To ona stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed negatywnym wpływem świata zewnętrznego. Odbiera bodźce, bierze udział w procesie termoregulacji, pomaga utrzymać homeostazę. Nasza skóra – największy narząd w organizmie.
Skóra kojarzy nam się przede wszystkim z funkcją estetyczną. Każdego dnia dbamy o to, by wyglądała zdrowo i promiennie. Warto jednak pamiętać, że skóra pełni również wiele innych istotnych funkcji m.in. ochrania nas przed negatywnym wpływem wielu czynników zewnętrznych. W tym procesie ogromną rolę odgrywa jej najbardziej powierzchowna powłoka jaką jest warstwa rogowa naskórka.
Warstwa rogowa naskórka – jak jest zbudowana?
Warstwa rogowa to najbardziej zewnętrzna część naskórka. Zbudowana jest z obumarłych, spłaszczonych komórek zwanych korneocytami, wypełnionych keratyną, zapewniającą odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Pomiędzy komórkami warstwy rogowej występuje lipidowe spoiwo, które tworzą między innymi: ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol. Taka budowa warstwy rogowej naskórka sprawia, że jest ona nie tylko skuteczną barierą chroniącą przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale także powłoką utrudniającą nadmierną transepidermalną utratę wody (TEWL).
Turn-over time
Komórki w warstwie rogowej naskórka przestają ściśle do siebie przylegać, tracą połączenia i ulegają złuszczeniu. Pociąga to za sobą proces odnowy i regeneracji komórkowej w najgłębszej, żywej warstwie naskórka (warstwa podstawna). Nowe komórki przechodząc stopniowo ku górze przez kolejne poziomy (warstwę kolczystą i ziarnistą) dochodzą ostatecznie do warstwy rogowej i zostają usunięte z powierzchni skóry. Cały ten proces przejścia komórki od najgłębszej do najbardziej powierzchownej warstwy naskórka trwa optymalnie ok. 28 dni. Niestety wraz z wiekiem cykl naskórkowy ulega wydłużeniu. Powoduje to spowolnienie mechanizmów regeneracyjnych i pogrubienie warstwy rogowej naskórka.
Stosuj peeling regularnie
Warstwa rogowa stanowi bardzo ważny element bariery ochronnej naskórka. Niestety nadmiernie pogrubiała przyczynia się do poszarzałego, zmęczonego wyglądu skóry, a także ogranicza penetrację i oddziaływanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Dlatego ważny elementem dbałości o dobrą kondycję skóry powinno być regularne wykonywanie peelingu.
Kiedy za oknem coraz więcej słońca nie każdy peeling będzie dobrym wyborem. Te peelingi możesz jednak stosować bez obaw:
- Delikatny peeling enzymatyczny Delicate Care – to preparat idealny do regularnego złuszczania wrażliwych i skłonnych do podrażnień cer. Zawiera w składzie białka enzymatyczne ze ścian komórkowych drożdży, które zmniejszają przyleganie komórek z warstwie rogowej i ułatwiają ich złuszczanie.
- Peeling kwasowy na naczynka Medical Expert anti rouge – to peeling oparty na polihydroksykwasach, czyli jednych z najbardziej delikatnych kwasów stosowanych w kosmetykach. Zapewnia skuteczne złuszczanie naskórka, jednak bez efektu podrażnień. Peeling ten dodatkowo poprawia nawilżenie cery i redukuje zaczerwienienia.
- Peeling kwasowo-enzymatyczny silnie rozjaśniający Medical Expert anti dark spot – to preparat idealny dla skóry z przebarwieniami i skłonnością do powstawania niedoskonałości. Poza złuszczaniem preparat ten wyrównuje także koloryt cery i zmniejsza jej przetłuszczanie.
0 komentarzy