Składniki kosmetyków – których nie wolno stosować razem?

2022-03-03 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Składniki kosmetyków – których nie wolno stosować razem?

2022-03-03 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Opracowanie formuły nowego kosmetyku nie należy do łatwych. Technolodzy muszą bowiem uwzględnić zarówno właściwości fizykochemiczne poszczególnych składników wykorzystanych w recepturze kosmetyków, jak i sposób w jaki oddziałują na skórę. Ważna jest rozpuszczalność substancji, pH w jakim są najbardziej aktywne, podłoże, które ułatwi ich uwalnianie oraz to, jak jedne substancje oddziałują na drugie. Aspektów, które muszą uwzględnić technolodzy na etapie produkcji kosmetyku jest wiele. Jednak dzięki temu, sięgając po gotowy preparat mamy pewność, że będzie on dla naszej skóry bezpieczny i przyniesie oczekiwane efekty.

Skuteczne i bezpieczne stosowanie kosmetyków nie kończy się jednak na ich prawidłowym zaprojektowaniu przez technologów. Ważne jest również to, w jaki sposób my tych preparatów będziemy używać. Czasami bowiem stosowane po sobie kosmetyki mogą nasilać lub osłabiać swoje działanie. Jakich składników kosmetycznych lepiej ze sobą nie łączyć? A które z nich ze sobą współgrają?

Złe połączenia składników kosmetyków

Retinol + kwasy

Zarówno retinol jak i kwasy, to substancje o właściwościach złuszczających, przeznaczone do stosowania na noc. Oba składniki mogą również wywołać na skórze przejściowe podrażnienie. Dlatego jeśli stosujemy preparat z jednym z nich nie sięgajmy po drugi. Więcej wcale nie znaczy w tym przypadku lepiej. Jednoczesne stosowanie kosmetyków z retinolem i kwasami może wyraźnie naruszyć kondycję naturalnej bariery ochronnej skóry i skutkować jej silnym podrażnieniem i przesuszeniem.

Retinol + peelingi mechaniczne

Peeling mechaniczny to kosmetyk, który może przynieść skórze wiele korzyści. Poprzez złuszczenie martwych komórek naskórka sprawia, że cera staje się gładsza, bardziej promienna i jednolita. Preparat ten ułatwia również penetrację składników aktywnych innych stosowanych kosmetyków. Z uwagi na zwiększone ryzyko podrażnień nie powinniśmy go jednak wykonywać jeśli mamy w planach aplikację kosmetyku z retinolem.

Witamina C + niacynamid

O połączeniu tych dwóch składników krąży wiele teorii. Jedni twierdzą, że takie zestawienie jest przeciwwskazane, inni natomiast je dopuszczają. Co ciekawe, jedni i drudzy mają rację 🙂 Jak to możliwe? Witamina C jest w kosmetykach stosowana w różnych postaciach. Różnią się one stabilnością, rozpuszczalnością i wartością pH, w której są najbardziej aktywne. Czysta forma witaminy C, czyli kwas askorbinowy działa najlepiej, kiedy występuje w kwaśnym środowisku. Niacynamid jest natomiast najbardziej aktywny w pH znacznie wyższym. Dlatego jeśli zastosujemy bezpośrednio po sobie kosmetyk z kwasem askorbinowym i preparat z niacynamidem, to możemy osłabiać działanie tych substancji. Aby temu zaradzić warto sięgać po kosmetyki z witaminą C stabilną nie tylko w kwaśnym środowisku np. tetraizopalmitynianem askorbylu.

Kwasy + kwasy

W kosmetykach o właściwościach złuszczających możemy często spotkać mieszaninę kilku kwasów. Takie połączenia są korzystne dla skóry, gdyż różne kwasy mogą uzupełniać wzajemnie swoje działanie. Pamiętajmy jednak, że preparaty tego typu mają odpowiednio dobrane stężenia skałdników aktywnych, podłoża i pH. Dlatego gotowe kosmetyki z kilkoma kwasami są bezpieczne dla skóry. Samodzielnie jednak nie powinniśmy stosować kilku różnych preparatów złuszczających chemicznie. Grozi to bowiem silnym podrażnieniem skóry.

