Pielęgnacja wymagającej cery naczyniowej

2021-10-12 | Edyta Biłobran, Pielęgnacja i kosmetyki

Pielęgnacja wymagającej cery naczyniowej

2021-10-12 | Edyta Biłobran, Pielęgnacja i kosmetyki

Jeśli Twoja skóra jest ultra wrażliwa, z siateczką czerwonych niteczek, a na stres i wszelkie emocjonujące sytuacje reaguje rumieniem, to znak, że może to być cera naczyniowa.

Charakteryzuje się ona kruchymi, płytko położnymi naczyniami krwionośnymi, które prześwitują przez skórę, dając widoczne zaczerwienienie w postaci tzw. pajączków – głównie w okolicach płatków nosa, na policzkach i brodzie, a także szyi i dekolcie. Występuje częściej u kobiet niż mężczyzn, przeważnie w okresie okołomenopauzalnym. Można też jednak spotkać dwudziestolatki z twarzą w sieci pajączków. To za sprawą estrogenów, które rozluźniają naczynia krwionośne. Przyczyny tej przypadłości mogą mieć zatem podłoże hormonalne, ale również genetyczne. Poza tym sprzyjają jej niektóre choroby np. wysokie ciśnienie czy problemy żołądkowe. Na kondycję naczynek kolosalny wpływ ma też tryb życia i pielęgnacja skóry.  

Co szkodzi, a co pomaga?

Z tą nadpobudliwą i nadreaktywną cerą musisz obchodzić się wyjątkowo ostrożnie, aby pojawiający się rumień nie utrwalił się, nie doprowadził do stałego rozszerzenia i uwidocznienia naczyń krwionośnych, czy schorzenia jakim jest trądzik różowaty. Twojej cerze nie służą zatem zmienne warunki pogodowe, wiatr, mróz, słońce, wysokie temperatury. Zapomnij o długich gorących kąpielach i saunie. Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny. Unikaj ciężkostrawnych, pikantnych potraw. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów. Bardzo staranie dobieraj kosmetyki. Cerze naczyniowej pomoże wyciszenie, spokojny tryb życia, bez emocji i używek, ostrych przypraw (tylko co za życie 🙂 ). O tym jak przygotować skórę naczyniową na nadchodzącą zimę możesz przeczytać w tym artykule.

Cera naczyniowa – pielęgnacja

Już demakijaż i mycie mają istotne znaczenie. Nie sięgaj po preparaty zawierające drażniące składniki myjące, z mocną kompozycję zapachową. Wybieraj delikatne płyny micelarne, mleczka i lekkie pianki z alatoiną, betainą, pantenolem, oczarem wirginijskim. Do mycia używaj letniej wody, nie zaszkodzi przegotowana lub mineralna, a następnie czule osuszaj twarz miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj, nie szoruj, nie sięgaj po szorstkie gąbki i ściereczki.

Dobroczynne składniki aktywne

W codziennej pielęgnacji stosuj preparaty bogate w witaminy, chroniące osłabione naczynka, łagodzące objawy suchości, pieczenia i szorstkość naskórka np. witamina PP. Jej mechanizm działania polega na wzmocnieniu kruchych naczyń krwionośnych oraz stymulacji wytwarzania kolagenu i prekursorów naturalnych czynników nawilżających w skórze. Pomocna jest także witamina K, która oddziałuje na krzepliwość i przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ułatwia wchłanianie się drobnych wylewów podskórnych i wybroczyn. Wzmacniająco na naczynia krwionośne działa także witamina C, która dodatkowo wpływa rozjaśniająco. Korzystne są ekstrakty roślinne, z kasztanowca, arniki górskiej, rutyny, miłorzębu japońskiego, kudzu, lipy drobnolistnej, rezedy żółtawej, cyprysu, pietruszki zwyczajnej, mącznicy lekarskiej. Skutecznie wzmacniają i uelastyczniają naczynka, mają właściwości przeciwzapalnie i przeciwobrzękowe. W pielęgnacji nie może zabraknąć także substancji łagodzących (alantoina, d-pantenol) oraz nawilżających (kwas hialuronowy).  

Filtry UV

Obowiązkowe jest również stosowanie filtrów UVA i UVB. Cera naczyniowa bardzo nie lubi słońca i wysokiej temperatury. Osłaniaj ją kremami z SPF, najlepiej przez cały rok. Nocą śmiało sięgaj po kosmetyki do zadań specjalnych. Mogą to być ampułki i sera ze skoncentrowanym stężeniem wspomnianych składników aktywnych, wpływających dobroczynnie na Twoją wrażliwą cerę.

Łagodne złuszczanie

Nie bój się kwasów. Odpowiednio dobrane, pomogą naczynkom. Takim jest wielkocząsteczkowy kwas laktobionowy, który łagodnie złuszcza obumarłe komórki naskórka ułatwiając przenikanie w głąb skóry substancji aktywnych. Poprzez hamowanie metaloproteinaz zapobiega uszkodzeniom naczyń i powstawaniu teleangiektazji. Podobnie glukonolakton, polihydroksykwas o łagodnym oddziaływaniu na skórę, który nie powoduje podrażnień, pieczenia i zaczerwienienia, a przy tym delikatnie złuszcza naskórek. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym skutecznie zapobiega uszkodzeniu naczyń przez zewnętrzne czynniki drażniące. Peelingi kwasowe odświeżą i rozświetlą skórą, zmniejszą widoczność „pajączków naczyniowych”, złagodzą rumień i stany zapalne oraz wyrównają koloryt.  Unikaj natomiast peelingów mechanicznych, zarówno gruboziarnistych jak i drobnoziarnistych.

Skóra naczyniowa jest wymagająca i często sprawia problemy. Jednak właściwa pielęgnacja połączona z dietą i higienicznym, spokojnym trybem życia z pewnością poprawi jej kondycję.

ANTI ROUGE

Intensywna pielęgnacja cery naczyniowej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Edyta Biłobran

Edyta Biłobran

PR Manager w BANDI Cosmetics

Jestem absolwentką Podyplomowego Studium Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim.

Od lat związana z BANDI, dbam aby firma ciekawie i często była prezentowana w prasie oraz portalach internetowych. Organizuję spotkania z dziennikarzami, konferencje, piszę artykuły o pielęgnacji i przygotowuję niezliczoną ilość komunikatów prasowych o kosmetykach BANDI.

Prywatnie lubię czytać, mieć czas dla siebie, podróżować z rodziną i bez.