Zmarszczki na skórze twarzy i szyi mają różną lokalizację i przyczyny. Ich widoczność nasila się wraz z upływem lat. Jednak odpowiednia pielęgnacja, ochrona przed UV, prawidłowe układanie się do snu, nieco mniej ekspresyjna mimika może ograniczyć, zmniejszyć widoczność zmarszczek i opóźnić ich powstawanie. Skuteczność działania kosmetyków przeciwzmarszczkowych zależy od rodzaju zmarszczki, jej głębokości, czasu trwania i lokalizacji.
Przyczyny pojawienia się zmarszczek
Pojawienie się zmarszczek na skórze związane jest z wieloma czynnikami. Wraz z upływem lat stopniowo komórki organizmu i skóry ulegają starzeniu. Zauważalnym objawem tego procesu są zmarszczki. Także zmiany hormonalne u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów, nasilona mimika twarzy, działanie siły grawitacyjnej sprzyja powstawaniu zmarszczek. Obserwujemy też zmarszczki senne czy związane ze śmiechem tzw. zmarszczki śmiechowe. Pierwsze zmiany na skórze pojawiają się już około 25 roku życia.
Zmarszczki w okresie okołomenopauzalnym
W okresie okołomenopauzalnym u kobiet dostrzega się różne zmiany. Dochodzi do spadku estrogenów i progesteronu co znacznie wpływa na pogorszenie stanu skóry. Staje się ona cienka, atroficzna, sucha. Pojawiają się drobne zmarszczki. Nieprawidłowa, niesystematyczna pielęgnacja skóry znacznie zwiększa ich widoczność.
Czynniki zewnątrzpochodne sprzyjające pojawieniu się zmarszczek
Istotnym elementem pojawienia się zmarszczek jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a także korzystanie z solarium. Powstające wówczas zmarszczki nazywane posłonecznymi wynikają z fotostarzenia się skóry. U osób nadmiernie opalających się (słońce, solarium) zmarszczki pojawiają się wcześniej, są głębsze, a skóra ma wyraźne cechy posłonecznego uszkodzenia. Na tylnej powierzchni szyi można zaobserwować zmarszczki (bruzdy) romboidalne. Również osoby palące nałogowo papierosy mają bardziej widoczne zagłębienia wokół ust i w okolicy zewnętrznych kącików oka.
Zmarszczki grawitacyjne, senne, mimiczne
Zmarszczki grawitacyjne związane są z siłą przyciągania ziemskiego i pojawiają się w wyniku utraty sprężystości skóry, jej opadania, zgodnie z zasadą „wszystko w dół”. Zmienia się owal twarzy, skóra jakby zwisa, tworząc zagłębienia i bruzdy. Na skórze mogą pojawić się także zmarszczki senne związane z ułożeniem głowy, szyi podczas snu. Powtarzające się skurcze mięśni twarzy (mięśni mimicznych) powodują utrwalenie się zmarszczek, głównie wokół oczu, na czole i wokół ust.
Co zrobić, by zmarszczki pojawiły się później?
Nie zatrzymamy pojawiania się zmarszczek, poprzez odpowiednią pielęgnację skóry i zdrowy tryb życia możemy jednak opóźnić proces ich powstawania. Szczególne znaczenie odgrywa tu:
- utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry – poprzez stosowanie preparatów bogatych w wiążące wodę humektanty (kwas hialuronowy, mocznik, ektoina) i emolienty (masła, oleje roślinne),
- wzmocnienie funkcji barierowych naskórka – ochrona bariery hydrolipidowej i mikrobiomu poprzez włączenie do pielęgnacji kosmetyków z pre- i probiotykami,
- biostymulacja skóry, pobudzenie procesów regeneracyjnych – stymulacja syntezy kolagenu, elastyny i innych struktur podporowych skóry poprzez stosowanie preparatów z retinoidami, peptydami,
- ochrona przed promieniowaniem UV – szerokopasmowa, zarówno w zakresie UVB jak i UVA,
- regularna aktywność fizyczna – powodująca lepsze dotlenienie i odżywienie komórek,
- odpowiednia ilość i jakość snu – w trakcie snu zachodzą procesy regeneracji a także zmniejsza się poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu,
- prawidłowa dieta i spożywanie odpowiedniej ilości wody – szczególnie wskazane są pokarmy bogate w witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, E, C) oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
0 komentarzy