bez odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej, nie przyniosą długotrwałych rezultatów. Pamiętajmy, że pielęgnacja domowa jest wykonywana 2 razy dziennie, a zabiegi w gabinecie tylko co jakiś czas.
Nawet najlepiej dobrane zabiegi, wykonane niezwykle starannie i z wielką indywidualnością, nie zastąpią pielęgnacji w domu.
Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji?
Kosmetyki do pielęgnacji domowej nie powinny wysuszać skóry, drażnić jej, działać ściągająco czy mocno oczyszczająco. W składzie, poza substancjami nawilżającymi, powinny występować również lipidy. Kremy mają działać kojąco, regenerująco, wzmacniać funkcje obronne skóry. Jednocześnie musimy pamiętać o kremie z filtrem przez cały okres kuracji izotretynoiną, gdyż ma ona właściwości fotouczulające. Odpowiednio dobrana pielęgnacja będzie nie tylko zmniejszała dyskomfort na skórze, ale zredukuje również poziom stresu związany z terapią.
Kosmetyki polecane podczas kuracji izotretynoiną
I ETAP oczyszczenie
Emoliecyjne masełko oczyszczające rewelacyjnie sprawdza się przy każdej, nawet najbardziej wrażliwej skórze. Nie narusza bariery ochronnej, pozostawia skórę miękką w dotyku. Ryzyko ściągnięcia, podrażnienia czy zaczerwienienia jest wykluczone. Na tym etapie warto pamiętać także, aby osuszanie skóry było równie delikatne. W tym celu zamiast ręcznika można użyć pieluszki tetrowej (dłużej utrzymują miękkość) lub jednorazowych chusteczek.
II ETAP tonizacja
Tonik-mgiełka S.O.S. to preparat, który przywraca skórze fizjologiczne pH, bez działania drażniącego. Zawiera w składzie trehalozę oraz kompleks mikrobiomowy. Będzie działał kojąco, wyciszał zaczerwienienie, przyjemnie nawilżał. Dużym plusem jest jego opakowanie. Nie trzeba używać płatków kosmetycznych, tylko rozpylić na jeden policzek i rozprowadzić dłońmi na połowie twarzy, analogicznie robiąc z drugą stroną. Do stosowania rano i wieczorem z pominięciem okolicy oczu.
III ETAP kremy
Podczas kuracji izotretynoiną stosowane kremy nie powinny być mocno skoncentrowane, z dużą zawartością substancji aktywnych. Ich głównym zadaniem ma być ukojenie skóry, zmiękczenie, odbudowa bariery ochronnej. Często na początku pielęgnacji polecamy mieć ten sam krem na dzień i na noc, plus ewentualnie olejek pod krem na noc (na jakiś czas lub co któryś dzień). Kiedy skóra już nie jest taka sucha, wtedy możemy wprowadzić bardziej gęste kremy na noc, a lżejsze na dzień. Ważna jest również aplikacja kremu z wysokim filtrem przez cały okres trwania kuracji izotretinoiną.
Kremowa kuracja na naczynka – konsystencja masełka, ale nadaje się pod makijaż. Wyciszy zaczerwienienie, zmiękczy i będzie działać odbudowująco na barierę ochronną.
Kremowa kuracja nawilżająco-naprawcza – gęstsza konsystencja, mocno zmiękczająca, natłuszczająca, szybko radzi sobie z łuszczącym się naskórkiem.
Krem kolagenowy – zawiera kompleks kolagenu oraz elastyny. Mają one duże cząsteczki i zostają na powierzchni skóry, nawilżając ją i zmiękczając.
Kuracja S.O.S. intensywnie kojąca – najbardziej skoncentrowany preparat. Zawiera kilka olejów roślinnych, skwalan, ceramidy, owies koloidalny, emolienty. Moim zdaniem warto go włączyć do pielęgnacji w drugim etapie. Nadaje się pod makijaż.
Pre-D3 Zaawansowany krem nawilżający SPF 50 – nie bieli skóry, nie jest ciężki w rozsmarowaniu, zapobiega pojawieniu się przebarwień, nie blokuje syntezy wit D3 przez skórę (sprawdzone na sobie). Nie wybieraj innego 🙂
W naszym gabinecie najczęściej sprawdza się kremowa Kuracja na naczynka na dzień i Kremowa kuracja nawilżająco-naprawcza na noc. Dodatkowo krem z filtrem SPF 50 z linii UV Expert.
IV ETAP peeling enzymatyczny
Peeling z keratoliną – raz w tygodniu należy aplikować na oczyszczoną skórę. Dodatkowo można na niego nałożyć folię spożywczą. Po 15min preparat zmywamy wodą i osuszamy skórę w delikatny sposób chusteczką lub pieluszką tetrową.
Wpływ izotretynoiny na skórę głowy
Przy kuracji izotretynoiną wydzielanie sebum ulega diametralnej zmianie. Gruczoły łojowe zwalniają swoją pracę. Można mieć wrażenie, że włosy się nie przetłuszczają. W tym okresie bardzo ważne jest stosowanie delikatnych substancji myjących w szamponach, by nie przesuszyć dodatkowo skóry głowy. Polecam zastosować 2 produkty z BANDI jako kurację 4 tygodniową: 2 razy w tygodniu np. wtorek i sobota aplikacja Tricho-ekstraktu nawilżająco-regenerującego na 30min na skórę głowy i wmasowanie go. Następnie zmycie preparatu wodą i umycie głowy Tricho-szamponem fizjologiczna kąpiel do skóry głowy i włosów. Po 4 tyg. procedurę z ekstraktem należy powtarzać raz w tygodniu.
W naszej praktyce gabinetowej produkty Bandi świetnie się sprawdzają. Klienci wracają na zabiegi i/lub po kosmetyki. Wspomniane wyżej preparaty są pomocne przy kuracji izotretynoiną. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi indywidualnej oceny stanu skóry kosmetologa. Zdecydowanie polecam wybrać się na konsultację do gabinetu kosmetycznego. Warto poczuć się zaopiekowanym.
*Akademia Bandi Masterclass to cykl szkoleń adresowany do specjalistów z wykształceniem kierunkowym i wieloletnim (min. 3-letnim) doświadczeniem w pracy przy wykonywaniu zabiegów kosmetycznych. Przeznaczony dla osób nieustannie pogłębiających swoją wiedzę z zakresu kosmetologii i nauk pokrewnych.
Super informacje, dziękuję 💛
Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z doświadczenia naszych Ekspertów. 🙂