Oczy są zwierciadłem duszy, jako pierwsze skupiają naszą uwagę - ale czy wiecie jak prawidłowo o nie dbać i dlaczego tak szybko widać ich pierwsze oznaki starzenia?
Starzenie się skóry, niezależnie od tego, czy jej pochodzenie jest chronologiczne, czy środowiskowe, powoduje widoczne pogorszenie stanu skóry i utratę jej funkcjonalności. Starzenie środowiskowe, które jest wywoływane przez promieniowanie słoneczne (UVA, UVB, IR, światło widzialne), zanieczyszczenia i innych stresorów charakteryzuje się bruzdami i zmarszczkami, dyschromią, suchością skóry, "skórzastym wyglądem", ziemistą cerą oraz zmianami w odcieniu i fakturze skóry.
Oznaki starzenia pojawiają się notorycznie wcześniej w okolicy okołooczodołowej niż w innych częściach twarz dzięki unikalnemu połączeniu cienkiej skóry (kontur oczu ma najcieńszą skórę okolicy twarzy), ciągłych ruchów (ponad 10000 mrugnięć dziennie oprócz 22 mięśni w ciągłym ruchu), zmniejszonej ilości tkanki tłuszczowej podskórnej oraz brak (lub bardzo mała ilość) gruczołów łojowych. Starzenie się okolic oczu zwykle zaczyna się objawiać około trzeciej dekady życia. Główne obawy pacjentów można podzielić na trzy kategorie: przebarwienia, obrzęki oraz linie i zmarszczki, nadmiar skóry na powiekach. Jak wspomniano wcześniej, za aktywację mechanizmów związanych z tymi stanami odpowiedzialne są czynniki środowiskowe i wewnętrzne.
Odmładzanie skóry wokół oczu jest złożonym procesem. Przebarwienia okołooczodołowe (cienie wokół i pod okiem oraz przebarwienia górnej powieki) to częsty problem kosmetyczny, bez możliwości leczenia złotego standardu. Dotyka wielu osób i skutkuje niepożądanym wyglądem zmęczonym, zestresowanym i starszym. Różne przyczyny prowadzą do przebarwień okołooczodołowych, w tym starzenie się, zwiększona wiotkość i ścieńczenie skóry, depresja doliny łez, przebarwienia pozapalne (PIH) wtórne do atopowego zapalenia skóry. lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry i pozapalne przekrwienie hemodynamiczne. Co ciekawe, za przebarwienia pod oczami odpowiedzialne są różne pigmenty / kolory (tj. brązowy, niebiesko-szary, czerwono-różowy i fioletowy). Jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień pod oczami jest naturalnie występujące ścieńczenie skóry, które umożliwia uwidocznienie zmian naczyniowych i / lub mięśni pod skórą. Dlatego preparaty kosmetyczne, które przyczyniają się do pogrubienia skóry wokół oczu, mogą wizualnie poprawić wygląd przebarwień pod oczami.
Zmarszczki na twarzy to najbardziej rozpoznawalny objaw starzenia się skóry. Miejsca na twarzy, takie jak kąciki oczu (kurze łapki), są szczególnie podatne na powstawanie zmarszczek z powodu ciągłego ruchu i ścieńczenia skóry. Podczas gdy samoistne starzenie się odgrywa rolę w tworzeniu się kurzych łapek poprzez zmniejszenie grubości naskórka (przy minimalnych zmianach w liczbie warstw komórkowych) i skóry właściwej, to stresory środowiskowe (promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie, wolne rodniki) pozostają głównymi czynnikami związanymi z powstawaniem zmarszczek, ponieważ zwiększają one degradację kolagenu i zmniejszają jego produkcję, zmniejszają ilość funkcjonalnych włókien elastycznych i znacząco zmieniają równowagę skórnych GAG. Starzenie chronologiczne i środowiskowe wywołuje intensywną przebudowę GAG skóry i naskórka, zmieniając stosunek liczebności SuGAG, co jest związane z rozwojem elastozy słonecznej. Odkładanie się materiału elastotycznego nie tylko wpływa na dynamikę ECM, ale także zwiększa dysfunkcję związaną z SuGAG poprzez sekwestrację tych cząsteczek i osłabienie zarówno ich aktywności biologicznej, jak i zdolności zatrzymywania wody, powodując delikatną i odwodnioną skórę, która wykazuje oznaki zmęczenia. Oprócz tych zmian w poziomie skóry, utrata objętości na warstwie adipocytów również przyczynia się do powstawania zmarszczek. Podsumowując o skórę wokół oczu należy dbać szczególnie, a preparaty kosmetyczne powinny być starannie dobrane i przede wszystkim sumiennie stosowane w pielęgnacji domowej ;-).
Z oferty produktowej Dr Skin zalecanej w pielęgnacji oczu, warto wymienić: