Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część II

2020-01-16 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część II

2020-01-16 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Skóra wrażliwa dotyczy  głównie  twarzy, powiek, ale także szyi, okolicy pach i pachwin. Osoby ze skórą nadwrażliwą odczuwają ciągły niepokój i obawiają się, iż zmiany mogą pojawić się „w każdej chwili”. Dlatego też podróżują zwykle ze swoimi wypróbowanymi kosmetykami.

Skóra wrażliwa – skąd ten problem?

Wrażliwości skóry sprzyja jej suchość (o różnej etiologii), powierzchowne unaczynienie oraz schorzenia przebiegające z atopią. Skóra sucha dotyczy około 80% dojrzałych kobiet i narasta z wiekiem, występuje także u mężczyzn. Uwrażliwienie skóry wiąże się z nieprawidłową funkcją bariery naskórkowej, cieńszym naskórkiem i powierzchownie zlokalizowanymi naczyniami krwionośnymi, „odpowiadającymi” rozszerzeniem na nawet najdrobniejsze bodźce. Uszkodzenie bariery może być uwarunkowane genetycznie lub być nabyte. Sucha skóra w AZS związana jest z zaburzeniem bariery naskórkowej, nieprawidłowym metabolizmem lipidów naskórkowych, zmniejszeniem czynności gruczołów łojowych, niedostatecznym wytwarzaniem naturalnych czynników nawilżających (NMF), a jednocześnie wzrostem przeznaskórkowej utraty wody. Jeśli skóra wrażliwa dotyczy całego ciała, wiąże się ze znacznym świądem, podrażnieniem, niepokojem i bezsennością konieczne jest wsparcie psychologiczne. Dotyczy to osób z przewlekłymi schorzeniami skóry, jak AZS, łuszczyca, wyprysk z podrażnienia i alergiczny lub trądzik różowaty.

Tego unikaj

Skóra wrażliwa może być następstwem niekorzystnych warunków pracy, środowiska, nieprawidłowej pielęgnacji i braku jej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi np. promieniowaniem UV, klimatyzacją, dymem papierosowym i zapachowymi substancjami lotnymi. Nasilenie objawów skóry wrażliwej zależy od wielu czynników nakładających się na siebie.

Kosmetyki dla skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa to wyzwanie dla twórców kosmetyków, a badania aplikacyjne powinny uwzględniać zawsze tolerancję preparatów przez cery nadwrażliwe. Istotne znaczenie ma poznanie i eliminacja różnych czynników nasilających zmiany zarówno w domu jak i w pracy. Unikanie wszystkiego co prowokuje nadwrażliwość skóry jest bardzo ważne. Konieczne jest wzmocnienie bariery naskórkowej, by jak „tama” nie pozwalała na działanie czynników drażniących. Kosmetyki lepiej wcześniej wypróbować i nie nakładać na skórę wszystkiego co jest dostępne. A jeśli pojawi się rumień  lub podrażnienie to należy zastosować preparaty łagodzące, wspierające funkcje ochronne, utrzymujące prawidłowe nawilżenie i elastyczność  naskórka, zmniejszające przeznaskórkową utratę wody, redukujące świąd.

Skóra wrażliwa - jakich kosmetyków potrzebuje? Jak ją odpowiednio pielęgnować?

Składniki aktywne

Istotne znaczenie ma forma preparatu aplikowanego na skórę, zarówno do demakijażu jak i pielęgnacji, skład podłoża oraz składniki czynne. Do demakijażu odpowiednie są preparaty delikatne, o łagodnej bazie myjącej, nie naruszające bariery hydrolipidowej naskórka. Wśród składników aktywnych polecanych do skóry wrażliwej wyróżnia się substancje łagodzące np. d-pantenol, galusan epigallokatechiny, nawilżające np. ektoina, wzmacniające barierę hydrolipidową np. ceramidy. Bardzo ważna jest również odbudowa tzw. mikrobiomu czyli dobroczynnej flory bakteryjnej bytującej na powierzchni skóry. Stosowane w kosmetykach probiotyki i prebiotyki znacznie ograniczają wrażliwość skóry na niekorzystne czynniki drażniące. Cery naczynkowe warto wspomóc kosmetykami z zawartością składników wzmacniających naczynka np. arnika górska, kasztanowiec zwyczajny. Ważne jest, by zastosowane substancje czynne były jak najlepiej tolerowane przez skórę wrażliwą. Powinny przynosić ukojenie i ochronę przed „agresywnym” światem zewnętrznym.

Zobacz też…

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać? Część I

Skóra wrażliwa dotyczy głównie twarzy, powiek, ale także szyi, okolicy pach i pachwin. Osoby ze skórą nadwrażliwą odczuwają ciągły niepokój i obawiają się, iż zmiany mogą pojawić się „w każdej chwili”. Dlatego też podróżują zwykle ze swoimi wypróbowanymi kosmetykami.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dr n. med. Magdalena Ciupińska

dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także przez kilka kadencji członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Współredaktorka i autorka podręcznika "Podologia", pierwszej polskojęzycznej publikacji obejmującej szeroko zakres zagadnień dotyczących patologii kończyn dolnych, w szczególności stóp. Autorka licznych publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 5 podręczników dla kosmetologów/lekarzy. Wieloletni wykładowca i profesor WSZKiPZ i UM MSC. Prowadziła wykłady z dermatologii, onkologii, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Doświadczona klinicystka i dydaktyk.