Dobrze dobrana pielęgnacja to klucz do sukcesu, którym jest piękna i zdrowa skóra. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej każdy krok ma niezwykle ważne znaczenie. Kluczowym aspektem jest tutaj zachowanie odpowiedniej kolejności etapów pielęgnacji. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia diagnoza rodzaju, typu, stanu i potrzeb skóry, w oparciu o które należy dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne.
Należy podkreślić, że jeden kosmetyk (nawet ten o idealnym składzie) nie jest w stanie zastąpić wszystkich etapów pielęgnacyjnych. Na czym więc należy skupić się w pierwszej kolejności? Na oczyszczaniu. To pierwszy i najważniejszy krok na drodze do pięknej skóry. Oczyszczanie idealne powinno być delikatne, a zarazem dokładne. Niezależnie od rodzaju i typu skóry należy wybierać produkty o pH zbliżonym do fizjologicznej wartości pH zdrowej skóry (~5.5-6). Warto unikać agresywnych środków myjących, które powodują przesuszenie i uczucie ściągnięcia skóry. W przypadku wieczornej pielęgnacji warto rozważyć oczyszczanie dwuetapowe, które pomaga usunąć resztki makijażu, filtrów i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się na powierzchni skóry w ciągu dnia.
Kolejny ważny etap to złuszczanie. Ma ono na celu usunięcie nadmiaru komórek warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra zyskuje zdrowy i promienny wygląd. Co więcej, kontrolowane złuszczanie naskórka przygotowuje go na "przyjęcie" substancji aktywnych, dostarczanych przy kolejnym etapie pielęgnacji. Należy wspomnieć, że warstwa rogowa epidermis stanowi swoistą barierę i utrudnia przenikanie cząsteczek substancji, w tym również pielęgnacyjnych, w jego głębsze warstwy. Ponadto, zaburzenia procesu keratynizacji negatywnie wpływają na stan skóry i są zwykle jednym z elementów złożonego mechanizmu powstawania zmian zapalanych typu acne.
Nieodzownym elementem pielęgnacji skóry jest stosowanie koncentratów bogatych w określone substancje aktywne, tzw. boosterów. Mają one najczęściej określone działanie kosmetyczne (m.in. rozjaśniające przebarwienia, przeciwzapalne, antyoksydacyjne) i celują w dany problem skórny. Formuły boosterów nie mają zwykle charakteru emulsji, a więc traktowanie ich jako ostatni krok w pielęgnacji może być mało efektywne. Tego typu preparaty potrzebują dodatkowej warstwy, okluzji, która zredukuje transepidermalną utratę wody, zwiększy poziom nawilżenia naskórka, a co za tym idzie, ułatwi penetrację składników aktywnych zawartych w boosterze w głębsze warstwy naskórka.
Dlatego też krokiem wieńczącym rutynę pielęgnacyjną powinna być aplikacja kremu. Dobierając krem należy sugerować się składem i rodzajem emulsji. W przypadku skór mieszanych/tłustych, skłonnych do powstawania zmian zapalnych i niezapalnych polecane są lżejsze emulsje typu o/w o niekomedogennym składzie. Skóry suche, dojrzałe mogą z kolei pozwolić sobie na nieco bogatsze formuły typu w/o.