Starzenie się organizmu obejmuje procesy zależne od genetyki i wpływu różnych czynników środowiska zewnętrznego. Jednym z objawów starzenia się skóry są zmarszczki. Ich pojawienie się znacznie przyspiesza ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Na zmarszczki „pracujemy” całe życie, a ich ilość nie zawsze odpowiada wiekowi metrykalnemu. Prawidłowa, regularna pielęgnacja skóry, unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ochrona przed promieniowaniem UV pomaga na dłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji.
Dlaczego pojawiają się zmarszczki?
W starzejącej się skórze obserwujemy zmiany strukturalne i funkcjonalne. Naskórek wolniej ulega odnowie, staje się cieńszy, spłaszczają się brodawki skórne. Zmniejsza się także grubość skóry właściwej a unaczynienie staje się bardziej upośledzone. Dochodzi do osłabienia rusztowania z włókien kolagenowych, spada elastyczność włókien sprężystych. Znaczna ekspozycja na słońce przyśpiesza starzenie się skóry (fotostarzenie). Na skórę działa także siła grawitacji, a ruchy twarzy – mimika powodują zmiany w mięśniach (miostarzenie). Zmarszczki są zazwyczaj ułożone prostopadle do osi długiej mięśnia. Mięsień/mięśnie odpowiedzialne za skurcz, za mimikę powodują powstanie na skórze linijnego zagłębienia. Zmarszczki lokalizują się tam, gdzie mięśnie często kurczą się, pracują (np. kąciki zewnętrzne oczu). Sucha skóra, brak prawidłowej pielęgnacji znacznie je uwidacznia.
„Zagłębienia” w skórze
Pod wpływem starzenia na skórze twarzy i szyi obserwujemy różne linijne, półkoliste, rozchodzące się promieniście, o różnej głębokości „zagłębienia”. Wyróżniamy zmarszczki powierzchowne do głębokości około 0,05mm i głębokie powyżej 0,05 mm. Na twarzy mogą być widoczne także bruzdy np. fałdy nosowo-policzkowe (nosowo-wargowa bruzda), a na tylnej powierzchni szyi bruzdy układające się w romb, tworzące tzw. skórę romboidalną. Niektóre zmarszczki zmniejszają się lub ustępują po prawidłowej pielęgnacji skóry, inne trzeba wypełnić, „unieść do góry”, nasilić proces tworzenia kolagenu, odnowę skóry.
Rodzaje zmarszczek
Zmarszczki dynamiczne (mimiczne) obserwujemy u osób młodych, mających „dynamiczną” mimikę twarzy. Ustępują po rozluźnieniu mięśni twarzy. Jednak powtarzające się skurcze mięśni i zmiany związane ze starzeniem się skóry stopniowo je utrwalają. Na twarzy możemy także obserwować zmarszczki statyczne (spoczynkowe), które mimo, iż mięsień nie pracuje, a skóra jest „wygładzona”, „wyprostowana”, utrzymują się. Są to zagłębienia typu zagiętej kartki/zagniecionego ubrania, tzw. „lniane zmarszczki”. Wyglądają jak ślad na złożonej, zgiętej kartce. Kartkę prostujemy, a i tak zmarszczka pozostaje, podobnie jak len, który trudno uprasować, zwłaszcza zagniecenia/zagięcia.
0 komentarzy