Starzenie zazwyczaj kojarzy się z głębokimi bruzdami, z kurzymi łapkami wokół oczu i z opadającymi policzkami. Ale na pakiet "starszego wyglądu" składa się znacznie więcej niż zmarszczki i temat jest bardziej złożony. Bo to również utrata kolorytu skóry, ziemista cera, brak elastyczności i brak jędrności, to również kwestia napięć, powięzi, mięśni, limfy i ukrwienia. A samo powstawanie zmarszczek ma również wiele przyczyn.
Dlatego chcąc dłużej zachować młody wygląd, trzeba holistycznie podejść do tematu. U wielu osób brak efektów wynika ze skupienia się na jednym tylko elemencie (np. tylko kremy przeciwzmarszczkowe) i omijania pozostałych przyczyn starzenia się.
Pierwszym filarem jest poznanie i zrozumienie przyczyn zachodzących zmian w twarzy. Drugim filarem jest stosowanie kompleksowej praktyki przeciwstarzeniowej, czyli między innymi odpowiednia pielęgnacja cery, masaże, ćwiczenia twarzy i całego ciała, mądre odżywianie i wybór odpowiedniego trybu życia.
To co widać i co jest oczywiste to, że z czasem skóra traci swoją jędrność, sprężystość, grubość oraz napięcie. Jest wiotka, cieńsza i pokryta zmarszczkami oraz bruzdami. To jednak tylko czubek góry lodowej. Potężne zmiany pojawiają się również w innych tkankach twarzy i w czaszce i to one są często istotą problemu. Następują zmiany kostne, dochodzi do utraty jędrności i objętości mięśni, pojawiają się przykurcze mięśni, opróżnienia i migracja poduszeczek tłuszczowych.
Tym, co ma największy wpływ na wygląd i kondycję twarzy są mięśnie mimiczne. Mięśnie mimiczne połączone są jednym przyczepem z czaszką, a drugim bezpośrednio ze skórą. Dodatkowo mięśnie często scalone są jeden z drugim. Taka budowa układu mięśniowego twarzy sprawia, że mięśnie (wraz z czaszką) tworzą rusztowanie dla skóry.
Jeśli mięśnie wraz z wiekiem tracą swoją objętość i sprężystość, a także często ulegają permanentnym przykurczom, to w oczywisty sposób wpływają na skórę, powodując na niej zmarszczki, fałdy i bruzdy. Przykładowo "lwia zmarszczka" to efekt stałego przykurczu mięśni marszczących brwi.
Poza tym nadmierne przykurcze mięśni powodują blokady w przepływie energii i płynów ustrojowych. Efekt? W konkretnych obszarach twarzy powstaje niedokrwienie, zastój limfy, a nawet ból. A to prowadzi do przyspieszonego starzenia i zaburzeń funkcjonowania kolejnych obszarów, bo wszystko jest połączone i działa na zasadzie efektu domino. Na przykład powstanie głębokiej lwiej zmarszczki zazwyczaj pociąga za sobą opadanie górnych powiek.
Na szczęście na wiele zmian zachodzących w procesie starzenia mamy wpływ. Potrzebujemy tylko kompleksowego podejścia i konsekwentnej praktyki przeciwstarzeniowej. Na geny nie mamy wpływu, ale już na tryb, styl życia, środowisko, codzienne nawyki, odżywanie i trawienie - mamy. Zobacz co ci służy, a co nie i które elementy możesz zmienić.
Ćwiczenia twarzy oraz masaże nie muszą być czasochłonne. Spraw, by stały się twoim nowym przyjemnym nawykiem bez obciążania twojego grafiku. Wiele z nich można zrobić przy okazji innych czynności. Ćwiczenia mięśni twarzy można praktykować jadąc autem, odpisując na maile, oglądając Netflixa lub gotując. Szybki masaż twarzy można wykonać podczas aplikacji kosmetyków.
Jednym z prostszych i skutecznych automasaży jest szybki masaż na przykład podczas nakładania kosmetyków, a w zasadzie tuż po nich, zanim się wchłoną. To dobry moment na wykorzystanie czasu (3 - 5 minut) podczas codziennej pielęgnacji cery.
Masaż warto rozpocząć od delikatnej stymulacji krążenia limfy przynajmniej głównych naczyń w okolicach obojczyków.