Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Przedstawiają nasze usposobienie, charakter i nastrój. A co zdradza skóra wokół oczu? To miejsce gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki i objawy starzenia. Dlatego tak ważne jest by o nią szczególnie zadbać.
Cienka i delikatna
Nasza skóra w zależności od miejsca na ciele ma różną grubość. W okolicach oczu jest niezwykle cienka, dlatego tak intensywnie oddziałują na nią czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV. Mała ilość tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych sprawia, że skóra wokół oczu łatwo ulega wysuszeniu, staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki.
Pierwsze zmarszczki
Jako pierwsze na skórze wokół oczu możemy zaobserwować zmarszczki mimiczne. Ich powstawanie wiąże się z równocześnie przebiegającymi dwoma procesami. Pierwszy dotyczy pracy mięśnia okrężnego oka, który praktycznie cały czas jest w ruchu – podczas mrużenia oczu czy w czasie śmiechu. Drugi proces, który nasila powstawanie kurzych łapek to naturalny ubytek wraz z wiekiem składników podporowych skóry (kolagenu i elastyny) oraz odpowiedzialnego za nawilżenie kwasu hialuronowego.
Zmarszczki z przesuszenia
Poza zmarszczkami mimicznymi dość wcześnie na skórze wokół oczu możemy zaobserwować tzw. zmarszczki z przesuszenia. Jest to związane z nieodpowiednią pielęgnacją tej wrażliwej i delikatnej skóry oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Często dochodzi do niego latem, przy intensywnej eskpozycji na promieniowanie UV oraz zimą kiedy towarzyszą nam niskie temperatury i suche powietrze. Zmarszczki tego typu są dość łatwe do usunięcia. Wystarczy odpowiednio nawilżyć skórę.
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Do pielęgnacji skóry wokół oczu warto stosować specjalne kosmetyki do tego przeznaczone. Są one zwykle pozbawione składników potencjalnie drażniących np. zapachów, barwników, mają lekkie konsystencje oraz zostały przetestowane okulistycznie. Wśród składników aktywnych warto szukać tych, które działają relaksująco na mięśnie (dipeptyd pseudobotuliny), pobudzają produkcję kolagenu (witamina C), redukują objawy zmęczenia (świetlik lekarski), rozjaśniają cienie pod oczami (algi fucus vesiculosus), a także zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie (ektoina, kwas hialuronowy).
Skóra wokół oczu jest niezwykle podatna na brak prawidłowej pielęgnacji. Skutkuje to zwykle jej przyspieszonym starzeniem. Dlatego warto o nią prawidłowo zadbać jeszcze na długo przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek.
Dzień dobry,
Po nałożeniu wieczorem „Kremu pod oczy przeciw zmarszczkom z retinolem” rano odczuwam silne przesuszenie skóry pod oczami.
Jaki krem powinnam zastosować rano?
Czy „Łagodzący kompres przeciw zmarszczkom” może być stosowany na skóre pod oczami?
Czy „Krem pod oczy z retinolem” może być stosowany także na skórze powiek?
Do pielęgnacji skóry wokół oczu warto wybierać kosmetyki do tego przeznaczone. Ograniczamy w ten sposób ryzyko podrażnień. Jako uzupełnienie kremu z retinolem stosowanego na noc doskonale sprawdzi się na dzień Rewitalizujący krem pod oczy EcoFriendly Care. Kosmetyk ten zawiera w składzie bakuchiol, który jest roślinnym odpowiednikiem retinolu i działa w analogiczny dla niego sposób, jednak jest pozbawiony właściwości wysuszających i drażniących.
Krem z retinolem powinien być nakładany tak, aby podczas snu nie było ryzyka dostania się go do oczu. Dlatego aplikuje się go jedynie pod okiem oraz na nieruchomą część powieki górnej.