Dobre połączenia składników kosmetyków

Witamina C + filtry UV

Promieniowanie UV jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Dlatego odpowiednia foroptotekcja jest istotnym elementem profilaktyki anti aging. Przeciwzmarszczkowe działanie kremu z filtrem UV możemy dodatkowo zwiększyć ,stosując kosmetyki z antyoksydantami. Głównym ich przedstawicielem jest witamina C, która wymiatając wolne rodniki ogranicza negatywny wpływ na skórę promieniowania słonecznego. Dodatkowo witamina C jest ważnym składnikiem pobudzającym produkcję kolagenu w skórze, a także blokującym jego niszczenie pod wpływem promieniowania UV.

Retinol + kwas hialuronowy

Retinol jest jednym z najskuteczniejszych składników stosowanych w kosmetykach. Ma jednak jedną wadę. Zwłaszcza na początku kuracji może wywoływać przejściowe wysuszenie i podrażnienia skóry. Aby temu zapobiec ważne jest jednoczesne stosowanie kosmetyków zawierających składniki o działaniu nawilżającym. Retinol i kwas hialuronowy to duet idealny. Pamiętajmy jednak, że krem nawilżający nałożony bezpośrednio po aplikacji kosmetyku z retinolem może zmniejszać jego działanie.

Kwasy + filtry UV

Krem z filtrem i kosmetyk z kwasami to nie tylko dobre, ale wręcz niezbędne połączenie. Niektóre kwasy mogą bowiem uwrażliwiać skórę na działanie promieniowania UV, głównie poprzez właściwości złuszczające. Stosowanie preparatów z filtrami jest ważne nie tylko w słoneczne dni. Pamiętamy, że promieniowanie UVA, które stanowi prawie 95% promieniowania ultrafioletowego dociera do naszej skóry przez cały rok.

Witamina C + Witamina E

Jedną z przyczyn przyspieszonego starzenia się skóry jest oddziaływanie na nią wolnych rodników. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które łącząc się z strukturami komórkowymi (białkami, lipidami, DNA) prowadzą do ich uszkodzenia. Cząsteczki te powstają w naszym organizmie każdego dnia i w normalnych warunkach ich negatywne skutki mogą być naprawione lub usunięte przez wyspecjalizowane mechanizmy obronne. Jednak jeśli wolnych rodników powstaje na raz zbyt wiele (np. pod wpływem intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV) to odpowiedzialne za obronę naszego organizmu procesy mogą zawieść lub przebiegać z małą dokładnością. W ochronie przed wolnymi rodnikami pomagają tzw. antyoksydanty. Ich mechanizm działania polega na przyłączeniu się do agresywnej cząsteczki tlenu i w ten sposób zmniejszaniu jej reaktywności. Do antyoksydantów należy zarówno witamina C, jak i witamina E. Warto łączyć je w pielęgnacji, gdyż badania dowodzą, że wzajemnie wzmacniają swoje właściwości w zakresie neutralizacji wolnych rodników.

Prawidłowe stosowanie kosmetyków, odpowiednio dobranych do potrzeb skóry, to klucz do ich efektywnego działania. Dlatego jeśli macie wątpliwości jak stosować dany preparat lub czy można go łączyć z innym kosmetykiem, zawsze zapytajcie o to specjalistę. Takie pytania możecie kierować również do nas, pisząc pod adres e-mail: [email protected]

BANDI COSMETICS

Profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji skóry

2 komentarze

  1. Dzięki, pomocny artykuł 😉 świetnie czyta się waszego bloga! Zawsze garść cennych informacji.

    Odpowiedz
    • Miło nam to słyszeć. Dziękujemy i polecamy się na przyszłość 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.